Ferguson (černošské předměstí St. Louis, USA) - Velká porota rozhodla, že neobviní bělošského policistu Darrena Wilsona kvůli zabití neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna v americkém Fergusonu letos v srpnu. Po celých Spojených státech se konají protesty proti rozhodnutí. Guvernér státu Missouri Jay Nixon před očekávaným rozhodnutím preventivně vyhlásil výjimečný stav a povolal Národní gardu. Kvůli střelbě do vzduchu musely být dokonce v St. Louis odkloněny desítky letů.
Podle státního zástupce Boba McCullocha porota nenašla důvod pro obvinění Wilsona. Odmítl však sdělit, zda rozhodnutí bylo jednomyslné, protože veškeré jednání poroty je tajné.
Wilsonovi obhájci dnes uvedli, že policista jednal podle zásad výcviku a v souladu se zákony. "Chápeme, že mnoho lidí bude rozhodnutí velké poroty zpochybňovat. Vyzýváme všechny, kdo chtějí vyjádřit svůj názor, aby tak učinili s respektem a pokojně," stojí v prohlášení.
Brownova rodina uvedla, že je výsledkem "hluboce zklamána". Vyzvala však všechny, aby případné protesty byli poklidné. Také americký prezident Barack Obama ve svém projevu vyzval demonstranty ke klidným protestům a policii ke zdrženlivosti. Americké ministerstvo spravedlnosti vede vlastní vyšetřování kvůli možnému porušení občanských práv, které by mohlo skončit federálním obviněním, dodala agentura AP.
Porota měla podle agentur 12 členů, z toho devět bílé pleti a tři černé pleti. K obvinění Wilsona bylo nutných nejméně devět hlasů, upozornila agentura Reuters.
Několik stovek lidí se ještě před oznámením sešlo před policejní stanicí ve Fergusonu. Po oznámení rozhodnutí velké poroty mnoho z nich začalo rozzlobeně křičet. "Vrazi, nejste nic jiného než vrazi," křičela jedna žena s megafonem na policisty v zásahové výstroji. Demonstranti také začaly demolovat auta a rozbíjet okna. Policie proti nim použila slzný plyn.
Kvůli hlášené střelbě do vzduchu odklonilo řízení leteckého provozu v St. Louis asi desítku letů na jiná letiště.
V University City, předměstí St. Louis nedaleko Fergusonu, byl v pondělí večer místního času postřelen policista. Podle mluvčí místní policie utrpěl zranění na ruce, která ho však přímo neohrožují na životě. Zda případ souvisí s protesty proti rozhodnutí poroty v Brownově případu zatím není jasné.
Vesměs pokojné demonstrace se konaly po celých Spojených státech, mimo jiné v Seattlu, Chicagu, Salt Lake City nebo v hlavním městě Washingtonu. V kalifornském Oaklandu demonstranti zablokovali silnice. V New Yorku se k protestujícím připojila rodina černošského mladíka Erica Garnera, který tu zemřel při policejním zásahu letos v červenci.
McCulloch upozornil, že mnoho svědectví více než 60 osob o tom, co se stalo před Brownovou smrtí, bylo protichůdných a k mnoha svědectvím chyběly fyzické důkazy. Část svědků také připustila, že střelbu vůbec neviděla. Právníci Brownovy rodiny tvrdí, že mladík se v době, kdy byl zastřelen, vzdával. Naopak stoupenci Wilsona tvrdí, že se bál o svůj život a střílel v sebeobraně. Svědci se neshodli, zda měl Brown ruce nad hlavou v době, kdy byl zastřelen. McCulloch rovněž upozornil, že Wilson vystřelil na Browna 12krát, až poslední střela ho však trefila do temene.
Brown byl podezřelý, že ukradl doutníky z obchodu blízko místa, kde k incidentu došlo. Brown a jeho přátele kráčeli prostředkem ulice, když k nim Wilson přišel. Policie uvedla, že v době incidentu Wilson o loupeži nevěděl.
Související
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
USA (Spojené státy americké) , Policie USA , černoši
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák