Nelegální zlatokopové zničili v Súdánu 2000 let staré vykopávky

Nelegální zlatokopové zničili v Súdánu za pomoci těžké techniky 2000 let staré archeologické naleziště. Informovala o tom agentura AFP, která upozornila, že rabováním trpí i mnoho dalších starověkých vykopávek v této africké zemi.

Místo zvané Džabal Marágha, nacházející se v saharské poušti zhruba 270 od hlavního města Chartúmu, bylo podle odborníků ve starověku zřejmě malou osadou či kontrolním stanovištěm. Súdánská správa památek a muzeí uvedla, že minulý měsíc na místě nalezla dva bagry a pět lidí, kteří vykopali asi 17 metrů hluboký a 20 metrů dlouhý příkop.

"Kopali s jediným cílem: najít zlato... Udělali něco šíleného; aby uspořili čas, použili těžkou techniku," řekl serveru France24 archeolog Habab Idrís Ahmed, který na místě pracoval od roku 1999. Z původního naleziště po nájezdu zlatokopů prakticky nic nezbylo.

this is not Giuseppe Ferlini in the 1800's, this is now - archeology site Jabal Maragha, from 350 BC, bulldozed over in search of goldhttps://t.co/PaCUhoGyAq #Sudan #archeology pic.twitter.com/DBHdeXX80i

— Chris Davis (@chrisdavisLens) August 25, 2020

Súdánští archeologové upozorňují, že zkáza naleziště není ojedinělá a je součástí narůstajícího problému. Lokalita Sají, která leží na 12 kilometrů dlouhém ostrově na řece Nil a kde se nacházejí stovky hrobek - některých i z dob faraónů - byla vypleněna a zničena. "Z tisíce více či méně známých míst v Súdánu bylo nejméně sto zničeno nebo poškozeno," řekl Hatím Núr, ředitel súdánského úřadu pro památky a muzea.

Nedostatečná ostraha z památek podle něj dělá snadnou kořist pro rabující bandy. Častým terčem plenění bývají i odlehlé hřbitovy. Zákony na ochranu archeologických lokalit se nedaří plně vymáhat. I těžaři, kteří zničili naleziště Džabal Marágha, byli neznámo proč bez obvinění propuštěni.

Starověké civilizace v dnešním Súdánu postavily více pyramid než ty v Egyptě, na rozdíl od egyptských archeologických lokalit nejsou ale příliš známé ani turisticky navštěvované. Vykopávky v Meroe, někdejším hlavním městě starověkého núbijského království Kuš, jsou přitom od roku 2011 zapsány v Seznamu světového dědictví UNESCO. Lokalita Džabal Marágha, vzdálená asi 200 kilometrů od Meroe, pochází z takzvaného merojského období z let 350 př. n. l. až 350 n. l.

Súdán je třetím největším producentem zlata v Africe. Vláda z jeho těžby podle AFP loni utržila 1,2 miliardy dolarů (asi 26 miliard korun). Ilegální výkopy údajně podporují někteří podnikatelé a dokonce i místní úřady, které poskytují hledačům pokladů těžební techniku.

Související

Více souvisejících

Súdán archeologové Poušť

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy