
"Sbírali jsme těla, která tu byla odhozena, některá se už rozkládala, jiná byla ještě poměrně zachovalá," vzpomíná John Chege na své první hlídky v lese Karura v době, kdy v této zalesněné oblasti v srdci města Nairobi bylo více zlodějů a vrahů než lidí na procházce. Pověst Karury byla velmi špatná a rodiče o lese vyprávěli dětem strašidelné příhody. Chege a další příslušníci ozbrojených hlídek vstupovali dovnitř s pochodní v ruce a s obavami, aby se nesetkali s vetřelci. Píše o tom agentura AFP.
"Bylo to peklo," ujišťuje Chege, šéf hlídek v Karuře od roku 2009, kdy on a jeho muži začali tvrdě usilovat o to, aby vrátili les obyvatelům keňského hlavního města Nairobi.
"Dnes se radujeme, že už je to tady docela jiné," usmívá se Chege. Karuru dnes navštíví za měsíc až 30.000 lidí, zatímco v roce 2009 se sem neodvážil nikdo.
Během deseti let se tato nebezpečná oblast nikoho stala jedním z nejbezpečnějších a nejoblíbenějších míst keňské metropole, ostrovem čerstvého vzduchu ve městě plném vřavy a znečištěném výfuky aut.
Podle ochránců životního prostředí se Karura, druhý největší les situovaný v centru města na světě, stala také symbolem odporu proti spekulacím s pozemky, v Keni zcela běžné, a proti postupující výstavbě. Podle údajů ministerstva životního prostředí přijdou keňské lesy každoročně celkem o 5000 hektarů, ale Karura odolává.
Zlepšit špatnou pověst Karury nebylo snadné ani poté, co byla kolem lesa postavena elektrická ohrada, zdůrazňuje Karanja Njoroge, bývalý předseda sdružení Přátelé lesa Karura, které se podílí na správě této chráněné oblasti.
"Když jste v roce 2009 někomu řekli, že má s vámi jít do karurského lesa, byla to hrozba. Znamenalo to, že ho chcete ztlouct nebo zabít," ujišťuje Njoroge.
Chege a jeho strážci, které vycvičila britská armáda, v lese běhali společně s lidmi, kteří přišli udělat něco pro zdraví a báli se o svou bezpečnost. "Návštěvník si chtěl uběhnout deset kilometrů? Můj chlapec s ním těch deset kilometrů běžel," vzpomíná.
Pozvolna však počet návštěvníků rostl a zločinci byli vypuzeni. Jeden sportovní klub, který ukončil provoz kvůli obavám o bezpečnost, se v oblasti znovu otevřel.
Karura o 1000 hektarech unikla urbanistickému rozvoji v 90. letech minulého století, kdy byly velké části lesa nabízeny zbohatlíkům s politickým krytím.
Wangari Maathaiová, zakladatelka Hnutí zeleného pásu a první Afričanka, která získala Nobelovu cenu za mír, se pustila do obrany Karury a mobilizovala náboženské a studentské vůdce a právníky. V lednu 1999 byla zraněna ozbrojenými muži ve chvíli, kdy na znamení protestu sázela strom. O útoku se mluvilo po celém světě a veřejné mínění se postavilo proti zabírání pozemků zkorumpovanými elitami.
Přes některé problémy je přeměna Karury úspěchem. Původní druhy stromů tu znovu rostou na úkor těch, které vysadili britští kolonizátoři, kteří tudy chtěli stavět železnici do Ugandy. A lidé se tu mohou procházet a potkávat opice, malé antilopy nebo ptáky zoborožce.
Dcera Wangari Maathaiové Wanjira je přesvědčena, že by její matka byla nyní na Karuru hrdá. "Možná by byla překvapená, kdyby viděla, jak mají lidé les rádi. Doufala, že děti jejích dětí budou moci lesa využívat, a to se také stalo," říká.
Související

Vlna zatýkání v Keni: V souvislosti s útokem v Nairobi zadržely úřady 11 lidí
Aktuálně se děje
před 15 minutami

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
před 1 hodinou

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno před 2 hodinami

Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
před 2 hodinami

Trump si bude volat s Putinem. S Bílým domem se spojí i Zelenskyj
před 3 hodinami

Izrael obnovuje mohutnou vojenskou aktivitu v Gaze. Chce definitivně porazit Hamás
před 4 hodinami

Američané ztratili s Němci třígólové vedení, přesto vyhráli. Finové uspěli v klíčovém souboji
před 4 hodinami

Putin se vyžívá v ponižování státníků. Kteří světoví lídři jsou další na řadě?
před 5 hodinami

Pavel Novotný pozastavil členství v ODS. S okamžitou platností
před 5 hodinami

Švédové i Švýcaři bez Hischiera si poradili s outsidery svých skupin
před 6 hodinami

Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali
před 7 hodinami

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou
před 8 hodinami

Hrozí komplikace na D1. Silničáři opravují vozovku, jeden víkend stačit nebude
před 8 hodinami

Starostové nemění osvědčený tým. Rakušan zůstává předsedou hnutí
před 9 hodinami

Pravda o ruských požadavcích vyšla najevo. Trump se i tak opřel do Zelenského
před 10 hodinami

Smutný konec pátrání. Starostu z Domažlicka našli mrtvého
před 11 hodinami

Čtrnáctý papež Lev. Čím se zapsali do historie jeho stejnojmenní předchůdci?
před 11 hodinami

Rusové zasáhli na Ukrajině autobus s civilisty. Devět mrtvých
před 12 hodinami

Podezření na ebolu v Česku. Američana převezli z Tábora do Prahy
před 14 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí
včera
Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?
V napjaté geopolitické hře mezi Kyjevem a Moskvou se zdá, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj aktuálně vítězí v boji o přízeň Donalda Trumpa. Ten se totiž po svém znovuzvolení snaží sehrát roli prostředníka mezi válčícími stranami. Zelenskyj ale doufá, že Trump konečně uvidí realitu — že Vladimir Putin o žádný skutečný mír nemá zájem a jen zdržuje, aby dosáhl svých maximalistických cílů.
Zdroj: Libor Novák