V Mali se navzdory epidemii konají volby, předseda největší opoziční strany unesen

V Mali se navzdory šíření koronaviru dnes koná druhé kolo voleb do 147členného parlamentu. Výsledky hlasování by v této západoafrické zemi měly být známy příští týden, informují tiskové agentury. Před prvním kolem byl unesen předseda největší opoziční strany a dosud o něm není nic známo.

V prvním kole, které se konalo 29. března, se k volebním urnám dostavil jen nízký počet voličů a zaznamenány byly únosy předsedů volebních komisí, krádeže i ničení volebních schránek. Ve venkovských oblastech kolem města Timbuktu zrazovali občany před záměrem jít k volbám džihádisté na motorkách.

"Nehlasujte, nebo budete mít co do činění s námi," zastrašovali džihádisté voliče podle dokumentu OSN, na který se odvolává agentura AFP. V zemi je 7,6 milionu registrovaných voličů.

Mali kvůli nebezpečí nákazy nemocí covid-19 vyhlásilo noční zákaz vycházení a uzavřelo školy. Ve volebních místnostech je dnes k dispozici dezinfekce, ale podle novinářů, na které se odvolává agentura DPA, se ne vždy dodržuje nařízení udržovat rozestupy. V zemi do soboty zaznamenali 216 případů nákazy, 13 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo.

Volební místnosti se otevřely v 08:00 hodin ráno místního času a uzavřou se v 18:00 hodin (20:00 SELČ). Podle organizace Synergie, která do voleb vyslala své pozorovatele, mají členové volebních komisí v 87,2 procenta případů roušky.

Mali was voting Sunday in the final round of a legislative election that aims to revive public faith in the country's embattled institutions despite a bloody jihadist conflict and looming viral pandemichttps://t.co/cNXPiyE2fb pic.twitter.com/ylI7C1nbBC

— AFP news agency (@AFP) April 19, 2020

Mali je jednou z nejchudších zemí na světě a má kromě koronaviru i jiné starosti. Rozlehlý stát, jehož severní polovinu pokrývají písky Sahary, sužuje také zhoršující se bezpečnostní situace. Tu mají na svědomí skupiny islamistických radikálů s vazbami na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Právě kvůli neutěšené bezpečnostní situaci v zemi byly parlamentní volby - původně plánované už na konec roku 2018 - několikrát odloženy.

Hovoří se také o možných volebních podvodech. Jak přiznal i ministr pro územní správu, zhruba 1000 z celkového počtu asi 22.000 volebních místností se vůbec neotevřelo. V prvním kole činila volební účast v průměru 35,6 procenta, v metropoli Bamaku jen 12,9 procenta. V některých severních regionech se ale pohybovala nad 85 procenty, což "naznačuje možnost podvodu" řekl agentuře AFP jeden sahelský diplomat.

Před konáním prvního kola přepadla skupina ozbrojenců ve středním Mali konvoj šéfa největší opoziční strany Soumailu Cissého. Politik je nyní údajně v rukou kazatele Amadoua Koufy, který vede islamistickou skupinu s vazbami na Al-Káidu. Spolustraníci 70letého Cissého ale i přes únos svého šéfa voliče vyzvali k masivní účasti ve volbách.

Související

Více souvisejících

Mali Volby Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Aktualizováno před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy