Egypt zažívá nejkrvavější víkend od svržení Mursího. Zmasakrováno bylo 72 lidí

Káhira - Při střetech stoupenců svrženého egyptského prezidenta Muhammada Mursího s policisty a vojáky o tomto víkendu zahynulo v Káhiře 72 lidí.

Vyplývá to z dnešní bilance, kterou zveřejnilo tamní ministerstvo zdravotnictví. Jde o nejkrvavější víkend od 3. července, kdy vojsko přinutilo Mursího odstoupit. Dalších devět mrtvých je hlášeno v severoegyptské Alexandrii.V obou městech bylo zraněno přes 790 osob. V Káhiře policisté začali proti Mursího stoupencům zasahovat ve chvíli, kdy se demonstranti snažili rozšířit své shromaždiště a začali blokovat jednu z hlavních tepen města. Většina obětí jsou demonstranti, mezi policisty je několik zraněných.Až dosud se největší protesty odehrály 8. července. Tehdy zahynulo přes 50 lidí.K Mursího stoupencům patří hlavně islamisté z Muslimského bratrstva. Neuznávají Mursího svržení a považují ho za legálně a demokraticky zvoleného prezidenta. Ministr vnitra Muhammad Ibráhím tvrdí, že násilnosti vyprovokovali lidé z bratrstva a že policie použila jen slzný plyn.Ti, kteří předtím vládu bratrstva a politiku Mursího kritizovali, říkají, že Mursí vládl nekompetentně a Egypt vlekl do společenského konfliktu.Dění v Egyptě sleduje celý svět. Spojené státy již vyzvaly k politickému dialogu, zatímco OSN vyzývá k dodržování lidských práv.

Muhammad Muhammad Mursí Issa Al-Aját, byl pátým prezidentem Egypta. V úřadu byl od 30. června 2012 do 3. července 2013, kdy byl svržen vojenským převratem.

Mursí je bývalý předseda Strany svobody a spravedlnosti, která byla založena Muslimským bratrstvem po egyptské revoluci v roce 2011. V letech 2000 až 2005 byl členem Lidového shromáždění - dolní komory egyptského parlamentu. 24. června 2012 byl zvolen do úřadu prezidenta, když ve volbách porazil svého konkurenta Ahmada Šafíka, posledního předsedu vlády bývalého prezidenta Husního Mubáraka. Po oznámení výsledku prezidentských voleb složil funkci předsedy Strany svobody a spravedlnosti.Mursí byl zbaven moci a držen armádou na neznámém místě v izolaci. Dne 26. července 2013 na něj egyptská prokuratura uvalila dva týdny vazby a obvinila jej ze spiknutí s Hamásem a podílu na únosech a vraždách vojáků a vězňů.

Související

Egypt

Demonstrace v Egyptě pokračují, policie zadržela přes tisíc lidí

Egyptské úřady od začátku týdne kvůli protivládním demonstracím zadržely přes 1100 lidí, včetně tří významných politických aktivistů. Ti otevřeně kritizovali egyptskou vládu a prezidenta Abdala Fattáha Sísího, informovaly dnes zahraniční agentury. Egypťané proti vládě autoritářského prezidenta Sísího demonstrovali na konci minulého týdne i přes to, že protesty byly zakázané.
Egypt, ilustrační foto

Egypt zažívá nevídané protesty, davy lidí opět žádaly pád prezidenta Sísího

V Suezu východně od Káhiry v noci na neděli pokračovaly zakázané demonstrace proti vládě autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Podle policie ve městě protestovalo několik desítek lidí, účastníci hovořili o dvou stech. Pořádkové síly zasáhly slzným plynem, gumovými projektily i ostrou municí, přičemž několik lidí utrpělo zranění.

Více souvisejících

Demonstrace v Egyptě Egypt Muhammad Mursí

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy