Spoluautor Simpsonových zachránil přes 400 činčil: Poslední den týrání, řekl

Washington - Spoluautor animovaného seriálu Simpsonovi Sam Simon zachránil přes 400 činčil, když odkoupil farmu v jižní Kalifornii, kde byla tato zvířátka chována na kožešinu. Podnět k nákupu dala skupina na ochranu práv zvířat PETA, která na této farmě údajně zaznamenala týrání.

"To je poslední den vašeho týrání a první den vaší svobody," řekl podle uvedeného serveru Simon (59) činčilám, když procházel kolem jejich klecí už jako jejich majitel.Simon za kožešinovou farmu zaplatil 50.000 dolarů (téměř 1,1 milionu korun) a navíc daroval dalších 100.000 dolarů (více než dva miliony korun) společnosti v San Diegu, která se o těchto 425 činčil nyní postará. Zvířata budou nakonec nabídnuta k prodeji jako domácí mazlíčci, jedna činčila za 25 dolarů (asi 525 korun).

Simonovi, který je režisérem a filmovým producentem, v roce 2012 diagnostikovali rakovinu. Již dlouho je filantropem a zvláště se zasazuje o pomoc v projektech, ve kterých jde o děti nebo o zvířata.

Zdroj: YouTube

Například v červnu v Indii zachránil slona Sundera, kterého jeho vlastníci bili a nechávali ho hladovět. Ještě dříve finanční pomocí zlepšil život medvědům z amerického státu Georgia.

Činčily mají jednu z nejjemnějších, nejdelších a nejměkčích srstí ze všech divokých savců. Před Kolumbem si z jejich kožek zhotovovali vysoce postavení Inkové pláště, i jiní Indiáni používali činčilí kůže jako součásti oděvů. Živili se také jejich masem. V 18. století začali Španělé exportovat činčilí kožky do Španělska. Nic z toho však divoké populace činčil neohrozilo. Až přibližně v roce 1828 začal divoký hon za drahými a žádanými kožkami.

Lovem činčil se zabývali místní „specialisté" chinchilleros. Používali různé metody: cvičené grizony či malé psy, činčily vykuřovali či vyhrabávali z úkrytů, kladli různé pasti: kameny, klece a čelisti, oka, tyče se smyčkami, stavěli sítě a do nich pak činčily naháněli, nestyděli se použít ani jed a dokonce dynamit. A kromě toho velkoplošně pálili místní vegetaci, aby se k činčilám snáze dostali. Například téměř vyhubili křovinu Balsamocarpon brevifolium, protože ve velkém sbírali její plody, aby na ně činčily vylákali ze skrýší.

Vyhubení činčil bylo předpověděno už v 90. letech 19. století, kdy se jejich lov ještě nereguloval. Jako ochranné opatření byla v roce 1898 zavedená regulace lovu činčil. Bohužel ani ona ani další regulace se tenkrát neuplatnily. Prvním mezinárodním pokusem o ochranu činčil byla v roce 1910 dohoda mezi hlavními vývozci činčilích kožek (Čile, Bolívie, Argentina a Peru), která zakázala lov a komerční využití činčil. Bohužel vyprovokovala opak: až 14krát se kvůli ní zvýšily ceny za kožku a to přispělo k vybití i zbylé populace činčil. V Chile byl první zákon na ochranu kožešinových zvířat vydán až v roce 1929, nedovoloval lovení ani komerční využití divokých činčil. Přesto se vesele pytlačilo dál, lov činčil byl úspěšně zastaven až ke konci 80. let. V současné době jsou krátkoocasé i dlouhoocasé činčily na seznamu CITES, informuje server cincily.cz.

Související

Více souvisejících

Zvířata Simpsonovi

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 35 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy