KLDR překvapuje, truchlí nad smrtí Mandely

Pretoria - Celý svět spolu s Jihoafričany dál truchlí nad smrtí neohroženého bojovníka za lidská práva Nelsona Mandely a zároveň prvnímu jihoafrickému prezidentovi s černou pletí, který zemřel ve čtvrtek, vzdává úctu. Na různých místech Jihoafrické republiky se opět konají velká smuteční shromáždění a dnes se ke kondolencím přidala i Severní Korea.

"Velké skutky, jichž Nelson Mandela dosáhl ve svém boji proti rasismu a za demokracii v Jižní Africe, jihoafrický lid a celé pokrokové lidstvo nikdy nezapomenou," napsal podle agentury KCNA předseda severokorejského parlamentu Kim Jong-nam.

Velkou úctu bývalému prezidentovi, jenž zemřel ve věku 95 let, dávají najevo ve Spojených státech. V pátek večer se například v New Yorku na jeho počest rozzářil slavný mrakodrap Empire State Building jihoafrickými národními barvami.

Americký prezident Barack Obama telefonicky vyjádřil soustrast vdově po Mandelovi Grace Machelové. Podle sdělení Bílého domu mimo jiné vyzdvihl velký vliv, který na něj Mandela měl, a silný příklad tohoto muže pro celý svět.

U domu bojovníka proti rasistickému režimu apartheidu a někdejšího prvního černošského jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely stále hoří svíčky. Úřady už ale pracují na organizaci jednoho z největších pohřebních obřadů v historii JAR. Jihoafrický prezident Jacob Zuma vyhlásil na zítřek celostátní den smutku. V chrámech, mešitách či synagogách po celé zemi se budou věřící za Mandelu modlit.

Mandela bude pochován 15. prosince, podle jeho přání v rodné vesnici Qunu, na jihovýchodě Jihoafrické republiky.

Související

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn. Rozhovor

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

Více souvisejících

Nelson Mandela jihoafrická republika Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: S Ficem jsem hovořil. Jeho stav je vážný, to nejtěžší má před sebou

Zdravotní stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) po středečním útoku je nadále velmi vážný. Uvedl to zvolený prezident Peter Pellegrini po návštěvě předsedy vlády v báňskobystrické nemocnici. Krátce spolu podle jeho slov komunikovali.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy