Katastrofa v Keni: Počet obětí záplav a sesuvů půdy vzrostl na 52

Počet obětí záplav a sesuvů půdy způsobených silnými lijáky, které o víkendu postihly západ Keni, stoupl na 52. S odvoláním na dnešní úřední bilanci o tom informovala agentura AFP. Záchranné práce ztížily rozvodněné řeky, které na mnoha místech poničily a odplavily mosty. Na místě už od soboty s vyprošťováním pomáhají armádní a policejní vrtulníky.

"Momentálně je počet potvrzených mrtvých 52," oznámil John Lonyangapuo, guvernér postiženého regionu na hranicích s Ugandou, zhruba 350 kilometrů severozápadně od Nairobi.

Záplavy oblast zpustošily po prudké průtrži mračen v noci z pátku na sobotu, úřady o víkendu oznámily smrt 34 lidí. Většina z nich přišla o život pod sesuvy půdy.

V Keni za poslední měsíc a půl v souvislosti se záplavami už přišly o život desítky lidí. Není navíc jedinou zemí ve východní Africe, kterou kvůli nebývale vydatným dešťům ohrožují záplavy. V sousední Tanzanii se v noci z pátku na sobotu utopilo nejméně deset lidí, které odnesla rozvodněná řeka.

Kvůli dešti musely své domovy opustit desítky tisíc obyvatel Somálska, v Jižním Súdánu živel zaplavil celá města a od začátku října zabil několik lidí v Etiopii. Očekává se, že v regionu bude pršet další čtyři až šest týdnů.

Ačkoliv jsou povodně v oblasti pravidelným jevem, podle odborníků však letos za vyšším úhrnem srážek stojí oteplení Indického oceánu. Jeho vody jsou letos teplejší, než je obvyklé, a vypařuje se z něj proto více vody. Vlhký vzduch pak proudí na východ Afriky, kde se promění ve srážky.

Související

Keňská policie

Už 318 členů sekty v Keni zemřelo v důsledku půstu. Chtěli se setkat s Ježíšem

Keňa prožívá šok způsobený působením kultu v zemi. Nyní soud nařídil psychiatrické vyšetření 64 následovníků jeho lídra Paula Nthenge Mackenzieho a obvinil je z pokusu o sebevraždu. Donutil je odstěhovat se do lesa na východě země. Označil ho za útočiště před apokalypsou, následně své následovníky vyzýval k půstu, aby se mohli setkat s Ježíšem. Vyšetřovatelé zatím našli 318 těl.

Více souvisejících

Keňa Sesuv půdy Povodně katastrofy

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy