Ozbrojenci podnikli útok v Západním Dárfúru, zemřelo nejméně 60 lidí

Při útoku na vesnici v súdánském státě Západní Dárfúr zemřelo nejméně 60 lidí a bezmála 60 jich utrpělo zranění. S odvoláním na Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) o tom v noci na dnešek informovala agentura Reuters. Jedná se o další z řady násilných incidentů v oblasti.

Útok na vesnici Masteri "byl jedním z posledních ze série bezpečnostních incidentů nahlášených za uplynulý týden, při kterých bylo několik vesnic a domů vypáleno, obchody a trhy vypleněny a zničena infrastruktura," uvedla OCHA v prohlášení.

Tensions remain high in West Darfur, following the rapid increase in recent weeks in the number and frequency of security incidents.Over 60 people were reportedly killed during an armed attack in Masteri Village, Beida locality, on 25 July.Read more: https://t.co/gBIZ6C9WHB pic.twitter.com/4hcZZ7j4Ns

— UN OCHA Sudan (@UNOCHA_Sudan) July 26, 2020

Súdánská vláda incident v Západním Dárfúru dosud nepotvrdila, Chartúm však v neděli oznámil, že z několika států do neklidné oblasti Dárfúru vyšle spojené bezpečnostní síly, informovala súdánská tisková agentura SUNA.

Síly v súdánských pěti státech mají za úkol "chránit lid a zabezpečit zemědělství," uvedl premiér Abdalla Hamdúk, který se v hlavním městě setkal s delegací dárfúrských žen.

Súdánská rada pro bezpečnost a obranu při nedělním setkání zdůraznila význam "použití nutné síly pro záchranu životů a majetku, konfrontaci všech forem bezpráví a podporu rovných občanských práv".

Při jiném incidentu, o kterém v sobotu s odvoláním na místní představitele a svědky informovala agentura Reuters, zemřelo tentokrát v Jižním Dárfúru nejméně 20 lidí a dalších 22 jich bylo zraněno. Ozbrojenci na koních a velbloudech zaútočili na vesničany v oblasti Um Doss, která se nachází asi 90 kilometrů od města Njala, správního střediska súdánského státu.

Stát Severní Dárfúr kvůli násilí v uplynulých týdnech 13. července vyhlásil stav nouze.

Spory mezi arabskými a nearabskými kmeny sahají do dob dárfúrského konfliktu, který propukl v roce 2003, kdy etničtí Afričané podnikli povstání a Araby ovládanou vládu v Chartúmu obvinili z diskriminace. Vláda někdejšího prezidenta Umara Bašíra byla tehdy viněna z toho, že vyzbrojila arabské kmeny a zorganizovala je do milic Džandžauí, jež terorizovaly civilní obyvatelstvo a jsou dodnes spojovány s masivním porušováním lidských práv včetně hromadných vražd, znásilňování a rabování. Při násilnostech podle odhadů OSN přišlo o život na 300.000 lidí.

Bašír kvůli Dárfúru čelí obžalobě z válečných zločinů a z genocidy u Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC). Zatykač na něj soud vydal v roce 2009.

S některými povstaleckými skupinami v regionu nyní vyjednává súdánský přechodný kabinet, který se snaží dosáhnout příměří.

Související

Více souvisejících

Súdán Dárfúr OSN Bašír Muhammad Mahamúd (hnutí Šabáb)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy