
"Sbírali jsme těla, která tu byla odhozena, některá se už rozkládala, jiná byla ještě poměrně zachovalá," vzpomíná John Chege na své první hlídky v lese Karura v době, kdy v této zalesněné oblasti v srdci města Nairobi bylo více zlodějů a vrahů než lidí na procházce. Pověst Karury byla velmi špatná a rodiče o lese vyprávěli dětem strašidelné příhody. Chege a další příslušníci ozbrojených hlídek vstupovali dovnitř s pochodní v ruce a s obavami, aby se nesetkali s vetřelci. Píše o tom agentura AFP.
"Bylo to peklo," ujišťuje Chege, šéf hlídek v Karuře od roku 2009, kdy on a jeho muži začali tvrdě usilovat o to, aby vrátili les obyvatelům keňského hlavního města Nairobi.
"Dnes se radujeme, že už je to tady docela jiné," usmívá se Chege. Karuru dnes navštíví za měsíc až 30.000 lidí, zatímco v roce 2009 se sem neodvážil nikdo.
Během deseti let se tato nebezpečná oblast nikoho stala jedním z nejbezpečnějších a nejoblíbenějších míst keňské metropole, ostrovem čerstvého vzduchu ve městě plném vřavy a znečištěném výfuky aut.
Podle ochránců životního prostředí se Karura, druhý největší les situovaný v centru města na světě, stala také symbolem odporu proti spekulacím s pozemky, v Keni zcela běžné, a proti postupující výstavbě. Podle údajů ministerstva životního prostředí přijdou keňské lesy každoročně celkem o 5000 hektarů, ale Karura odolává.
Zlepšit špatnou pověst Karury nebylo snadné ani poté, co byla kolem lesa postavena elektrická ohrada, zdůrazňuje Karanja Njoroge, bývalý předseda sdružení Přátelé lesa Karura, které se podílí na správě této chráněné oblasti.
"Když jste v roce 2009 někomu řekli, že má s vámi jít do karurského lesa, byla to hrozba. Znamenalo to, že ho chcete ztlouct nebo zabít," ujišťuje Njoroge.
Chege a jeho strážci, které vycvičila britská armáda, v lese běhali společně s lidmi, kteří přišli udělat něco pro zdraví a báli se o svou bezpečnost. "Návštěvník si chtěl uběhnout deset kilometrů? Můj chlapec s ním těch deset kilometrů běžel," vzpomíná.
Pozvolna však počet návštěvníků rostl a zločinci byli vypuzeni. Jeden sportovní klub, který ukončil provoz kvůli obavám o bezpečnost, se v oblasti znovu otevřel.
Karura o 1000 hektarech unikla urbanistickému rozvoji v 90. letech minulého století, kdy byly velké části lesa nabízeny zbohatlíkům s politickým krytím.
Wangari Maathaiová, zakladatelka Hnutí zeleného pásu a první Afričanka, která získala Nobelovu cenu za mír, se pustila do obrany Karury a mobilizovala náboženské a studentské vůdce a právníky. V lednu 1999 byla zraněna ozbrojenými muži ve chvíli, kdy na znamení protestu sázela strom. O útoku se mluvilo po celém světě a veřejné mínění se postavilo proti zabírání pozemků zkorumpovanými elitami.
Přes některé problémy je přeměna Karury úspěchem. Původní druhy stromů tu znovu rostou na úkor těch, které vysadili britští kolonizátoři, kteří tudy chtěli stavět železnici do Ugandy. A lidé se tu mohou procházet a potkávat opice, malé antilopy nebo ptáky zoborožce.
Dcera Wangari Maathaiové Wanjira je přesvědčena, že by její matka byla nyní na Karuru hrdá. "Možná by byla překvapená, kdyby viděla, jak mají lidé les rádi. Doufala, že děti jejích dětí budou moci lesa využívat, a to se také stalo," říká.
Související

Vlna zatýkání v Keni: V souvislosti s útokem v Nairobi zadržely úřady 11 lidí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena
před 2 hodinami

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu
Aktualizováno před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo
před 3 hodinami

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico
před 5 hodinami

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily
před 6 hodinami

Co jsou vlčí hybridi vlastně zač? Vyhynutí je navždy, přesto je to de-extinkce, neshodnou se experti
před 7 hodinami

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize
před 7 hodinami

Ukrajinci zadrželi čínské občany bojující za Rusko. Zelenskyj zveřejnil video z výslechu
před 8 hodinami

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech
před 8 hodinami

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza
před 9 hodinami

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty
před 11 hodinami

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup
před 11 hodinami

Budeme bojovat až do konce, vzkazuje Čína. Co to ale znamená? Podle expertů opravdu definitivní konec
před 13 hodinami

"Bazuka" na Trumpa: EU má v ruce těžký kalibr. Zvažuje, zda ho použít proti USA
před 13 hodinami

Američané budou mít hlouběji do kapsy. USA kvůli Trumpovým clům zůstanou osamocené a ekonomicky zpomalené
před 14 hodinami

"Vydírat se nenecháme." Svět hledá cesty, jak jednat s Trumpem, Čína se mu otevřeně postavila
před 15 hodinami

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora
před 16 hodinami

Příjemné víkendové počasí slibuje aktuální předpověď. Nejsou vyloučeny bouřky
včera

Důchodový kalendář prochází změnami. Část lidí je pocítí až v létě
včera
Výhled počasí do konce dubna. Teploty neporostou věčně, přijde ochlazení
Až do konce dubna a i do úvodních květnových dnů vidí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se, že teploty nejprve den ode dne porostou, ale v druhé polovině měsíce se trend otočí.
Zdroj: Jan Hrabě