V Keni už dva roky platí zákaz plastových tašek, policie bojuje s jejich pašeráky

Ve východoafrické Keni začal před dvěma lety platit zákaz igelitových tašek. Keňané jich v supermarketech každoročně dostávali desítky milionů - tašky zamořovaly krajinu a ucpávaly odtokové kanály, čímž v období dešťů přispívaly k povodním. Studie pod hlavičkou keňské agentury pro životní prostředí NEMA tehdy zjistila, že 50 procent všeho dobytka chovaného poblíž měst mělo igelitové tašky v žaludku.

Po letech slibů vláda vyrazila do boje a postavila výrobu, prodej a distribuci igelitových sáčků a tašek mimo zákon, píše zpravodajský server BBC.

Od vyhlášení zákazu přestalo tyto tašky používat 80 procent obyvatel, uvádí vláda. Tomu, kdo bude igelitové tašky vyrábět, dovážet nebo distribuovat, hrozí pokuta až 40.000 dolarů (932.000 tisíc korun) nebo až čtyřleté vězení. Používání zakázaných tašek se trestá pokutou 500 dolarů (11.600 korun) nebo rokem za mřížemi.

Za dobu platnosti zákona dostalo pokutu od 500 po 1500 dolarů (od 11.600 po 35.000 korun) zhruba 300 provinilců. Několik dalších šlo do vězení, uvádí ministr životního prostředí Keriako Tobiko. V přímořském městě Mombasa minulý rok 18 lidí dostalo za používání plastových tašek pokutu 300 dolarů (7000 korun) nebo osmiměsíční trest. V jiných případech, obzvlášť pokud se jednalo o první provinění, dostali lidé jenom varování.

"Výše trestu je na úvaze jednotlivých soudů," uvedl Mamo Mamo, generální ředitel agentury NEMA. Zatím nejvyšší trest dostal výrobce, kterého soudce poslal na rok do vězení a neumožnil mu místo toho zaplatit pokutu, vysvětluje Mamo, podle kterého jsou výsledky zákazu viditelné - pracovníci jatek v žaludcích krav nacházejí méně spolykaných tašek.

Zákon je všeobecně považován za úspěšný, ačkoliv některé typy igelitových sáčků a tašek z Keni úplně nezmizely. Zatímco supermarkety a velká část obchodů už plastové tašky nenabízí, malí obchodníci používají menší průhledné sáčky, které do země pravděpodobně vozí pašeráci z Ugandy nebo Somálska. "Existuje vysoká pravděpodobnost, že se na keňský trh nelegální produkty dostanou - máme propustnou hranici a nelegální obchod je pro tuto zemi obrovským problémem," uvádí Keňské sdružení výrobců (KAM).

Pašování plastových tašek je problémem i ve Rwandě, která je postavila mimo zákon v roce 2008 a v Maroku, které tašky zakázalo v roce 2017.

Po zákazu začaly být v Keni populární polypropylenové tašky. Polypropylen je druh plastu, který se recykluje snadněji než při výrobě častěji využívaný polyetylen. Podle NEMA ale výrobci povolených tašek začali snižovat jejich kvalitu navýšením poměru polyetylenu, takže se nedaly recyklovat. Keňská vláda kvůli tomu polypropylenové tašky v květnu 2019 chtěla dočasně zakázat, než určí potřebné normy kvality. Výrobcům se ale rozhodnutí podařilo zvrátit a polypropylen je nyní povolen.

Podle KAM zákaz plastu vedl ke ztrátě pracovních míst a investic, část výrobců totiž zavřela podniky a další se přesunuli do zahraničí. Pro pár zbývajících ovšem zákaz přinesl nové obchodní příležitosti. "Přeorientovali výrobu na produkci papírových a látkových tašek nebo tašek z netkaných textilií," uvedl mediální zástupce KAM. "Nicméně výrobní kapacita zůstává nízká kvůli omezenému přístupu k surovinám v zemi," dodal.

Související

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.

Více souvisejících

plasty Keňa Pašeráctví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy