"Sbírali jsme těla, která tu byla odhozena, některá se už rozkládala, jiná byla ještě poměrně zachovalá," vzpomíná John Chege na své první hlídky v lese Karura v době, kdy v této zalesněné oblasti v srdci města Nairobi bylo více zlodějů a vrahů než lidí na procházce. Pověst Karury byla velmi špatná a rodiče o lese vyprávěli dětem strašidelné příhody. Chege a další příslušníci ozbrojených hlídek vstupovali dovnitř s pochodní v ruce a s obavami, aby se nesetkali s vetřelci. Píše o tom agentura AFP.
"Bylo to peklo," ujišťuje Chege, šéf hlídek v Karuře od roku 2009, kdy on a jeho muži začali tvrdě usilovat o to, aby vrátili les obyvatelům keňského hlavního města Nairobi.
"Dnes se radujeme, že už je to tady docela jiné," usmívá se Chege. Karuru dnes navštíví za měsíc až 30.000 lidí, zatímco v roce 2009 se sem neodvážil nikdo.
Během deseti let se tato nebezpečná oblast nikoho stala jedním z nejbezpečnějších a nejoblíbenějších míst keňské metropole, ostrovem čerstvého vzduchu ve městě plném vřavy a znečištěném výfuky aut.
Podle ochránců životního prostředí se Karura, druhý největší les situovaný v centru města na světě, stala také symbolem odporu proti spekulacím s pozemky, v Keni zcela běžné, a proti postupující výstavbě. Podle údajů ministerstva životního prostředí přijdou keňské lesy každoročně celkem o 5000 hektarů, ale Karura odolává.
Zlepšit špatnou pověst Karury nebylo snadné ani poté, co byla kolem lesa postavena elektrická ohrada, zdůrazňuje Karanja Njoroge, bývalý předseda sdružení Přátelé lesa Karura, které se podílí na správě této chráněné oblasti.
"Když jste v roce 2009 někomu řekli, že má s vámi jít do karurského lesa, byla to hrozba. Znamenalo to, že ho chcete ztlouct nebo zabít," ujišťuje Njoroge.
Chege a jeho strážci, které vycvičila britská armáda, v lese běhali společně s lidmi, kteří přišli udělat něco pro zdraví a báli se o svou bezpečnost. "Návštěvník si chtěl uběhnout deset kilometrů? Můj chlapec s ním těch deset kilometrů běžel," vzpomíná.
Pozvolna však počet návštěvníků rostl a zločinci byli vypuzeni. Jeden sportovní klub, který ukončil provoz kvůli obavám o bezpečnost, se v oblasti znovu otevřel.
Karura o 1000 hektarech unikla urbanistickému rozvoji v 90. letech minulého století, kdy byly velké části lesa nabízeny zbohatlíkům s politickým krytím.
Wangari Maathaiová, zakladatelka Hnutí zeleného pásu a první Afričanka, která získala Nobelovu cenu za mír, se pustila do obrany Karury a mobilizovala náboženské a studentské vůdce a právníky. V lednu 1999 byla zraněna ozbrojenými muži ve chvíli, kdy na znamení protestu sázela strom. O útoku se mluvilo po celém světě a veřejné mínění se postavilo proti zabírání pozemků zkorumpovanými elitami.
Přes některé problémy je přeměna Karury úspěchem. Původní druhy stromů tu znovu rostou na úkor těch, které vysadili britští kolonizátoři, kteří tudy chtěli stavět železnici do Ugandy. A lidé se tu mohou procházet a potkávat opice, malé antilopy nebo ptáky zoborožce.
Dcera Wangari Maathaiové Wanjira je přesvědčena, že by její matka byla nyní na Karuru hrdá. "Možná by byla překvapená, kdyby viděla, jak mají lidé les rádi. Doufala, že děti jejích dětí budou moci lesa využívat, a to se také stalo," říká.
Související
Vlna zatýkání v Keni: V souvislosti s útokem v Nairobi zadržely úřady 11 lidí
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě