Tisíce uprchlíků se přesunou. Kdo se jich ujme?

Tisíce afrických uprchlíků z libyjských zadržovacích středisek se přesunou do Rwandy. Dnes se na tom dohodli zástupci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Rwandy a Africké unie, uvedla agentura AFP. Německé humanitární plavidlo dnes zároveň předalo záchranné lodi Ocean Viking 34 migrantů, které posádka zachránila poblíž libyjského pobřeží.

UNHCR odhaduje, že v současnosti je v Libyi 42.000 afrických uprchlíků, z toho je 4700 v zadržovacích centrech. Rwandská vláda uvedla, že je připravena dočasně přijmout až 30.000 Afričanů, ale pouze ve skupinách po 500 lidech, aby země nebyla přílivem nových obyvatel zahlcena.

První skupinu 500 uprchlíků ze zemí Afrického rohu úřady evakuují v následujících týdnech. Migranti budou dočasně ubytováni v tranzitním středisku ve Rwandě a následně přemístěni do jiných zemí. Pokud budou mít zájem, mohou se vrátit i do své vlasti. Někteří uprchlíci mohou podle rwandských úřadů zůstat i ve Rwandě.

Snahu o přesun afrických uprchlíků z Libye ještě umocnil červencový nálet na jedno ze zadržovacích středisek poblíž metropole Tripolis, při kterém zemřelo 50 migrantů.

Libye je nejčastější výchozí zemí pro lodě s migranty, kteří se často na nedostačujících plavidlech snaží dostat do Evropy. Nebezpečným cestám se snaží zabránit jak pobřežní stráž, tak Evropská unie. Podle ochránců lidských práv se tím ale běženci dostávají do rukou nebezpečných ozbrojených skupin nebo zůstávají ve špinavých zadržovacích centrech. Podmínky v některých z nich nedávno přirovnal UNHCR k mučení.

Německá humanitární loď charitativní organizace Resqship dnes zachránila 34 migrantů včetně šesti žen a jednoho malého dítěte z gumové lodi z rozbitým motorem. Migranty během bouře úspěšně předala větší humanitární lodi Ocean Viking, napsal zpravodaj agentury AP, který je na palubě plavidla.

Loď Ocean Viking plující pod norskou vlajkou a provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée momentálně na palubě hostí přes 80 migrantů, 50 jich zachránila o víkendu. Osud zachráněných migrantů je nejasný, středomořské státy je dlouhodobě odmítají přijímat, humanitární organizace je zase nechtějí vracet zpět do Libye.

Související

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 
Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 

Více souvisejících

Rwanda uprchlíci Libye UNHCR migrace

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy