Tunisané dnes volí nový parlament, ale klid ve volebních místnostech svědčí o jejich rozčarování, hlavně ekonomikou, od revoluce z roku 2011. Tato deziluze přivedla do politické arény nové vyzyvatele, snažící se prosadit proti zavedeným stranám, uvedla agentura Reuters.
"Tunisané hlasují o změnách bez nadšení," napsala agentura AFP. Do 11:30 místního času volební účast po celé zemi dosáhla podle volební komise pouze 6,85 procenta. Minulý měsíc při prezidentských volbách v téže době odvolilo 7,3 procenta voličů. Hlasování o nové hlavě státu se nakonec zúčastnilo 45 procent voličů.
"Po revoluci jsme byli všichni optimističtí a naše naděje byly vysoké. Ale naděje se nyní velmi snížila v důsledku katastrofálního výkonu vlád a parlamentu," řekla Reuters Basma, pracující v městských službách v Tunisu.
"Nevěřím nikomu a žádné straně, život v naší zemi se stále jen zhoršuje," postěžoval si AFP šedesátník, hlasující podle svých slov "bez žádné naděje, že se něco změní k lepšímu". Tuto beznaděj sdílí hodně voličů, proklínajících nové vládce, že nedokázali oživit ekonomiku a zmírnit sociální krizi. Další volič běduje nad tím, že si prý už nemůže dovolit ani sardinky, které od roku 2011 prý podražily na trojnásobek. "Příliv voličů je skromný, většinou jsou starší 45 let. Chybějí mladí lidé a ženy, uvedl předseda jedné z volebních komisí v hlavním městě.
Nezaměstnanost, dosahující celostátně 15 procent a v některých městech až 30 procent, je vyšší než za předchozího autokratického režimu. Inflace loni dosáhla rekordní míry 7,8 procenta a letos činí stále vysokých 6,8 procenta. Četné stávky ve veřejném sektoru narušují fungování služeb. Nerovnost a chudoba se staly důležitými politickými tématy. Ať z voleb vzejde jakákoliv vláda, bude čelit rostoucímu volání po lepších službách a fungující ekonomice. Budoucnost země ale zatěžuje vysoký dluh.
Podle průzkumů má velkou šanci na vítězství umírněná islamistická Strana obnovy (Hizb an-Nahdá). Podobu vládní koalice lze ale podle expertů jen těžko předpovědět, protože Tunisko, kde se posledních osm let dělily o moc islamistické a sekulární strany, zaznamenává vzestup populistických formací. Podporuje je stále více voličů nespokojených se stavem ekonomiky a neustálými souboji o moc.
Zatímco Straně obnovy podpora postupně klesá, na vzestupu je naopak formace Srdce Tuniska (Kalb Túnis) mediálního magnáta Nabíla Karúího, která zřejmě soupeří s umírněnými islamisty o prvenství.
O podporu voličů dnes usilují i vládní sekulární strany Ať žije Tunisko (Tahja Túnis) stávajícího premiéra Júsufa Šáhida a Hlas Tuniska (Nidá Túnis), od které se Šáhidova formace po rozkolu v koalici oddělila. Popularita těchto stran však klesá.
Experti předpokládají složitá povolební vyjednávání. V novém parlamentu zřejmě nebude mít nikdo výrazně navrch. Podle agentury Reuters tato nejistota vzbuzuje obavy, že rozhádaná politická scéna nebude schopna řešit ekonomické problémy.
Po parlamentních volbách bude následovat druhé kolo voleb prezidentských.
Zatímco prezident přímo řídí zahraniční a obrannou politiku, největší strana v parlamentu nominuje předsedu vlády, která utváří většinu domácí politiky.
"Žádný scénárista by tak složitý scénář pro Tunisko nevymyslel. Těšíme se na poslední díl seriálu Tunisko a jeho mizerní politici," ironicky prohlásila pětapadesátiletá Fatma.
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Související
Účast v parlamentních volbách v Tunisku byla extrémně nízká. V zemi nic nefunguje, jsme stále více dušeni, říkají lidé
Tuniským prezidentem bude "Robocop" Kaís Saíd, soupeř uznal porážku
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek