Abuja - Při útoku neznámých ozbrojenců na dvě vesnice ve státě Kaduna na severu Nigérie přišly o život desítky lidí. Údaje o počtu obětí se ale lišily - agentura AFP hovořila o 38 obětech, mezi kterými byly zejména ženy a děti, podle Reuters zemřelo nejméně 18 Nigerijců.
V dané oblasti dlouhodobě zuří etnické a náboženské střety a spory o půdu. Stát Kaduna a jeho stejnojmenné hlavní město leží na hranici mezi křesťanským jihem země a severní částí, obývanou převážně muslimy."Dvacet jedna lidí zemřelo v Karshi a 17 jich bylo zabito v Nandu. Ještě jsme nezjistili, kdo za útokem stojí," řekl AFP jeden z místních představitelů Emmanuel Danzaria Adamu. Mluvčí tamějšího guvernéra informace o útocích potvrdil, rovněž ale neuvedl, která z etnických skupin je za násilí zodpovědná. Jak doplnil policejní mluvčí Aminu Lawan, bezpečnostní složky již násilnosti vyšetřují a snaží se dopadnout pachatele.Na severu Nigérie působí islamisté z hnutí Boko Haram, kteří již od roku 2009 bojují proti centrální vládě. Terčem jejich útoků se stávají zejména školy, mešity, státní instituce, ale i policie či armáda. Podle zprávy Norské rady pro uprchlíky zabily milice Boko Haram jen za letošní rok 3300 lidí. Rada bezpečnosti OSN je koncem května zařadila na seznam teroristických organizací.Nigerijská armáda v noci na dnešek nejméně 70 údajných teroristů zabila při leteckém útoku na severovýchodě země. Jak informoval nigerijský deník The Vanguard, nálet byl prý odvetou za přepadení dvou vesnic, při němž o víkendu zemřelo přinejmenším 10 lidí. Objevily se rovněž informace, že na jiném místě příslušníci Boko Haram o víkendu pozabíjeli až 30 osob a unesli 91 žen a dětí.První víkendový útok se uskutečnil asi deset kilometrů severně od města Chibok ve státě Borno, odkud islamisté z hnutí Boko Haram v polovině dubna unesli více než 250 školaček. Oběťmi nového únosu z vesnic sto kilometrů severně od Maiduguri se prý stalo asi 60 vdaných žen a dívek a 31 chlapců. Jak poznamenal reportér britské BBC, opuštěné vesnice v oblasti se stávají často cílem radikálů, kteří tam pak zabíjejí a rabují dlouhé hodiny. Už po únosu školaček z Chiboku se islamisté pokusili dojednat výměnu rukojmí za své vězněné spolubojovníky. Nigerijská vláda to ale odmítá.
Související
Chlubí se násilím na internetu, získávají politický vliv. Afriku kromě eboly devastují i ozbrojené gangy
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 1 hodinou
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 1 hodinou
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 3 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
včera
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
Mírová dohoda, která by ukončila boje v Íránu, je blízko a počítá s opětovným otevřením Hormuzského průlivu, potvrdil jeden z íránských představitelů. Informovala o tom BBC. V Teheránu ale stále nepanuje shoda na tom, zda dohodu přijmout.
Zdroj: Lucie Podzimková