Tunisané volí nový parlament, zájem o hlasování je zatím vlažný

Tunisané dnes volí nový parlament, ale klid ve volebních místnostech svědčí o jejich rozčarování, hlavně ekonomikou, od revoluce z roku 2011. Tato deziluze přivedla do politické arény nové vyzyvatele, snažící se prosadit proti zavedeným stranám, uvedla agentura Reuters.

"Tunisané hlasují o změnách bez nadšení," napsala agentura AFP. Do 11:30 místního času volební účast po celé zemi dosáhla podle volební komise pouze 6,85 procenta. Minulý měsíc při prezidentských volbách v téže době odvolilo 7,3 procenta voličů. Hlasování o nové hlavě státu se nakonec zúčastnilo 45 procent voličů.

"Po revoluci jsme byli všichni optimističtí a naše naděje byly vysoké. Ale naděje se nyní velmi snížila v důsledku katastrofálního výkonu vlád a parlamentu," řekla Reuters Basma, pracující v městských službách v Tunisu.

"Nevěřím nikomu a žádné straně, život v naší zemi se stále jen zhoršuje," postěžoval si AFP šedesátník, hlasující podle svých slov "bez žádné naděje, že se něco změní k lepšímu". Tuto beznaděj sdílí hodně voličů, proklínajících nové vládce, že nedokázali oživit ekonomiku a zmírnit sociální krizi. Další volič běduje nad tím, že si prý už nemůže dovolit ani sardinky, které od roku 2011 prý podražily na trojnásobek. "Příliv voličů je skromný, většinou jsou starší 45 let. Chybějí mladí lidé a ženy, uvedl předseda jedné z volebních komisí v hlavním městě.

Nezaměstnanost, dosahující celostátně 15 procent a v některých městech až 30 procent, je vyšší než za předchozího autokratického režimu. Inflace loni dosáhla rekordní míry 7,8 procenta a letos činí stále vysokých 6,8 procenta. Četné stávky ve veřejném sektoru narušují fungování služeb. Nerovnost a chudoba se staly důležitými politickými tématy. Ať z voleb vzejde jakákoliv vláda, bude čelit rostoucímu volání po lepších službách a fungující ekonomice. Budoucnost země ale zatěžuje vysoký dluh.

Podle průzkumů má velkou šanci na vítězství umírněná islamistická Strana obnovy (Hizb an-Nahdá). Podobu vládní koalice lze ale podle expertů jen těžko předpovědět, protože Tunisko, kde se posledních osm let dělily o moc islamistické a sekulární strany, zaznamenává vzestup populistických formací. Podporuje je stále více voličů nespokojených se stavem ekonomiky a neustálými souboji o moc.

Zatímco Straně obnovy podpora postupně klesá, na vzestupu je naopak formace Srdce Tuniska (Kalb Túnis) mediálního magnáta Nabíla Karúího, která zřejmě soupeří s umírněnými islamisty o prvenství.

O podporu voličů dnes usilují i vládní sekulární strany Ať žije Tunisko (Tahja Túnis) stávajícího premiéra Júsufa Šáhida a Hlas Tuniska (Nidá Túnis), od které se Šáhidova formace po rozkolu v koalici oddělila. Popularita těchto stran však klesá.

Experti předpokládají složitá povolební vyjednávání. V novém parlamentu zřejmě nebude mít nikdo výrazně navrch. Podle agentury Reuters tato nejistota vzbuzuje obavy, že rozhádaná politická scéna nebude schopna řešit ekonomické problémy.

Po parlamentních volbách bude následovat druhé kolo voleb prezidentských.

Zatímco prezident přímo řídí zahraniční a obrannou politiku, největší strana v parlamentu nominuje předsedu vlády, která utváří většinu domácí politiky.

"Žádný scénárista by tak složitý scénář pro Tunisko nevymyslel. Těšíme se na poslední díl seriálu Tunisko a jeho mizerní politici," ironicky prohlásila pětapadesátiletá Fatma.

Související

Tunisko

Účast v parlamentních volbách v Tunisku byla extrémně nízká. V zemi nic nefunguje, jsme stále více dušeni, říkají lidé

Dnešní parlamentní volby v Tunisku vzbudily mezi obyvateli země jen malý zájem. Účast podle předběžných údajů volební komise činila pouze 8,8 procenta. Volební místnosti se uzavřely v 18:00 SEČ, volby však bojkotovala většina opozičních politických stran, podle kterých bylo hlasování jen vyvrcholením snahy prezidenta Kaíse Saída o přechod k vládě jednoho muže v severoafrické zemi, která se diktatury zbavila v roce 2011.
Kaís Saíd

Tuniským prezidentem bude "Robocop" Kaís Saíd, soupeř uznal porážku

Tuniská volební komise v pondělí potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise, která zveřejnila předběžné oficiální výsledky.

Více souvisejících

volby v Tunisku Tunisko

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy