Nelegální zlatokopové zničili v Súdánu 2000 let staré vykopávky

Nelegální zlatokopové zničili v Súdánu za pomoci těžké techniky 2000 let staré archeologické naleziště. Informovala o tom agentura AFP, která upozornila, že rabováním trpí i mnoho dalších starověkých vykopávek v této africké zemi.

Místo zvané Džabal Marágha, nacházející se v saharské poušti zhruba 270 od hlavního města Chartúmu, bylo podle odborníků ve starověku zřejmě malou osadou či kontrolním stanovištěm. Súdánská správa památek a muzeí uvedla, že minulý měsíc na místě nalezla dva bagry a pět lidí, kteří vykopali asi 17 metrů hluboký a 20 metrů dlouhý příkop.

"Kopali s jediným cílem: najít zlato... Udělali něco šíleného; aby uspořili čas, použili těžkou techniku," řekl serveru France24 archeolog Habab Idrís Ahmed, který na místě pracoval od roku 1999. Z původního naleziště po nájezdu zlatokopů prakticky nic nezbylo.

this is not Giuseppe Ferlini in the 1800's, this is now - archeology site Jabal Maragha, from 350 BC, bulldozed over in search of goldhttps://t.co/PaCUhoGyAq #Sudan #archeology pic.twitter.com/DBHdeXX80i

— Chris Davis (@chrisdavisLens) August 25, 2020

Súdánští archeologové upozorňují, že zkáza naleziště není ojedinělá a je součástí narůstajícího problému. Lokalita Sají, která leží na 12 kilometrů dlouhém ostrově na řece Nil a kde se nacházejí stovky hrobek - některých i z dob faraónů - byla vypleněna a zničena. "Z tisíce více či méně známých míst v Súdánu bylo nejméně sto zničeno nebo poškozeno," řekl Hatím Núr, ředitel súdánského úřadu pro památky a muzea.

Nedostatečná ostraha z památek podle něj dělá snadnou kořist pro rabující bandy. Častým terčem plenění bývají i odlehlé hřbitovy. Zákony na ochranu archeologických lokalit se nedaří plně vymáhat. I těžaři, kteří zničili naleziště Džabal Marágha, byli neznámo proč bez obvinění propuštěni.

Starověké civilizace v dnešním Súdánu postavily více pyramid než ty v Egyptě, na rozdíl od egyptských archeologických lokalit nejsou ale příliš známé ani turisticky navštěvované. Vykopávky v Meroe, někdejším hlavním městě starověkého núbijského království Kuš, jsou přitom od roku 2011 zapsány v Seznamu světového dědictví UNESCO. Lokalita Džabal Marágha, vzdálená asi 200 kilometrů od Meroe, pochází z takzvaného merojského období z let 350 př. n. l. až 350 n. l.

Súdán je třetím největším producentem zlata v Africe. Vláda z jeho těžby podle AFP loni utržila 1,2 miliardy dolarů (asi 26 miliard korun). Ilegální výkopy údajně podporují někteří podnikatelé a dokonce i místní úřady, které poskytují hledačům pokladů těžební techniku.

Související

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

Více souvisejících

Súdán archeologové Poušť

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 49 minutami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

včera

OSN

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN

„Spojené státy překročily velmi vážnou červenou linii tím, že zaútočily na naše jaderná zařízení. Máme právo se bránit – a toto právo uplatníme,“ uvedl Aragčí s odkazem na legitimní právo na sebeobranu. Zároveň připustil, že po tomto kroku si není jistý, „kolik prostoru pro diplomacii vůbec zbývá“.

včera

Petr Fiala

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Napětí v USA stoupá. Trump slaví, Bílý dům se ale obává odvety Íránu

Spojené státy se ocitly v novém bodu napětí poté, co prezident Donald Trump v sobotu večer v televizním projevu oznámil „úspěšné“ letecké údery na íránská jaderná zařízení. Zatímco šéf Bílého domu zněl při vystoupení z Oválné pracovny vítězoslavně, uvnitř jeho administrativy převládá opatrnost a obavy z možné tvrdé odvety Teheránu.

včera

Jaká bude odveta Íránu? Hizballáh, Irák či Sýrie, Teherán může proti USA povolat spojence

Dnešní ráno v Jeruzalémě nezačalo obvyklým proslovem v hebrejštině. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu místo toho usedl za pultík a v angličtině se obrátil přímo na amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterému vysekl bezprecedentní poklonu. Důvodem bylo rozhodnutí Spojených států provést letecký útok na několik klíčových jaderných zařízení Íránu – vývoj, který může dramaticky změnit průběh probíhající války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy