Súdán "demontuje" bývalý režim: Ženy nebudou bičovány kvůli kalhotám, konec Bašírovy strany

Súdánská přechodná vláda ve čtvrtek nařídila rozpuštění strany bývalého prezidenta Umara Bašíra Národní kongres a "demontáž" režimu, který během 30 let u moci vybudoval. Národní kongres dnes krok odsoudil a přechodnou vládu označil za nelegální. Informovala o tom dnes agentura AFP. Zrušen byl také zákon, který pod hrozbou přísných trestů v případě porušení stanovoval, jak se ženy smějí chovat a odívat.

"Strana Národní kongres je rozpuštěná," stojí v přijatém zákoně, jehož cílem je "demontáž režimu z 30. června 1989". Datum odkazuje na Bašírův vojenský převrat. Veškerý majetek strany bývalého prezidenta podle nového zákona propadá státu.

Zákon přijala vláda premiéra Abdally Hamdúka společně se svrchovanou radou složenou ze zástupců armády a někdejší opozice. Hamdúk na twitteru napsal, že zákon není pomstou a jeho cílem je zachovat "důstojnost súdánského lidu".

Súdánská asociace profesionálů (SPA), které organizovala protesty vedoucí k Bašírově pádu, přijetí zákona přivítala. Podle ní je opatření "velkým krokem kupředu směrem k cílům revoluce a na cestě k vybudování demokratického civilního státu".

Ke kroku se naopak kriticky vyjádřila nyní zakázaná Bašírova strana, podle níž přechodná vláda majetek strany zkonfiskovala, aby dokázala čelit ekonomické krizi. "Představa, že budou počítat s majetkem strany, pokud vůbec nějaký je, není nic jiného než morální skandál, intelektuální selhání a neúspěch této ilegální vlády", napsal Národní kongres na facebooku.

Kromě zrušení strany bývalého prezidenta súdánská svrchovaná rada ve čtvrtek rovněž zrušila zákon, který určoval ženám, jak se mají oblékat a chovat, a stanovoval přísné tresty pro ty, které se jím neřídily. Za "nemravné" odívání, například nošení kalhot, ženy za Bašírovy vlády čekalo bičování.

Bašíra, který Súdánu vládl tvrdou rukou tři desítky let, svrhla armáda letos v dubnu. Předcházelo tomu několik měsíců masových protivládních protestů. Bašír nyní čeká ve vazbě na verdikt soudu, u kterého čelí obžalobě z korupce. Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu, kde čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr, jej armáda vydat odmítá.

Související

Více souvisejících

Súdán Umar Bašír ženy Abdalláh Hamduk (Súdán)

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy