Ozbrojenci podnikli útok v Západním Dárfúru, zemřelo nejméně 60 lidí

Při útoku na vesnici v súdánském státě Západní Dárfúr zemřelo nejméně 60 lidí a bezmála 60 jich utrpělo zranění. S odvoláním na Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) o tom v noci na dnešek informovala agentura Reuters. Jedná se o další z řady násilných incidentů v oblasti.

Útok na vesnici Masteri "byl jedním z posledních ze série bezpečnostních incidentů nahlášených za uplynulý týden, při kterých bylo několik vesnic a domů vypáleno, obchody a trhy vypleněny a zničena infrastruktura," uvedla OCHA v prohlášení.

Tensions remain high in West Darfur, following the rapid increase in recent weeks in the number and frequency of security incidents.Over 60 people were reportedly killed during an armed attack in Masteri Village, Beida locality, on 25 July.Read more: https://t.co/gBIZ6C9WHB pic.twitter.com/4hcZZ7j4Ns

— UN OCHA Sudan (@UNOCHA_Sudan) July 26, 2020

Súdánská vláda incident v Západním Dárfúru dosud nepotvrdila, Chartúm však v neděli oznámil, že z několika států do neklidné oblasti Dárfúru vyšle spojené bezpečnostní síly, informovala súdánská tisková agentura SUNA.

Síly v súdánských pěti státech mají za úkol "chránit lid a zabezpečit zemědělství," uvedl premiér Abdalla Hamdúk, který se v hlavním městě setkal s delegací dárfúrských žen.

Súdánská rada pro bezpečnost a obranu při nedělním setkání zdůraznila význam "použití nutné síly pro záchranu životů a majetku, konfrontaci všech forem bezpráví a podporu rovných občanských práv".

Při jiném incidentu, o kterém v sobotu s odvoláním na místní představitele a svědky informovala agentura Reuters, zemřelo tentokrát v Jižním Dárfúru nejméně 20 lidí a dalších 22 jich bylo zraněno. Ozbrojenci na koních a velbloudech zaútočili na vesničany v oblasti Um Doss, která se nachází asi 90 kilometrů od města Njala, správního střediska súdánského státu.

Stát Severní Dárfúr kvůli násilí v uplynulých týdnech 13. července vyhlásil stav nouze.

Spory mezi arabskými a nearabskými kmeny sahají do dob dárfúrského konfliktu, který propukl v roce 2003, kdy etničtí Afričané podnikli povstání a Araby ovládanou vládu v Chartúmu obvinili z diskriminace. Vláda někdejšího prezidenta Umara Bašíra byla tehdy viněna z toho, že vyzbrojila arabské kmeny a zorganizovala je do milic Džandžauí, jež terorizovaly civilní obyvatelstvo a jsou dodnes spojovány s masivním porušováním lidských práv včetně hromadných vražd, znásilňování a rabování. Při násilnostech podle odhadů OSN přišlo o život na 300.000 lidí.

Bašír kvůli Dárfúru čelí obžalobě z válečných zločinů a z genocidy u Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC). Zatykač na něj soud vydal v roce 2009.

S některými povstaleckými skupinami v regionu nyní vyjednává súdánský přechodný kabinet, který se snaží dosáhnout příměří.

Související

Více souvisejících

Súdán Dárfúr OSN Bašír Muhammad Mahamúd (hnutí Šabáb)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy