AFP: Na Kubě je rasismus zakázán, přesto tu však je přítomen

Na Kubě jsou předseda parlamentu, viceprezident a vicepremiérka černoši. Avšak v běžném životě ostrova zůstává rasismus přítomen, ačkoli socialistická revoluce veškerou diskriminaci odmítla. Píše o tom agentura AFP.

"Tady o sobě nikdo neřekne, že je rasista, i když jím je," konstatuje devětasedmdesátiletý vědec Tomás Fernández, autor několika knih s tímto tématem. Mnozí se také neoznačují za černochy. Podle výzkumu z roku 2012 se tak označovalo jen 9,3 procenta z 11,2 milionu obyvatel. Za míšence se prohlašovalo 26,6 procenta a za bělochy 64,1 procenta obyvatel. Informuje o tom France24 s odvoláním na agenturu AFP.

Země byla dlouho španělskou kolonií a byly sem přivezeny tisíce afrických otroků. Otroctví bylo zrušeno až v roce 1886. Aby byly napraveny nerovnosti zděděné z minulosti, zákony stanovily kvóty pro přístup černochů na univerzity a do státních úřadů.

Dnes tvoří v parlamentu 40,5 procenta z 605 poslanců černoši nebo míšenci, včetně jeho předsedy Estebana Laza. Polovinu členů státní rady rovněž tvoří černoši, včetně viceprezidenta Salvadora Valdése a vicepremiérky Inés Maríe Chapmanové.

Student historie Alexander Holl, který bojuje za práva černochů, varuje před tím, aby se na základě počtu černochů a míšenců v parlamentu a ve vládě dokazovalo, že rasismus neexistuje. "Pravý rasismus je v ulicích," zdůrazňuje.

"Například se často stává, že mnoho bělošských rodin říká dětem, aby nekamarádily s tou či onou černou osobou," říká. Naopak když se chce černoch sblížit s bělošskou dívkou, zjistí, že to je někdy nemožné.

Podle místního mínění žena, která má černošského snoubence, "snížila svou rasu", zatímco černoch si "polepšil". Kudrnaté vlasy se tu považují za "ošklivé".

Přetrvávají předsudky, že jsou černoši násilničtí, líní a že jdou jen po sexu, zdůrazňuje jednasedmdesátiletý malíř Salvador González, který v Havaně vytvořil v jedné uličce díla oslavující africké dědictví. Disident tmavé pleti Manuel Cuesta Morua pranýřuje rasismus jako pozůstatek minulosti, který se usídlil v ekonomice, v institucích a v politice.

Fidel Castro ovšem v roce 1962 jakoukoli rasovou diskriminaci zakázal. "Byli jsme snílci a neuvědomili jsme si, že je tento problém mnohem hlubší, že jej zákon neodstraní," připouští Tomás Fernández. Týž Castro v roce 2003 přiznal, že přetrvává skrytý rasismus, spojený s bídou a historickým monopolem bělochů na vzdělání.

Vloni v listopadu prezident Miguel Díaz-Canel vyhlásil program, jehož cílem je definitivně vymýtit pozůstatky rasismu. Pranýřoval přetrvávající rasistické vtipy a inzeráty, kde se při nabídce zaměstnání dává přednost bílé pleti.

Diskuse zesílily po usmrcení černocha George Floyda v USA z 25. května a poté, co 24. června policie zabila mladého černošského Kubánce Hansela Hernándeze. Na sociálních sítích byl Kubánec prezentován jako "kubánský Floyd".

Nerovnosti na Kubě jsou reálné: podle studie německého institutu Giga z loňského roku polovina bílých Kubánců uvádí, že má účet v bance, zatímco jej vlastní jen 11 procent černošských Kubánců. Do zahraničí podle studie vycestovalo 31 procent bělochů a jen tři procenta černochů. Soukromé firmy řídí z 98 procent běloši.

"I když mi zaručíš právo zákonem, neznamená to ještě, že mám všechny ekonomické a sociální podmínky k tomu, abych tohoto práva mohl využívat," zdůrazňuje student Alexander Holl.

Související

Více souvisejících

Kuba rasismus Miguel Diaz-Canel Fidel Castro

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy