Černý jestřáb sestřelen! Ze zpackaného kofliktu mrazí i po dvaceti letech

Mogadišu - UVNITŘ VIDEO - 18 mrtvých amerických vojáků a zhruba 1500-3000 mrtvých somálců, takový je výsledek katastrofální bitvy, která přesně před dvaceti lety vstoupila do dějin známá jako Bitva o Mogadišu.

Zdroj: YouTube

Celý konflikt začal vojenskou operací Gothic Serpent, ve které měly americké vojenské síly za úkol zajmout diktátora Mohameda Farraha Aidida. Ta trvala od srpna do října roku 1993 a během celého trvání měly americké síly k dispozici zhruba 600 vojáků.

Na nepřátelské straně proti nim ale stáli desetitisíce povstalců a situace se pro vojáky nevyvíjela dobře. Osudným se jim stalo zejména odpoledne 3. října, kdy dostala vojenská rozvědka informace o pohybu dvou hledaných Aididových pobočníků, kteří se ukryli v rezidenci v centru Mogadiša. Na místo bylo vyslány dvě desítky vrtulníků, 12 lehkých vozů Humvee a na 160 vojáků.

Oba milicionáři byli dle plánu zajati a americké jednotky se začaly stahovat z města. Konflikt se však proměnil ve fiasko ve chvíli, kdy jeden z povstalců sestřelil při ústupu v centru města z oblohy vrtulník známý pod jménem Black Hawk, v překladu Černý jestřáb. Piloti byli na místě mrtví, posádka ale přežila a snažila se zadržet postupující povstalce.

Krátce na to sestřelili povstalci druhý vrtulník, který dopadl do odlehlé části města. Kolem míst obou havárií se strhly velké bitvy, zatímco se zbytek amerických sil pokoušel dohodnout s OSN na postupu záchranné akce. Po několika úmorných hodinách, konkrétně ve dvě hodiny v noci 4. října, se armádní složky pro přeživší do Mogadiša vrátily, pro 18 vojáků však už bylo příliš pozdě.

Pro americkou armádu se jedná o největší konflikt, kterému čelila od doby války ve Vietnamu. Tragický konec mise donutil úřady, aby vojáky ze Somálska stáhly.

Související

Více souvisejících

Blackhawk UH-60 Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Somálští povstalci

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy