V neděli 12. ledna uplyne deset let od zničujícího zemětřesení na Haiti. Lékaři bez hranic si při této příležitosti připomínají oběti přírodní katastrofy a zároveň upozorňují na současnou situaci a zhoršující se lékařskou péči v zemi. Humanitární organizace to uvedla v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozci.
Kvůli nedostatku personálu, léků, kyslíku, krve a pohonných hmot mají zdravotnická zařízení problém poskytovat pacientům základní služby, uvádí Lékaři bez hranic ve své nové zprávě nazvané „Haiti deset let poté“.
„Ničivé zemětřesení zabilo tisíce lidí, miliony jich připravilo o domov a zničilo přes šedesát procent haitského zdravotnického systému, který nebyl příliš funkční ani před tím,“ přibližuje Hassan Issa, vedoucí mise francouzské sekce Lékařů bez hranic na Haiti.
„Deset let poté je zdravotnický systém opět na pokraji kolapsu,“ dodává s tím, že většina humanitárních zdravotnických organizací odešla a v zemi eskaluje politická a ekonomická krize.
Zemětřesení o síle sedmi stupňů zdevastovalo Haiti 12. ledna 2010.
Lékaři bez hranic v zemi tehdy působili už devatenáctým rokem, během přírodní katastrofy zemřelo dvanáct jejich zaměstnanců. Dvě ze tří zdravotnických zařízení organizace otřesy vážně poškodily. Potřeby Haiťanů byly enormní a urgentní, Lékaři bez hranic tam proto zahájili jednu ze svých největších krizových operací. Během prvních deseti měsíců ošetřili více než 350 tisíc lidí postižených zemětřesením.
Haiti se během poslední dekády podařilo z následků přírodní katastrofy v řadě ohledů zotavit, jizvy po ní však zůstávají a jsou citelné. Navíc od července 2018 se země potýká s prohlubující se politickou a ekonomickou krizí, kterou podnítilo prudké zvýšení cen pohonných hmot.
Zdravotnická střediska - a to včetně těch, která provozují Lékaři bez hranic - mají od té doby problém poskytovat potřebnou péči pacientům. Chybí jim léky, kyslík, krev, pohonné hmoty i zaměstnanci.
V roce 2019 bylo Haiti řadu měsíců paralyzováno, ulice blokovaly barikády z hořících pneumatik, kabelů a dokonce zdi postavené narychlo během noci. Bránily mimo jiné v pohybu sanitek, zdravotnického personálu, materiálu i samotných pacientů.
Pro velkou část obyvatel jsou také příliš drahé výdaje spojené se zdravotní péčí. Například ceny léků v roce 2019 vzrostly o 35 procent, uvádějí Lékaři bez hranic ve své nové zprávě nazvané „Haiti deset let poté“, která upozorňuje na problémy, s nimiž se zdravotnická zařízení v této zemi v současné době potýkají. Celou zprávu najdete v angličtině zde.
Mezinárodní podpora je z velké části pryč
Pohotovostní stabilizační středisko Lékařů bez hranic v Martissant, části hlavního města Port-au-Prince, přijalo loni v průměru 2 450 pacientů měsíčně. Deset procent z nich mělo střelné nebo tržné rány či jiná násilím způsobená zranění. Nemocnice organizace zaměřená na léčbu popálenin v části Drouillard v Port-au-Prince měla nejvíce pacientů v září, kdy přijala 141 lidí se závažnými popáleninami, primárně způsobenými nehodami. Klinika Lékařů bez hranic v oblasti Delmas pro oběti sexuálního a genderově motivovaného násilí během tohoto období zaznamenala naopak pokles počtu pacientů - bylo pro ně příliš těžké se do zdravotnického zařízení dostat.
Krize v zemi má citelný dopad i na zdravotnický systém na venkově. Například v Port-à-Piment, které leží v departmentu Sud, Lékaři bez hranic dlouhodobě podporují pohotovostní péči a služby v oblasti péče o matku a dítě. Ve vážných případech, kdy je nutná hospitalizace, má nyní organizace problém najít otevřené zařízení, kam může pacienty převézt. Hlavní nemocnice i krevní banka departmentu byly po říjnovém rabování uzavřeny a stále nejsou plně funkční. Převoz pacientů v kritickém stavu tak trvá až pět hodin, než Lékaři bez hranic najdou nemocnici, která může takové případy přijmout.
V departmentu Nord musela organizace kvůli špatnému přístupu a nedostatku paliva pozastavit plánované otevření dvou klinik pro oběti sexuálního násilí.
Lékaři bez hranic, kteří poskytují zdravotní péči bezplatně, v listopadu znovu otevřeli traumatologické centrum s padesáti lůžky v Tabarre – městské části Port-au-Prince. Jen během prvních pěti týdnů centrum přijalo 574 pacientů, 150 lidí mělo zranění ohrožující život - 57 procent z nich rány způsobené střelbou. Organizace rovněž navýšila pomoc ministerstvu zdravotnictví, a to mimo jiné poskytnutím zdravotnického vybavení a materiálu nebo školením personálu v hlavní veřejné nemocnici v Port-au-Prince. Podporuje také nemocnici v Port Salut a dalších deset zdravotnických center napříč zemí.
„Mezinárodní podpora, které se zemi po zemětřesení dostalo, nebo ji byla přislíbena, je nyní z velké části už pryč nebo se nikdy neuskutečnila. Mediální pozornost se odklonila jinam, zatímco se každodenní život Haiťanů stává stále více nejistým kvůli prudkému růstu inflace, nedostatku pracovních příležitostí a pravidelně propukajícímu násilí,“ podotýká Sandra Lamarque, vedoucí mise belgické sekce Lékařů bez hranic.
U příležitosti desetiletého výročí zemětřesení na Haiti tak Lékaři bez hranic žádají mezinárodní společenství, aby věnovalo pozornost současné situaci a nedostatku lékařské péče v této zemi.
Související
Lékaři bez hranic v Rusku definitivně skončili. Důvod neznají
Dějiny vás budou soudit, nečinnost RB OSN z ní dělá spoluviníky zabíjení, píší Lékaři bez hranic
Lékaři bez hranic , Haiti , Zemětřesení
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák