Abuja - Nigerijská armáda se prý v rámci svého tažení proti islámským radikálům ze sekty Boko Haram dopouští neopodstatněných násilností včetně poprav bez soudu, mučení a nuceného vysídlování. Ve své zprávě o situaci v zemi to uvádí lidskoprávní organizace Amnesty International. Ozbrojené síly však kritiku odmítají, prý postupují v souladu s nigerijskými zákony. Informuje server BBC.
Extremisté z Boko Haram v poslední době zintenzivnili své útoky na severovýchodě Nigérie. Snaží se zde destabilizovat situaci a vytvořit vhodné podmínky pro nastolení tvrdého teokratického režimu. Oběťmi jejich akcí se stávají místní křesťané, ale i odlišně smýšlející muslimové. Jen letos radikálové usmrtili stovky Nigerijců.
Zpráva Amnesty International přiznává, že Boko Haram se obecně dopouští zvěrstev - vraždí, vypaluje kostely a školy nebo útočí na reportéry v oblasti. Odpovědi nigerijské armády však bývají obdobně brutální a podle názoru lidskoprávních aktivistů pouze roztáčí bludný kruh násilností, v rámci kterých zákon porušují obě strany.
Mluvčí nigerijské armády SK Usman odmítá stavět akce bezpečnostních složek na úroveň teroristických útoků páchaných radikály. "Žádný nigerijský voják nejde do ulic, aby vraždil nevinné Nigerijce", informoval média. Dodává, že vojáci jsou dobře vycvičení profesionálové. Podle Amnesty International však armáda v oblasti záměrně vytváří atmosféru strachu a místní se již bojí hlásit i běžné zločiny, jen aby se nemuseli dostat do kontaktu s ozbrojenými složkami.
Související
Skupina Boko Haram se zřejmě šíří napříč Nigérií
Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů z Boko Haram
Boko Haram , Nigérie , lidská práva
Aktuálně se děje
před 54 minutami
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 1 hodinou
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 2 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 3 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 4 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 4 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 6 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
Červnem vypuklo meteorologické léto, což je roční doba, na kterou čekají i vodáci. Počasí jim ale zprvu moc nepřálo. V posledních dnech se ale situace zlepšila, potvrzují to také informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě