Vědci z Jihoafrické republiky zkoumají souvislost koronavirových variant a neléčeného HIV

Vědci z Jihoafrické republiky, kteří sklízejí pochvaly za objev koronavirové varianty omikron, nyní zkoumají, zda může mít vznik nových variant covidu-19 souvislost například s neléčenými případy HIV pozitivity. Podle některých odborníků by totiž organismus jedinců s oslabeným imunitním systémem mohl představovat vhodné prostředí pro to, aby virus mutoval. Dnes o tom napsal web stanice BBC.

Vědci již dříve zaznamenali, že virus způsobující onemocnění covid-19 může po dlouhé měsíce přetrvávat v organismu pacientů, kteří jsou HIV pozitivní a z nějakého důvodů nepodstupují léčbu. V Jihoafrické republice, kde byl omikron poprvé zaznamenán, žije s virem HIV téměř osm milionů lidí. Asi třetina z nich nebere antivirotika, která dokáží zajistit obnovu imunitního systému a snížit množství viru v těle natolik, že HIV pozitivní člověk není infekční.

"Za běžné situace, pokud je váš imunitní systém plně funkční, zbaví se viru velmi rychle," říká Linda-Gayle Bekkerová, která vede Nadaci Desmonda Tutu pro HIV v Kapském městě. "Ale když je něčí imunita potlačena, tak virus přetrvává. A není to tak, že by nic nedělal, množí se. A při tom potenciálně mutuje," vysvětlila.

V Jihoafrické republice na sebe přitáhl pozornost případ ženy, která měla pozitivní test na covid-19 po téměř osm měsíců. Virus v jejím těle zatím prošel přes 30 genetickými změnami.

Tulio de Oliveira, vedoucí týmu, který potvrdil objev varianty omikron, uvádí, že ve světě bylo pozorováno 10 až 15 podobných případů.

"Je to velmi vzácné. Ale vysvětlení, že lidé, kteří mají potlačenou imunitu, mohou v podstatě stát na počátku virové evoluce, je možné," připouští de Oliveira.

Také Salim Karim, přední odborník na HIV a bývalý předseda jihoafrického vládního výboru pro reakci na šíření covidu-19, si myslí, že hypotéza o vztahu mezi pacienty s potlačenou imunitou a novými variantami koronaviru je "velmi pravděpodobná".

"Ale není to dokázané," upozorňuje Karim. "Zaznamenali jsme pět variant ze čtyř různých kontinentů. "Takže je nehorázné, že se dělá obětní beránek z Afriky," dodává.

Jihoafričtí vědci sklízejí po svém objevu omikronu kritiku, a dokonce dostávají i výhrůžky smrtí, protože mnoho západních států přijalo kvůli této vysoce nakažlivé variantě cestovní omezení, která se neblaze podepisují na jihoafrické ekonomice. Zatím ale neexistuje žádný důkaz, že by některá ze současných koronavirových variant skutečně vznikla v Africe. Odborníci také upozorňují, že existuje mnoho dalších příčin oslabené imunity, jako je cukrovka, rakovina, hlad, autoimunitní onemocnění nebo obezita.

Badatelé, kteří se zabývají možnou souvislostí mutování koronaviru a HIV, doufají, že obavy z existence tohoto vztahu povedou k většímu nasazení v boji s AIDS. Ten byl totiž v některých oblastech kvůli pandemii zanedbán.

Mnozí HIV pozitivní lidé se v Jihoafrické republice neléčí ze strachu, jak budou ve společnosti přijímáni. "Někteří se nechtějí nechat otestovat. Nechtějí to vědět, protože okolo HIV přetrvávají stigmata," vysvětluje 25letá terénní pracovnice Asiphe Ntshongontshiová.

Pokud jde o očkování proti covidu-19, tak Afrika jako kontinent zatím za zbytkem světa zaostává. Jihoafričtí odborníci upozorňují, že při očkování obyvatelstva by se pozornost měla zaměřit právě na osoby s oslabeným imunitním systémem. Ty mohou podle nich potřebovat dokonce až pět posilovacích dávek, než se u nich vytvoří kýžená imunitní reakce.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) hiv

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy