Katastrofa v Keni: Počet obětí záplav a sesuvů půdy vzrostl na 52

Počet obětí záplav a sesuvů půdy způsobených silnými lijáky, které o víkendu postihly západ Keni, stoupl na 52. S odvoláním na dnešní úřední bilanci o tom informovala agentura AFP. Záchranné práce ztížily rozvodněné řeky, které na mnoha místech poničily a odplavily mosty. Na místě už od soboty s vyprošťováním pomáhají armádní a policejní vrtulníky.

"Momentálně je počet potvrzených mrtvých 52," oznámil John Lonyangapuo, guvernér postiženého regionu na hranicích s Ugandou, zhruba 350 kilometrů severozápadně od Nairobi.

Záplavy oblast zpustošily po prudké průtrži mračen v noci z pátku na sobotu, úřady o víkendu oznámily smrt 34 lidí. Většina z nich přišla o život pod sesuvy půdy.

V Keni za poslední měsíc a půl v souvislosti se záplavami už přišly o život desítky lidí. Není navíc jedinou zemí ve východní Africe, kterou kvůli nebývale vydatným dešťům ohrožují záplavy. V sousední Tanzanii se v noci z pátku na sobotu utopilo nejméně deset lidí, které odnesla rozvodněná řeka.

Kvůli dešti musely své domovy opustit desítky tisíc obyvatel Somálska, v Jižním Súdánu živel zaplavil celá města a od začátku října zabil několik lidí v Etiopii. Očekává se, že v regionu bude pršet další čtyři až šest týdnů.

Ačkoliv jsou povodně v oblasti pravidelným jevem, podle odborníků však letos za vyšším úhrnem srážek stojí oteplení Indického oceánu. Jeho vody jsou letos teplejší, než je obvyklé, a vypařuje se z něj proto více vody. Vlhký vzduch pak proudí na východ Afriky, kde se promění ve srážky.

Související

Keňská policie

Už 318 členů sekty v Keni zemřelo v důsledku půstu. Chtěli se setkat s Ježíšem

Keňa prožívá šok způsobený působením kultu v zemi. Nyní soud nařídil psychiatrické vyšetření 64 následovníků jeho lídra Paula Nthenge Mackenzieho a obvinil je z pokusu o sebevraždu. Donutil je odstěhovat se do lesa na východě země. Označil ho za útočiště před apokalypsou, následně své následovníky vyzýval k půstu, aby se mohli setkat s Ježíšem. Vyšetřovatelé zatím našli 318 těl.

Více souvisejících

Keňa Sesuv půdy Povodně katastrofy

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy