AFP: Na Kubě je rasismus zakázán, přesto tu však je přítomen

Na Kubě jsou předseda parlamentu, viceprezident a vicepremiérka černoši. Avšak v běžném životě ostrova zůstává rasismus přítomen, ačkoli socialistická revoluce veškerou diskriminaci odmítla. Píše o tom agentura AFP.

"Tady o sobě nikdo neřekne, že je rasista, i když jím je," konstatuje devětasedmdesátiletý vědec Tomás Fernández, autor několika knih s tímto tématem. Mnozí se také neoznačují za černochy. Podle výzkumu z roku 2012 se tak označovalo jen 9,3 procenta z 11,2 milionu obyvatel. Za míšence se prohlašovalo 26,6 procenta a za bělochy 64,1 procenta obyvatel. Informuje o tom France24 s odvoláním na agenturu AFP.

Země byla dlouho španělskou kolonií a byly sem přivezeny tisíce afrických otroků. Otroctví bylo zrušeno až v roce 1886. Aby byly napraveny nerovnosti zděděné z minulosti, zákony stanovily kvóty pro přístup černochů na univerzity a do státních úřadů.

Dnes tvoří v parlamentu 40,5 procenta z 605 poslanců černoši nebo míšenci, včetně jeho předsedy Estebana Laza. Polovinu členů státní rady rovněž tvoří černoši, včetně viceprezidenta Salvadora Valdése a vicepremiérky Inés Maríe Chapmanové.

Student historie Alexander Holl, který bojuje za práva černochů, varuje před tím, aby se na základě počtu černochů a míšenců v parlamentu a ve vládě dokazovalo, že rasismus neexistuje. "Pravý rasismus je v ulicích," zdůrazňuje.

"Například se často stává, že mnoho bělošských rodin říká dětem, aby nekamarádily s tou či onou černou osobou," říká. Naopak když se chce černoch sblížit s bělošskou dívkou, zjistí, že to je někdy nemožné.

Podle místního mínění žena, která má černošského snoubence, "snížila svou rasu", zatímco černoch si "polepšil". Kudrnaté vlasy se tu považují za "ošklivé".

Přetrvávají předsudky, že jsou černoši násilničtí, líní a že jdou jen po sexu, zdůrazňuje jednasedmdesátiletý malíř Salvador González, který v Havaně vytvořil v jedné uličce díla oslavující africké dědictví. Disident tmavé pleti Manuel Cuesta Morua pranýřuje rasismus jako pozůstatek minulosti, který se usídlil v ekonomice, v institucích a v politice.

Fidel Castro ovšem v roce 1962 jakoukoli rasovou diskriminaci zakázal. "Byli jsme snílci a neuvědomili jsme si, že je tento problém mnohem hlubší, že jej zákon neodstraní," připouští Tomás Fernández. Týž Castro v roce 2003 přiznal, že přetrvává skrytý rasismus, spojený s bídou a historickým monopolem bělochů na vzdělání.

Vloni v listopadu prezident Miguel Díaz-Canel vyhlásil program, jehož cílem je definitivně vymýtit pozůstatky rasismu. Pranýřoval přetrvávající rasistické vtipy a inzeráty, kde se při nabídce zaměstnání dává přednost bílé pleti.

Diskuse zesílily po usmrcení černocha George Floyda v USA z 25. května a poté, co 24. června policie zabila mladého černošského Kubánce Hansela Hernándeze. Na sociálních sítích byl Kubánec prezentován jako "kubánský Floyd".

Nerovnosti na Kubě jsou reálné: podle studie německého institutu Giga z loňského roku polovina bílých Kubánců uvádí, že má účet v bance, zatímco jej vlastní jen 11 procent černošských Kubánců. Do zahraničí podle studie vycestovalo 31 procent bělochů a jen tři procenta černochů. Soukromé firmy řídí z 98 procent běloši.

"I když mi zaručíš právo zákonem, neznamená to ještě, že mám všechny ekonomické a sociální podmínky k tomu, abych tohoto práva mohl využívat," zdůrazňuje student Alexander Holl.

Související

Více souvisejících

Kuba rasismus Miguel Diaz-Canel Fidel Castro

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 43 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy