McCain se zlobí. Přirovnal jednání Merkelové o Donbasu k ústupkům vůči Hitlerovi v 30. letech

Washington/Berlín - Vlivný americký republikánský senátor John McCain ostře kritizoval přístup německé kancléřky Angely Merkelové ke krizi na východní Ukrajině. V rozhovoru s německou televizí ZDF přirovnal nynější počínání Berlína k západoevropské politice ústupků z 30. let minulého století, která dopomohla nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi k územnímu a mocenskému rozmachu.

"Když se člověk dívá na chování německé vlády, může si myslet, že nemá ani ponětí o tom, nebo je jí jedno, že jsou na Ukrajině zabíjeni lidé," prohlásil McCain, který je považován mezi republikány za jestřába a který měsíce hlasitě volá po tom, aby Spojené státy začaly dodávat ukrajinské armádě zbraně.McCain rovněž vyčítá Merkelové netečnost. "Chce se jen dívat na to, jak je poprvé od druhé světové války nějaká evropská země rozkouskována?" řekl. Dodal, že ho chování Evropanů zklamalo, prý ale "nic jiného nečekal".Generální tajemník kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU) Peter Tauber se proti senátorovým slovům ohradil na Twitteru, po McCainovi zároveň žádá omluvu. "Naštěstí máme spolkovou kancléřku, která váží slova i činy a nejedná jako kovboj!" napsal Tauber. McCain by se měl omluvit i podle zahraničněpolitického experta koaličních sociálních demokratů (SPD) Nielse Annena.McCain se ale vzít svá slova zpět nehodlá. "Znám Ukrajince a vím, že jsou zabíjeni - Rusy a ruskými zbraněmi," řekl listu Bild. "A pokud se někdo skutečně zdráhá dát Ukrajincům možnost se bránit a pak po mně chce omluvu, tak se ptám: Řekněte mi, za co se mám omluvit? Neměli by se spíše omluvit rodinám 5000 Ukrajinců, které Rusové zabili?" dodal McCain.Merkelová dnes spolu s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem jedná v Moskvě s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem o tom, jak boje na východní Ukrajině zastavit. Nový německo-francouzský mírový plán má vycházet z minských protokolů o příměří, nově by ale údajně mohl odrážet aktuální frontovou linii, která se od zářijových dohod z Minsku změnila ve prospěch separatistů.K dnešní kremelské schůzce McCain řekl, že "si je jistý, že Putina potěšilo, že je (Merkelovou a Hollandea) vidí a že za ním přijeli" do Moskvy.Podle výsledků z moskevské schůzky by se mohl americký prezident Barack Obama rozhodnout o případných zbrojních dodávkách pro Kyjev. McCain již ve čtvrtek oznámil, že připraví zákon, který vyzbrojení Ukrajiny bude vyžadovat, pokud se Obama k dodávkám pokročilých zbraňových systémů sám neodhodlá.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

John McCain Angela Merkelová Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy