V Mali se jedná o obnovení civilní vlády, junta uvažuje o propuštění exprezidenta

Delegace Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) se o víkendu dohodla se zástupci vojenské junty v Mali na některých aspektech dalšího směřování země po armádním převratu z minulého týdne.

Obě strany to oznámily po nedělních jednáních, přičemž podle agentury Reuters doplnily, že u vícero otázek zatím shoda nepanuje. Podle zdrojů agentury AFP navrhla junta tříleté přechodné období s představitelem ozbrojených sil v čele země.

The junta that seized power in Mali wants a military-led transitional body to rule for three years and has agreed to release the ousted president, a source in a visiting West African delegation and the rebel soldiers says https://t.co/qoNMpAqO5d pic.twitter.com/GA2NAp19mT

— AFP news agency (@AFP) August 24, 2020

Armáda se v Mali chopila moci minulé úterý a zajala úřadujícího prezidenta Boubacara Keitu i předsedu vlády Bouboua Cissého. Země předtím několik měsíců zažívala protivládní demonstrace pramenící z protestů opozice proti výsledkům jarních voleb či z nespokojenosti s pokračujícími aktivitami islámských radikálů. Keita krátce po zadržení rezignoval na prezidentskou funkci a armádní vzbouřenci ohlásili, že chtějí politickou změnu a uspořádání nových voleb v "rozumném termínu".

Zatímco v Mali mnozí slavili, ze zahraničí přicházela vyjádření odsuzující převrat. Nesouhlas s ním vyjádřily i země 15členného bloku ECOWAS, který nyní zprostředkovává vyjednávání s cílem obnovit v zemi civilní správu. Delegace vedená exprezidentem Nigérie Goodluckem Jonathanem je v Bamaku od soboty, píše Reuters.

Arrivée de la Mission de médiation de la CEDEAO au Mali : la délégation conduite par S.E.M. Goodluck JONATHAN, Ancien Président du Nigéria, et S.E.M. Jean Claude Kassi BROU, Président de la Comm. CEDEAO. Date : samedi 22 août 2020.Lieu : Bamako, Mali. pic.twitter.com/9O9nhSvM3C

— ECOWAS-CEDEAO (@ecowas_cedeao) August 23, 2020

"Byli jsme schopni se shodnout v několika bodech, zatím ale ne ve všech diskusích," řekl Jonathan médiím po dlouhé schůzce s představiteli junty v čele s plukovníkem Assimim Goitou. Mluvčí junty zase ohlásil "kompromis v určitých aspektech", ani jedna strana ale nebyla konkrétnější.

Jednání v metropoli Mali budou dnes pokračovat. AFP s odvoláním na zdroje na obou stranách uvedla, že junta navrhuje ustavení dočasné vlády složené převážně z důstojníků a vedené zástupcem armády. Ta by zemi vedla tři roky s cílem "přezkoumat základy malijského státu".

Kromě podmínek návratu k civilní vládě se vyjednává také o vývoji sankcí ze strany ECOWAS a o osudu zadržovaného Keity. Junta podle informací AFP připouští ukončení vazby exprezidenta.

Související

Více souvisejících

Mali Ibrahim Boubacar Keita Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin něco chystá, naznačil Pistorius. Má víc zbraní a munice, než kolik využije na Ukrajině

Rusko podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Uvedl to v televizi ARD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy