Prostitutky šokují: K čemu kondom, proti HIV bereme léky

Nairobi - V Keni žije zhruba 1,5 milionů lidí s virem HIV a tento počet se každý rok zvýší asi o 100.000 nových případů. I přesto ale některé prostitutky provozují nechráněný sex a poté užívají takzvaná antiretrovirotika, aby snížily riziko nákazy. Píše o tom britský zpravodajský server BBC.

"Řeknu vám pravdu o tom, proč mnohé z nás nepoužívají kondomy," uvádí Sheila, která se šest let živí jako prostitutka v nairobské chudinské čtvrti Korogocho. "Nemáme peníze a když se sejdeme s klientem, který nám nabízí více peněz, než obvykle dostáváme, tak se při sexu nechráníte, i když neznáte jeho HIV status."

Sheila tvrdí, že ona i další nevěstky mohou následující den ráno jít na kliniku, kde dostanou urgentní antiretrovirotika - tedy léky, které potlačují virus během 72 hodin od nákazy a které v mnoha případech zabrání jeho šíření. "Používáme léky místo kondomů," dodala.

Zmíněný typ antiretrovirotik je znám jako postexpoziční profylaxe (PEP) a je určen pro případy nouze. Příkladem je jeho nasazení u obětí znásilnění, pokud se má za to, že by útočník mohl být HIV pozitivní, nebo když se zdravotníci poraní o potencionálně kontaminovanou jehlu.

Neexistují ale žádné přesné údaje o tom, jak dobře PEP funguje. Nejlepším způsobem, jak zabránit kontaktu s virem, je tedy podle expertů používání kondomů.

Některé kliniky poskytují klientům jen jednu proceduru PEP ročně. Obávají se totiž, že když budou tyto léky vydávat bez omezení, přestanou prostitutky prezervativy úplně používat. Tato praxe ale nezabránila 24leté sexuální pracovnici Pamele v tom, aby kúru PEP podstoupila v uplynulém roce hned čtyřikrát.Kvůli vedlejším účinkům ale celou proceduru nedokončila. "Je vám špatně, zvracíte, jste malátní a vůbec se cítíte mizerně," řekla. "Tak jsem je přestala brát."

Podle vědeckého poradce agentury OSN pro boj proti AIDS (UNAIDS) Petera Godfreye-Faussetta mají antiretrovirotika mezi sexuálními pracovníky své opodstatnění, ale jen když jsou správně užívána.  Užívání PEP v těchto krajních případech je ale podle něj špatným způsobem, jak se s tímto problémem vypořádat. 

Podobné medikamenty, známé jako preexpoziční profylaxe (PrEP), se berou denně a obsahují menší množství účinné látky než PEP, takže je doprovází méně vedlejších účinků. Godfrey-Faussett ale upozorňuje, že medikamenty je nutné užívat v rámci širšího rámce, který zahrnuje pravidelné HIV testy, aby se prokázala správnost léčby.Ve Spojených státech stojí PrEP na rok zhruba 14.000 dolarů (asi 284.000 Kč), avšak lidé s nižšími příjmy je mohou získat výrazně levněji, případně i zdarma. V rozvojových zemích se používají generika (kopie originálu se stejnými účinky), takže roční cena léků je asi 150 dolarů (3000 Kč).

AIDS: příznaky nemoci

Inkubační doba onemocnění je 3 – 6 týdnů. Po tomto období se u 60 – 70% infikovaných osob dostaví projev akutní primární infekce HIV, který si nakažený snadno splete s chřipkou nebo mononukleózou a nevěnuje mu přílišnou pozornost. Primární infekce může mít spoustu spíše nenápadných příznaků, téměř nikdy však nechybí horečka okolo 38°C nebo vyšší. V těle se začnou vytvářet protilátky proti HIV, člověk se stává HIV pozitivním.

Po odeznění přechází nemoc do latentní fáze, během které se 80% infikovaných cítí naprosto zdrávo. Toto stádium se také označuje jako asymptotické (bezpříznakové). Za současného stavu dnešní medicíny si HIV pozitivní pacient může výrazně prodloužit latentní fázi nemoci, pokud dodržuje lékařem předepsanou léčbu (tzn. nechal se testovat a svou diagnózu zná).

Současná léčba významně prodlužuje život, na druhou stranu probíhá pouhých 13 let a prozatím je brzo na vytváření obecných závěrů. Nakažený pacient by měl vědět, že k rozvoji onemocnění AIDS ze stadia HIV pozitivity může přispět tzv. reinfekce, tedy příjem další dávky viru HIV do organismu. Proto i HIV pozitivní člověk při sexuálním styku s HIV pozitivním partnerem musí dodržovat zásady bezpečného sexu, aby chránil nejen druhého, ale i sám sebe, informuje server pohlavni-nemoci-a-jejich-priznaky.cz.

Následuje klinicky rozvinuté stádium HIV, selhání imunitního systému, propuknutí AIDS. U dospělých lidí doba mezi nákazou virem HIV a nástupem onemocnění AIDS trvá zhruba 10 let. Infikované děti onemocní zpravidla do jednoho nebo dvou let. V poslední fázi se buňky imunitního systému nejsou schopny bránit proti atakům virů, bakterií, plísní apod. Navíc organismus těchto buněk produkuje čím dál méně. V době plného rozvinutí nemoci, trpí poškozený několika nemocemi pro AIDS typickými a neexistuje naděje, že jeho zdravotní stav zaznamená zlepšení.

Symptomatické příznaky AIDS způsobuje trojice onemocnění:

Oportunní infekce: infekce, vyvolané mikroorganismy, které zdravý organismus běžně potlačí díky řádně fungujícímu imunitnímu systému. U pacienta s AIDS nejčastěji napadají plíce, trávicí soustavu, mozek a kůži.

Nádorová onemocnění: Kaposiho sarkom postihuje 35% pacientů. Jde o fialově nebo hnědě zbarvené kožní léze. Ty postihují také mízní uzliny, plíce a ostatní vnitřní orgány.

Neurologické potíže: v 90% případů se u pacientů projevují neurologické komplikace jako výpadky paměti, zhoršenou koordinaci projevů, zmatenou mluvu, snížení ostrosti zraku a psychotické chování.

Související

virus HIV

Česko zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS

V Česku letos do konce října přibylo mezi rezidenty, tedy cizinci s dlouhodobým pobytem, a občany ČR 249 nových případů infekce HIV. Česká republika tak zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS, uvedl dnes v tiskové zprávě ke Světovému dni boje proti AIDS Státní zdravotní ústav (SZÚ). Dlouhodobě narůstá podíl rezidentů, letos poprvé je jich víc než polovina.

Více souvisejících

aids Prostituce

Aktuálně se děje

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

včera

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

včera

včera

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

včera

včera

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

včera

27. prosince 2024 21:51

27. prosince 2024 20:35

27. prosince 2024 19:42

Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina

Švýcarský lyžařský svaz přišel o Vánocích se smutnou zprávou především pro snowboardcrossové fanoušky. Oznámil totiž smrt své reprezentantky Sophie Hedigerové, která nepřežila pád laviny ve švýcarském Arose.

Zdroj: David Holub

Další zprávy