USA a Kuba spolu kamarádí. Je Fidel Castro ještě při smyslech?

Miami - Oznámení Bílého domu, že chce po 56 letech normalizovat vztahy s Havanou a obnovit vzájemná diplomatická zastoupení, vyvolalo mnoho otázek otázek. Tou nejčastější je: Co je s diktátorem Fidelem Castrem? Vždyť ted celý svůj život zasvětil antiamerikanismu. Množství expertů na Kubu nyní čeká právě na to, zda bude Fidel Castro na dohodu se Spojenými státy nějak reagovat.

"Diktátoři potřebují nepřítele, čím většího tím lepší," myslí si bývalý kubánský politický vězeň Sebastián Arcos, který nyní pracuje v kubánském výzkumném institutu při univerzitě na Floridě. "Byl bych velmi překvapený, kdyby byl Fidel Castro při smyslech a tuto dohodu schválil," dodává.

Rovněž jeho kolega z univerzity Frank Mora se domnívá, že Castro nemohl dát k nynějšímu vývoji ve vztazích svolení. "Fidel Castro vždy využíval toho, že mají se Spojenými státy nepřátelský vztah," říká Mora.

Castro (88) předal moc svému mladšímu bratrovi Raúlovi v roce 2008 poté, co o dva roky dříve onemocněl. V kubánském politickém dění se ale stále snaží být přítomný, ačkoli již je na veřejnosti vídán či slýchán jen zřídka.

Ve státních denících i nadále vycházejí jeho eseje. Ta poslední, která vyšla 14. října byla reakcí na úvodník amerického listu The New York Times. Naposledy v červenci byly zveřejněny jeho fotografie ze setkání se zahraničními státníky.

Zdroj: YouTube

Pokud jde ale o veřejná vystoupení, to poslední se uskutečnilo letos 8. ledna, kdy se zúčastnil otevření jedné umělecké galerie v Havaně. Vypadal, že jeho zdraví je velmi chatrné, byl shrbený a při chůzi se opíral o hůl. Doprovázela ho početná ochranka.

"Normalizace vztahů, zejména těch obchodních, byla pro Raúla Castra vždy prioritou. Nikoli protože by byl demokrat, ale aby podpořit svou legitimitu jako vládce," myslí si bývalý kubánský politický vězeň Arcos. "Předtím to ale neudělal, protože by to Fidel nepovolil," dodává.

Dlouholetý zastánce zrušení embarga, Kubánec Max Lesnik s tímto názorem nesouhlasí. "Jestliže by s tím Fidel Castro nesouhlasil, nestalo by se to," říká Lesnik, který byl známý jako dlouholetý blízký přítel bývalého kubánského vůdce. Jak dodal, Fidela Castra již dlouho neviděl, ale je si prý jistý, že jeho zdravotní stav je dobrý.

Související

Fidel Castro Rozhovor

Castro se chopil moci před 65 lety. Kubánský režim má neuvěřitelnou schopnost redefinovat se v zájmu přežití, uvádí Březinová

Před pětašedesáti lety, 16. února 1959, se předsedou vlády na Kubě stal Fidel Castro. Právě on byl klíčovou postavou revoluce, která krátce předtím svrhla diktátora Fulgencia Batistu. Hlavní motivací tehdejších změn byla touha kubánské společnosti po naplnění skutečné nezávislosti země, domnívá se Kateřina Březinová v rozsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanistka působící na Metropolitní univerzitě v Praze také připomněla, že Castro v této době odmítal, že by byl komunistou – k ideologii marxismu-leninismu se přihlásil později. Odbornice na Latinskou Ameriku však problematizuje interpretaci, že se tak stalo pouze pod vlivem probíhající studené války, byť špatné vztahy mezi Kubou a Spojenými státy v orientaci Castrova režimu na Sovětský svaz podle ní sehrály svou roli.

Více souvisejících

Fidel Castro Kuba USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy