V Africe zuří krvavá válka o slony, masakry jsou na denním pořádků

Národní park Zakouma (Čad) - Ochránci životního prostředí, kteří se snaží zachránit poslední slony v Čadu zdecimované organizovanými skupinami překupníků se slonovinou ze sousedního Súdánu, se uchylují až k polovojenským metodám.

Vytvořili si zpravodajské sítě a používají techniky moderního boje. Jak píše agentura AFP, válka pytlákům byla vyhlášena v národním parku Zakouma.

Tato rozlehlá rezervace o 3000 kilometrech čtverečních ležící na jihu země se sice od roku 1989 těší podpoře Evropské unie, přesto ale v posledních letech přišla o 90 procent slonů. Ze zhruba 4300 zvířat v roce 2002 jich po deseti letech zbylo jen asi 450. Zabíjena byla přímo pod okny správců parku.

Prvním krokem bylo zajistit stálou přítomnost - park byl totiž ponecháván v létě, v období dešťů, kdy je izolován a je z velké části pod vodou, na pospas pytlákům. V té době jsou sloni zvláště zranitelní.

African Parks vybudovala přistávací plochy použitelné v každém období, v době záplav tu rozmístila hlídače a začala slony sledovat pomocí satelitu. Vraždění slonů skončilo: v posledních dvou letech ztratil park Zakouma jen 13 zvířat. A sloni, kteří dříve byli silně stresováni, se teď začali znovu rozmnožovat.

Tato opatření však nebyla bez problémů. Jednoho rána loni v září, několik dní po zásahu proti táboru pytláků na severovýchodě parku, bylo usmrceno šest hlídačů. Získané informace o masakru potvrdily to, co ochránci životního prostředí už věděli: pytláci se základnami v Súdánu jsou po zuby ozbrojeni, jsou dobře organizováni a dobře znají buš. 

Šedesátka strážců v Zakoumě se tak stala skutečnými vojáky a patnáct z nich tvoří jednotku rychlého nasazení. "Pytláci jsou silně vyzbrojeni a odhodlaní zlikvidovat všechno, co jim stojí v cestě. Zónu je třeba militarizovat," zdůrazňuje bývalý francouzský policista Patrick Duboscq, který je vycvičil.

Ceny slonoviny na černém trhu vystoupaly nad 700 dolarů za libru. Za jejich rychlým růstem stojí především poptávka z Číny, kde ekonomický boom vytvořil početnou skupinu bohatých podnikatelů. Luxusní řezby ze slonové kosti jsou v Číně tradičním symbolem bohatství. Píše o tom časopis Vanity Fair.

Problém s vybíjením slonů se zdaleka netýká jen Čadu. Slony začali například v Keni kvůli penězům lovit i místní masajské kmeny, kteří slony ve své tradici dlouho považovali za nedotknutelné. Slonovinu prodávají překupníkům na hranicích s Tanzanií za 20 dolarů za libru. Ta pak putuje často přes Vietnam či Thajsko do Číny, kde se prodává až za 700 dolarů za libru, píše ihned.cz.

Slonovina, stejně jako "krvavé diamanty", je také důležitým zdrojem financování afrických povstalců a teroristických skupin. V národním parku na severu Keni pytlačí somálská islámská milice s vazbami na Al-Kaídu.

"Keňa je v nelehké situaci, když 1700 kilometrů hranic sdílí se zeměmi uprostřed občanské války - Somálskem, Etiopií a Súdánem," říká ředitel jednoho z národních parků Julius Kipnig. Několik strážců parku bylo v přestřelkách z pytláky zabito či zraněno.

Související

Věznice

Pytlák zabil gorilu horskou, soud vynesl přísný trest

Ugandský soud dnes poslal na 11 let do vězení muže usvědčeného ze zabití samce gorily horské. Rafikiovi bylo 25 let a byl vůdcem nejstarší skupiny horských goril v Ugandě. V červnu ho našli mrtvého se zraněními v oblasti břicha.

Více souvisejících

pytláctví Sloni afrika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy