V Keni už dva roky platí zákaz plastových tašek, policie bojuje s jejich pašeráky

Ve východoafrické Keni začal před dvěma lety platit zákaz igelitových tašek. Keňané jich v supermarketech každoročně dostávali desítky milionů - tašky zamořovaly krajinu a ucpávaly odtokové kanály, čímž v období dešťů přispívaly k povodním. Studie pod hlavičkou keňské agentury pro životní prostředí NEMA tehdy zjistila, že 50 procent všeho dobytka chovaného poblíž měst mělo igelitové tašky v žaludku.

Po letech slibů vláda vyrazila do boje a postavila výrobu, prodej a distribuci igelitových sáčků a tašek mimo zákon, píše zpravodajský server BBC.

Od vyhlášení zákazu přestalo tyto tašky používat 80 procent obyvatel, uvádí vláda. Tomu, kdo bude igelitové tašky vyrábět, dovážet nebo distribuovat, hrozí pokuta až 40.000 dolarů (932.000 tisíc korun) nebo až čtyřleté vězení. Používání zakázaných tašek se trestá pokutou 500 dolarů (11.600 korun) nebo rokem za mřížemi.

Za dobu platnosti zákona dostalo pokutu od 500 po 1500 dolarů (od 11.600 po 35.000 korun) zhruba 300 provinilců. Několik dalších šlo do vězení, uvádí ministr životního prostředí Keriako Tobiko. V přímořském městě Mombasa minulý rok 18 lidí dostalo za používání plastových tašek pokutu 300 dolarů (7000 korun) nebo osmiměsíční trest. V jiných případech, obzvlášť pokud se jednalo o první provinění, dostali lidé jenom varování.

"Výše trestu je na úvaze jednotlivých soudů," uvedl Mamo Mamo, generální ředitel agentury NEMA. Zatím nejvyšší trest dostal výrobce, kterého soudce poslal na rok do vězení a neumožnil mu místo toho zaplatit pokutu, vysvětluje Mamo, podle kterého jsou výsledky zákazu viditelné - pracovníci jatek v žaludcích krav nacházejí méně spolykaných tašek.

Zákon je všeobecně považován za úspěšný, ačkoliv některé typy igelitových sáčků a tašek z Keni úplně nezmizely. Zatímco supermarkety a velká část obchodů už plastové tašky nenabízí, malí obchodníci používají menší průhledné sáčky, které do země pravděpodobně vozí pašeráci z Ugandy nebo Somálska. "Existuje vysoká pravděpodobnost, že se na keňský trh nelegální produkty dostanou - máme propustnou hranici a nelegální obchod je pro tuto zemi obrovským problémem," uvádí Keňské sdružení výrobců (KAM).

Pašování plastových tašek je problémem i ve Rwandě, která je postavila mimo zákon v roce 2008 a v Maroku, které tašky zakázalo v roce 2017.

Po zákazu začaly být v Keni populární polypropylenové tašky. Polypropylen je druh plastu, který se recykluje snadněji než při výrobě častěji využívaný polyetylen. Podle NEMA ale výrobci povolených tašek začali snižovat jejich kvalitu navýšením poměru polyetylenu, takže se nedaly recyklovat. Keňská vláda kvůli tomu polypropylenové tašky v květnu 2019 chtěla dočasně zakázat, než určí potřebné normy kvality. Výrobcům se ale rozhodnutí podařilo zvrátit a polypropylen je nyní povolen.

Podle KAM zákaz plastu vedl ke ztrátě pracovních míst a investic, část výrobců totiž zavřela podniky a další se přesunuli do zahraničí. Pro pár zbývajících ovšem zákaz přinesl nové obchodní příležitosti. "Přeorientovali výrobu na produkci papírových a látkových tašek nebo tašek z netkaných textilií," uvedl mediální zástupce KAM. "Nicméně výrobní kapacita zůstává nízká kvůli omezenému přístupu k surovinám v zemi," dodal.

Související

Ilustrační fotografie.

Přelom v nakládání s nápojovými obaly v Česku. Chystá se zálohování

Česko se chystá zavést povinné zálohování nápojových obalů. Podle ministerstva životního prostředí pomůže dostat k recyklaci více než 2,5 miliardy kusů plastových lahví a nápojových plechovek, snížit množství nevyužívaného odpadu a také zmenšit znečištění veřejných míst ve městech, obcích a volné krajině. Vláda schválila příslušný návrh novely zákona o obalech, která vedle zálohování zavádí i zpoplatnění reklamních letáků.

Více souvisejících

plasty Keňa Pašeráctví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy