V Súdánu odsoudili 27 policistů k trestu smrti, umučili demonstranta

Súdánský soud dnes odsoudil k trestu smrti 27 příslušníků bezpečnostních složek za mučení a zabití zadrženého demonstranta. Podle agentury Reuters je to první trest udělený za násilné počínání policie při protestech, které zemí otřásaly několik měsíců a jež donutily odstoupit tehdejšího autoritářského prezidenta Umara Bašíra. Proti rozsudku se odsouzení mohou odvolat.

Šestatřicetiletý učitel Ahmad Chaír zemřel v policejní vazbě začátkem února, dva dny poté, co byl zadržen na východě země. Policie nejprve uvedla, že příčinou jeho úmrtí byla blíže neurčená nemoc.

Chaírova rodina však tvrdila, že jeho tělo bylo pokryté modřinami. Násilnou smrt potvrdilo o několik dní později i vyšetřování státních úřadů. Soud dnes v rozsudku uvedl, že příslušníci bezpečnostních složek zadrženého bili a mučili.

K smrti byli odsouzeni policisté z věznice, kde byl Kaír držen, a pracovníci tajných služeb, kteří působili v oblasti. Další tři obvinění byli odsouzeni k trestům vězení a sedm jich bylo osvobozeno.

Chaírova smrt byla podle agentury AP význačným a symbolickým okamžikem protestů, jež vypukly loni v prosinci kvůli skokovému růstu cen základních potravin. Za několik měsíců při nich přišlo o život téměř 200 lidí, značná část z nich při masakru z 3. června, kdy bezpečnostní složky násilně rozehnaly pokojný protest před budovou ministerstva obrany.

Po měsících demonstrací svrhla v dubnu Bašíra armáda, nicméně protestující nadále vycházeli do ulic a požadovali přechod k civilní vládě. V srpnu byla nakonec ustavena takzvaná suverénní rada složená ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti, jež má zemi řídit v přechodném období do voleb.

Súdán čelí silnému mezinárodnímu i regionálnímu tlaku, aby pozvedl svou stagnující ekonomiku a přijal potřebné reformy. Hlavním cílem místní vlády je nyní zajistit vyškrtnutí Súdánu z amerického seznamu zemí podporujících terorismus, což mu umožní získat zahraniční finanční pomoc.

Související

Více souvisejících

Súdán Trest smrti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy