Súdán "demontuje" bývalý režim: Ženy nebudou bičovány kvůli kalhotám, konec Bašírovy strany

Súdánská přechodná vláda ve čtvrtek nařídila rozpuštění strany bývalého prezidenta Umara Bašíra Národní kongres a "demontáž" režimu, který během 30 let u moci vybudoval. Národní kongres dnes krok odsoudil a přechodnou vládu označil za nelegální. Informovala o tom dnes agentura AFP. Zrušen byl také zákon, který pod hrozbou přísných trestů v případě porušení stanovoval, jak se ženy smějí chovat a odívat.

"Strana Národní kongres je rozpuštěná," stojí v přijatém zákoně, jehož cílem je "demontáž režimu z 30. června 1989". Datum odkazuje na Bašírův vojenský převrat. Veškerý majetek strany bývalého prezidenta podle nového zákona propadá státu.

Zákon přijala vláda premiéra Abdally Hamdúka společně se svrchovanou radou složenou ze zástupců armády a někdejší opozice. Hamdúk na twitteru napsal, že zákon není pomstou a jeho cílem je zachovat "důstojnost súdánského lidu".

Súdánská asociace profesionálů (SPA), které organizovala protesty vedoucí k Bašírově pádu, přijetí zákona přivítala. Podle ní je opatření "velkým krokem kupředu směrem k cílům revoluce a na cestě k vybudování demokratického civilního státu".

Ke kroku se naopak kriticky vyjádřila nyní zakázaná Bašírova strana, podle níž přechodná vláda majetek strany zkonfiskovala, aby dokázala čelit ekonomické krizi. "Představa, že budou počítat s majetkem strany, pokud vůbec nějaký je, není nic jiného než morální skandál, intelektuální selhání a neúspěch této ilegální vlády", napsal Národní kongres na facebooku.

Kromě zrušení strany bývalého prezidenta súdánská svrchovaná rada ve čtvrtek rovněž zrušila zákon, který určoval ženám, jak se mají oblékat a chovat, a stanovoval přísné tresty pro ty, které se jím neřídily. Za "nemravné" odívání, například nošení kalhot, ženy za Bašírovy vlády čekalo bičování.

Bašíra, který Súdánu vládl tvrdou rukou tři desítky let, svrhla armáda letos v dubnu. Předcházelo tomu několik měsíců masových protivládních protestů. Bašír nyní čeká ve vazbě na verdikt soudu, u kterého čelí obžalobě z korupce. Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu, kde čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr, jej armáda vydat odmítá.

Související

Více souvisejících

Súdán Umar Bašír ženy Abdalláh Hamduk (Súdán)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy