Súdánský premiér slíbil vyjasnění počtu obětí loňského masakru

Súdánský premiér Abdalla Hamdúk dnes u příležitosti prvního výročí loňského krvavého potlačení prodemokratických protestů přislíbil vyšetření počtu zabitých demonstrantů, píše agentura Reuters. Odhady počtu obětí masakru, který se udál 3. června před budovou ministerstva obrany v metropoli Chartúmu, se různí. Súdánské úřady přiznaly 87 mrtvých, aktivisté ale tvrdí, že jich bylo téměř 130.

Protestující pobývali před budovou ministerstva obrany od začátku dubna 2019 a požadovali odstoupení prezidenta a bývalého armádního generála Umara Bašíra, který v zemi vládl 30 let. Po jeho svržení pokračovaly demonstrace za rychlý přechod od vojenské junty k civilní vládě. Vztah civilistů a armády včetně paramilitární složky, která podle svědků a aktivistů sehrála v zásahu klíčovou roli, není po podepsání dohody s opozicí a protestními skupinami o sdílení moci v tříletém přechodném období stabilní.

Hamdúk, který dříve působil v OSN a nyní stojí v čele přechodné vlády, v říjnu ustanovil komisi s cílem násilný zásah vyšetřit. V projevu vysílaném televizí Hamdúk upřesnil, že se nyní čeká na závěry nezávislého vyšetřování komise, po nichž budou následovat spravedlivé a veřejné procesy s těmi, kteří se na masakru podíleli.

Do ulic Chartúmu dnes vyšly podle agentury AFP desítky lidí, aby si připomněly loňský incident a jeho oběti. Podle serveru BBC armáda v Chartúmu uzavřela přístupové cesty k ministerstvu obrany pomocí ostnatého drátu a betonových bloků kvůli obavám, že by se před ním mohli demonstrující shromáždit.

Související

Více souvisejících

Súdán Abdalláh Hamduk (Súdán)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy