Při americkém náletu zahynul velitel islamistického hnutí Šabáb

Při náletu amerického letectva zahynul jeden z velitelů somálského islamistického hnutí Šabáb. Informovala o tom agentura AFP. Bašír Muhammad Mahamúd stál podle armádních velitelů za lednovým útokem na vojenskou základnu v Keni, při němž zahynuli tři Američané.

"Letecký útok, který teroristu zabil, byl proveden 22. února," potvrdil mluvčí velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM) Christopher Karns nedělní zprávy somálských médií o smrti velitele Šabábu.

"Bašír Muhammad Mahamúd byl prvořadým operativním velitelem (...) a důležitým členem Šabábu po více než desetiletí," dodal Karns. Podle něj se zabitý podílel na plánování a řízení útoků na keňském území, včetně toho lednového na základnu Manda Air Field, při němž zemřeli tři Američané.

Federal Government of Somalia, AFRICOM target al-Shabaab - https://t.co/kl2MfZEWJF pic.twitter.com/NH4vDBnN1H

— US AFRICOM (@USAfricaCommand) March 6, 2020

Není zřejmé, proč bylo zabití Mahamúda oznámeno až nyní. Podle stanice BBC se minulý měsíc v somálských médiích objevily nepotvrzené zprávy, že hnutí Šabáb opustil kvůli neshodám s dalšími veliteli.

Šabáb je považován za odnož teroristické sítě Al-Káida. Hnutí usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce zavést v zemi islámské právo šaría.

Související

Mogadišo

Somálské bezpečnostní síly zabily spoluzakladatele teroristické skupiny Šabáb

Somálské bezpečnostní síly zabily spoluzakladatele islamistické teroristické skupiny Šabáb Abdullahiho Nadira, a to při operaci provedené ve spolupráci s mezinárodními partnery. O sobotní operaci v neděli informovala somálská vláda, uvedla dnes agentura Reuters. Ve středním Somálsku dnes při dvou pumových útocích zahynulo podle somálské státní tiskové agentury nejméně 20 lidí.

Více souvisejících

Al-Šabáb Somálsko Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Bašír Muhammad Mahamúd (hnutí Šabáb)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Navalného pohřbí v pátek v Moskvě. Proběhne i poslední rozloučení

Poslední rozloučení se zesnulým opozičním politikem Alexejem Navalným proběhne v pátek odpoledne v Moskvě, uvedla jeho mluvčí Kira Jarmyšová ve středu. Hlasitý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina bude následně pohřben na Borisovském hřbitově na jihu metropole. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy