Tunisané volí nový parlament, zájem o hlasování je zatím vlažný

Tunisané dnes volí nový parlament, ale klid ve volebních místnostech svědčí o jejich rozčarování, hlavně ekonomikou, od revoluce z roku 2011. Tato deziluze přivedla do politické arény nové vyzyvatele, snažící se prosadit proti zavedeným stranám, uvedla agentura Reuters.

"Tunisané hlasují o změnách bez nadšení," napsala agentura AFP. Do 11:30 místního času volební účast po celé zemi dosáhla podle volební komise pouze 6,85 procenta. Minulý měsíc při prezidentských volbách v téže době odvolilo 7,3 procenta voličů. Hlasování o nové hlavě státu se nakonec zúčastnilo 45 procent voličů.

"Po revoluci jsme byli všichni optimističtí a naše naděje byly vysoké. Ale naděje se nyní velmi snížila v důsledku katastrofálního výkonu vlád a parlamentu," řekla Reuters Basma, pracující v městských službách v Tunisu.

"Nevěřím nikomu a žádné straně, život v naší zemi se stále jen zhoršuje," postěžoval si AFP šedesátník, hlasující podle svých slov "bez žádné naděje, že se něco změní k lepšímu". Tuto beznaděj sdílí hodně voličů, proklínajících nové vládce, že nedokázali oživit ekonomiku a zmírnit sociální krizi. Další volič běduje nad tím, že si prý už nemůže dovolit ani sardinky, které od roku 2011 prý podražily na trojnásobek. "Příliv voličů je skromný, většinou jsou starší 45 let. Chybějí mladí lidé a ženy, uvedl předseda jedné z volebních komisí v hlavním městě.

Nezaměstnanost, dosahující celostátně 15 procent a v některých městech až 30 procent, je vyšší než za předchozího autokratického režimu. Inflace loni dosáhla rekordní míry 7,8 procenta a letos činí stále vysokých 6,8 procenta. Četné stávky ve veřejném sektoru narušují fungování služeb. Nerovnost a chudoba se staly důležitými politickými tématy. Ať z voleb vzejde jakákoliv vláda, bude čelit rostoucímu volání po lepších službách a fungující ekonomice. Budoucnost země ale zatěžuje vysoký dluh.

Podle průzkumů má velkou šanci na vítězství umírněná islamistická Strana obnovy (Hizb an-Nahdá). Podobu vládní koalice lze ale podle expertů jen těžko předpovědět, protože Tunisko, kde se posledních osm let dělily o moc islamistické a sekulární strany, zaznamenává vzestup populistických formací. Podporuje je stále více voličů nespokojených se stavem ekonomiky a neustálými souboji o moc.

Zatímco Straně obnovy podpora postupně klesá, na vzestupu je naopak formace Srdce Tuniska (Kalb Túnis) mediálního magnáta Nabíla Karúího, která zřejmě soupeří s umírněnými islamisty o prvenství.

O podporu voličů dnes usilují i vládní sekulární strany Ať žije Tunisko (Tahja Túnis) stávajícího premiéra Júsufa Šáhida a Hlas Tuniska (Nidá Túnis), od které se Šáhidova formace po rozkolu v koalici oddělila. Popularita těchto stran však klesá.

Experti předpokládají složitá povolební vyjednávání. V novém parlamentu zřejmě nebude mít nikdo výrazně navrch. Podle agentury Reuters tato nejistota vzbuzuje obavy, že rozhádaná politická scéna nebude schopna řešit ekonomické problémy.

Po parlamentních volbách bude následovat druhé kolo voleb prezidentských.

Zatímco prezident přímo řídí zahraniční a obrannou politiku, největší strana v parlamentu nominuje předsedu vlády, která utváří většinu domácí politiky.

"Žádný scénárista by tak složitý scénář pro Tunisko nevymyslel. Těšíme se na poslední díl seriálu Tunisko a jeho mizerní politici," ironicky prohlásila pětapadesátiletá Fatma.

Související

Tunisko

Účast v parlamentních volbách v Tunisku byla extrémně nízká. V zemi nic nefunguje, jsme stále více dušeni, říkají lidé

Dnešní parlamentní volby v Tunisku vzbudily mezi obyvateli země jen malý zájem. Účast podle předběžných údajů volební komise činila pouze 8,8 procenta. Volební místnosti se uzavřely v 18:00 SEČ, volby však bojkotovala většina opozičních politických stran, podle kterých bylo hlasování jen vyvrcholením snahy prezidenta Kaíse Saída o přechod k vládě jednoho muže v severoafrické zemi, která se diktatury zbavila v roce 2011.
Kaís Saíd

Tuniským prezidentem bude "Robocop" Kaís Saíd, soupeř uznal porážku

Tuniská volební komise v pondělí potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise, která zveřejnila předběžné oficiální výsledky.

Více souvisejících

volby v Tunisku Tunisko

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

Rusko údajně sestřelilo desítky dronů z Ukrajiny

Ruská protivzdušná obrana v noci na sobotu sestřelila 68 ukrajinských bezpilotních letadel nad jihoruským Krasnodarským krajem a okupovaným Krymským poloostrovem. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy