Freedom House varuje: Demokracie a lidská práva jsou na ústupu

New York - Nevládní organizace Freedom House přišla s alarmujícím zjištěním. V roce 2014 se ve světě prudce zhoršil stav lidských práv a svobod. Na demokracii má zničující dopad hlavně terorismus. Pod palbou kritiky se ale ocitlo i Rusko. V arabském světě je pak pouze jediný svobodný stát.

Podle organizace Freedom House, která vyhodnocuje stav občanských svobod ve 195 zemích, se v roce 2014 situace zhoršila v 61 státech. Situace se naopak zlepšila jen ve 31 zemích světa.

Zpráva uvádí, že terorismus má zničující dopad na Blízkém východě a v západní Africe, kde ozbrojené skupiny masakrují bezpečnostní síly i civilisty, unášejí cizince a vraždí či zotročují náboženské menšiny. K nejhorším tamním zemím patří Sýrie, kde léta zuří občanská válka a kde začala působit radikální organizace Islámský stát. Jediným arabským státem, který Freedom House označila za svobodný, je Tunisko.

Občanské svobody nejsou podle autorů zprávy dostatečně zaručené také například ve Venezuele, Brazílii, Číně a Rusku. Freedom House kritizuje vládu ruského prezidenta Vladimira Putina za pronásledování politických oponentů a urážení homosexuálů.

Související

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

Více souvisejících

demokracie USA (Spojené státy americké) lidská práva

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Velká Británie

Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

včera

včera

včera

včera

Národní sdružení Le Penové nezíská většinu křesel, ukazuje nový průzkum

Pravicová strana Národní sdružení (RN) vedená Marine Le Penovou pravděpodobně nezíská většinu křesel v nedělním druhém kole předčasných voleb ve Francii. Vyplývá to z předvolebního průzkumu, o kterém informoval server The Economist

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy