Vědci z Jihoafrické republiky, kteří sklízejí pochvaly za objev koronavirové varianty omikron, nyní zkoumají, zda může mít vznik nových variant covidu-19 souvislost například s neléčenými případy HIV pozitivity. Podle některých odborníků by totiž organismus jedinců s oslabeným imunitním systémem mohl představovat vhodné prostředí pro to, aby virus mutoval. Dnes o tom napsal web stanice BBC.
Vědci již dříve zaznamenali, že virus způsobující onemocnění covid-19 může po dlouhé měsíce přetrvávat v organismu pacientů, kteří jsou HIV pozitivní a z nějakého důvodů nepodstupují léčbu. V Jihoafrické republice, kde byl omikron poprvé zaznamenán, žije s virem HIV téměř osm milionů lidí. Asi třetina z nich nebere antivirotika, která dokáží zajistit obnovu imunitního systému a snížit množství viru v těle natolik, že HIV pozitivní člověk není infekční.
"Za běžné situace, pokud je váš imunitní systém plně funkční, zbaví se viru velmi rychle," říká Linda-Gayle Bekkerová, která vede Nadaci Desmonda Tutu pro HIV v Kapském městě. "Ale když je něčí imunita potlačena, tak virus přetrvává. A není to tak, že by nic nedělal, množí se. A při tom potenciálně mutuje," vysvětlila.
V Jihoafrické republice na sebe přitáhl pozornost případ ženy, která měla pozitivní test na covid-19 po téměř osm měsíců. Virus v jejím těle zatím prošel přes 30 genetickými změnami.
Tulio de Oliveira, vedoucí týmu, který potvrdil objev varianty omikron, uvádí, že ve světě bylo pozorováno 10 až 15 podobných případů.
"Je to velmi vzácné. Ale vysvětlení, že lidé, kteří mají potlačenou imunitu, mohou v podstatě stát na počátku virové evoluce, je možné," připouští de Oliveira.
Také Salim Karim, přední odborník na HIV a bývalý předseda jihoafrického vládního výboru pro reakci na šíření covidu-19, si myslí, že hypotéza o vztahu mezi pacienty s potlačenou imunitou a novými variantami koronaviru je "velmi pravděpodobná".
"Ale není to dokázané," upozorňuje Karim. "Zaznamenali jsme pět variant ze čtyř různých kontinentů. "Takže je nehorázné, že se dělá obětní beránek z Afriky," dodává.
Jihoafričtí vědci sklízejí po svém objevu omikronu kritiku, a dokonce dostávají i výhrůžky smrtí, protože mnoho západních států přijalo kvůli této vysoce nakažlivé variantě cestovní omezení, která se neblaze podepisují na jihoafrické ekonomice. Zatím ale neexistuje žádný důkaz, že by některá ze současných koronavirových variant skutečně vznikla v Africe. Odborníci také upozorňují, že existuje mnoho dalších příčin oslabené imunity, jako je cukrovka, rakovina, hlad, autoimunitní onemocnění nebo obezita.
Badatelé, kteří se zabývají možnou souvislostí mutování koronaviru a HIV, doufají, že obavy z existence tohoto vztahu povedou k většímu nasazení v boji s AIDS. Ten byl totiž v některých oblastech kvůli pandemii zanedbán.
Mnozí HIV pozitivní lidé se v Jihoafrické republice neléčí ze strachu, jak budou ve společnosti přijímáni. "Někteří se nechtějí nechat otestovat. Nechtějí to vědět, protože okolo HIV přetrvávají stigmata," vysvětluje 25letá terénní pracovnice Asiphe Ntshongontshiová.
Pokud jde o očkování proti covidu-19, tak Afrika jako kontinent zatím za zbytkem světa zaostává. Jihoafričtí odborníci upozorňují, že při očkování obyvatelstva by se pozornost měla zaměřit právě na osoby s oslabeným imunitním systémem. Ty mohou podle nich potřebovat dokonce až pět posilovacích dávek, než se u nich vytvoří kýžená imunitní reakce.
24. listopadu 2023 16:52
Pistorius po více než 10 letech opustí vězení, bude podmínečně propuštěn
Související

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Onemocnění covidem i chřipkou přibývá, Česko je na prahu epidemie
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , hiv
Aktuálně se děje
před 34 minutami

Válka Izraele proti Hamásu může trvat 10 let, varoval Macron
před 2 hodinami

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné
před 2 hodinami

Počasí přinese příští týden další sněžení a mrazy. Hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno včera

Na prahu semifinále StarDance opustil Josef Maršálek
včera

Válka proti Hamásu bude pokračovat, dokud ho nezničíme, řekl Netanjahu. Další rukojmí nepropustíme, reagují militanti
včera

Ukrajinská bezpečnostní služba řekla, proč Porošenkovi nepovolila opustit Ukrajinu
včera

Erdogan opět kritizuje Izrael: Šance na mír v Pásmu Gazy je ztracena
včera

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie
včera

V Praze začaly vánoční trhy. Na Staroměstském náměstí zazářil vánoční strom
včera

OBRAZEM: Sněhová kalamita komplikuje život řidičům. Hasiči hlásí stovky výjezdů, dálnice D5 je neprůjezdná
včera

Papež František: Počasí bude trpčit životy milionům lidí. Pracujeme pro kulturu života nebo smrti?
včera

Záporožská jaderná elektrárna se v noci ocitla na pokraji jaderné nehody
včera

COP28: Státy se vzdají uhlí. USA a Česko se připojily k alianci, zavřou uhelné elektrárny
Aktualizováno včera

Počasí: Sněhová kalamita v ČR. Doprava kolabuje, hodiny zablokovaná D1 a kolona desítky km, napadlo až 75 cm sněhu
včera

Letiště Václava Havla Praha zažilo v pátek nouzové přistání. Letadlo mělo závadu na podvozku
včera

Další stovky mrtvých a zraněných. Izrael po ukončení příměří masivně útočí na Pásmo Gazy
včera

Nehoda na D1 odstraněna, kolona se dala do pohybu. Situaci zhoršili řidiči kamionů
včera

"Lukašenko nepatří do rodiny." Prezidenti ponížili běloruského lídra, odmítli se s ním vyfotit
včera

Putin s okamžitou platností nařídil zvýšit počet ruských vojáků o 170 000
včera
Jsme na tom hůř než Skandinávie, ale zlepšujeme se, říká Bartoš k pokrytí internetem. K IT je třeba přilákat i ženy
Česko je na tom v pokrytí internetovými sítěmi hůře než Skandinávie, ale dlouhodobě se zlepšuje, říká ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Podle Bartoše je například také nutné podporovat talentované ženy, aby stály o práci v IT oborech.
Zdroj: Alena Dlabačová