Vědci z Jihoafrické republiky zkoumají souvislost koronavirových variant a neléčeného HIV

Vědci z Jihoafrické republiky, kteří sklízejí pochvaly za objev koronavirové varianty omikron, nyní zkoumají, zda může mít vznik nových variant covidu-19 souvislost například s neléčenými případy HIV pozitivity. Podle některých odborníků by totiž organismus jedinců s oslabeným imunitním systémem mohl představovat vhodné prostředí pro to, aby virus mutoval. Dnes o tom napsal web stanice BBC.

Vědci již dříve zaznamenali, že virus způsobující onemocnění covid-19 může po dlouhé měsíce přetrvávat v organismu pacientů, kteří jsou HIV pozitivní a z nějakého důvodů nepodstupují léčbu. V Jihoafrické republice, kde byl omikron poprvé zaznamenán, žije s virem HIV téměř osm milionů lidí. Asi třetina z nich nebere antivirotika, která dokáží zajistit obnovu imunitního systému a snížit množství viru v těle natolik, že HIV pozitivní člověk není infekční.

"Za běžné situace, pokud je váš imunitní systém plně funkční, zbaví se viru velmi rychle," říká Linda-Gayle Bekkerová, která vede Nadaci Desmonda Tutu pro HIV v Kapském městě. "Ale když je něčí imunita potlačena, tak virus přetrvává. A není to tak, že by nic nedělal, množí se. A při tom potenciálně mutuje," vysvětlila.

V Jihoafrické republice na sebe přitáhl pozornost případ ženy, která měla pozitivní test na covid-19 po téměř osm měsíců. Virus v jejím těle zatím prošel přes 30 genetickými změnami.

Tulio de Oliveira, vedoucí týmu, který potvrdil objev varianty omikron, uvádí, že ve světě bylo pozorováno 10 až 15 podobných případů.

"Je to velmi vzácné. Ale vysvětlení, že lidé, kteří mají potlačenou imunitu, mohou v podstatě stát na počátku virové evoluce, je možné," připouští de Oliveira.

Také Salim Karim, přední odborník na HIV a bývalý předseda jihoafrického vládního výboru pro reakci na šíření covidu-19, si myslí, že hypotéza o vztahu mezi pacienty s potlačenou imunitou a novými variantami koronaviru je "velmi pravděpodobná".

"Ale není to dokázané," upozorňuje Karim. "Zaznamenali jsme pět variant ze čtyř různých kontinentů. "Takže je nehorázné, že se dělá obětní beránek z Afriky," dodává.

Jihoafričtí vědci sklízejí po svém objevu omikronu kritiku, a dokonce dostávají i výhrůžky smrtí, protože mnoho západních států přijalo kvůli této vysoce nakažlivé variantě cestovní omezení, která se neblaze podepisují na jihoafrické ekonomice. Zatím ale neexistuje žádný důkaz, že by některá ze současných koronavirových variant skutečně vznikla v Africe. Odborníci také upozorňují, že existuje mnoho dalších příčin oslabené imunity, jako je cukrovka, rakovina, hlad, autoimunitní onemocnění nebo obezita.

Badatelé, kteří se zabývají možnou souvislostí mutování koronaviru a HIV, doufají, že obavy z existence tohoto vztahu povedou k většímu nasazení v boji s AIDS. Ten byl totiž v některých oblastech kvůli pandemii zanedbán.

Mnozí HIV pozitivní lidé se v Jihoafrické republice neléčí ze strachu, jak budou ve společnosti přijímáni. "Někteří se nechtějí nechat otestovat. Nechtějí to vědět, protože okolo HIV přetrvávají stigmata," vysvětluje 25letá terénní pracovnice Asiphe Ntshongontshiová.

Pokud jde o očkování proti covidu-19, tak Afrika jako kontinent zatím za zbytkem světa zaostává. Jihoafričtí odborníci upozorňují, že při očkování obyvatelstva by se pozornost měla zaměřit právě na osoby s oslabeným imunitním systémem. Ty mohou podle nich potřebovat dokonce až pět posilovacích dávek, než se u nich vytvoří kýžená imunitní reakce.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) hiv

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy