Další muslimská země navázala vztahy s Izraelem. Súdán podepsal "Abrahámovu dohodu"

Súdán dnes ohlásil, že podepsal dohodu o uznání Izraele a navázání diplomatických vztahů s tímto státem. Smlouva byla podepsána za přítomnosti amerického ministra financí Stevena Mnuchina, který dnes přicestoval do Súdánu na oficiální návštěvu, napsala agentura AP. S představiteli africké země Mnuchin jednal také o investicích a ekonomické pomoci.

Súdánský ministr spravedlnosti podepsal tzv. Abrahámovu dohodu, skrze kterou normalizovaly své vztahy s Izraelem v loňském roce Bahrajn a Spojené arabské emiráty. Navázání vztahů mezi Súdánem a Izraelem oznámil na konci října americký prezident Donald Trump.

Spojené státy na konci loňského roku vyřadily Súdán ze seznamu zemí podporujících terorismus, což Chartúmu otevírá nové možnosti získat investice a finanční podporu ze zahraničí. Mnuchin je prvním členem americké vlády, který do Súdánu přicestoval po tomto rozhodnutí.

#BREAKING: Sudan has signed an MOU in which it commits to the Abraham Accords and the process of normalizing ties with Israel. pic.twitter.com/el7cwmnfAz

— Amichai Stein (@AmichaiStein1) January 6, 2021

Súdánský ministr financí oznámil, že s americkým představitelem uzavřel memorandum, které Súdánu umožní doplatit Světové bance (SB) neuhrazené příspěvky. SB by pak africké zemi měla poskytnout financování ve výši jedné miliardy dolarů ročně (asi 21,2 miliardy korun). Již dříve súdánští představitelé oznámili, že USA zemi poskytnou 1,1 miliardy dolarů (zhruba 23,4 miliardy korun) přímé a nepřímé pomoci.

Podle prohlášení súdánské vlády bylo dalším z hlavních témat jednání snížení státního dluhu Súdánu. Ten dluží zahraničním zemím a investorům přes 60 miliard dolarů (zhruba 1,27 bilionu korun). Podle odborníků přístup této africké země k zahraničním půjčkám může pomoci obnově její ekonomiky, píše agentura AP.

Po svržení prezidenta Umara Bašíra, který vládl autokratickým způsobem v letech 1989 až 2019, Súdán řídí dočasná vláda složená z představitelů armády a civilistů. Kabinet se snaží zlepšit vztahy se západními zeměmi.

Spojené státy zavedly proti Súdánu sankce na začátku 90. let. Sankce a omezený přístup k zahraničním trhům súdánskou ekonomiku výrazně poškodily. Aby byl vyřazen z amerického seznamu zemí podporujících terorismus, Súdán musel složit na americké účty 335 milionů dolarů (asi 7,7 miliardy Kč). Peníze mají posloužit k odškodnění pozůstalých po obětech útoků, které podnikla teroristická organizace Al-Káida na velvyslanectví USA v Keni a Tanzanii v roce 1998. Tehdy v Chartúmu sídlil vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin.

Související

Více souvisejících

Súdán Izrael Steven Mnuchin USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 22 minutami

před 49 minutami

Aktualizováno před 59 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy