USA podporují brutální diktatury a zaplatí za to, varují experti

"Je egyptský prezident Abdal Fattáh al-Sisí skutečným spojencem v našem stávajícím boji proti islámskému džihádismu a terorismu na Blízkém východě? Zdá se, že je to momentálně převažující pohled. Bret Stephens z The Wall Street Journal ho nazvala geopolitickým darem z nebes. George F. Will z The Post v televizi Fox News naznačil, že by měl obdržet Nobelovu cenu (zřejmě za nějakou novou kategorii, jako masové vraždění a mučení)," začíná komentář historika Roberta Kagana a expertky na mezinárodní vztahy Michele Dunneové. Na serveru Washington Post zkritizovali podporu Obamovy administrativy diktátorským režimům na Blízkém východě.

Útlak znamená radikalizaci

"Minulý týden dal prezident Obama Sisímu nejvyšší požehnání, když obnovil vojenskou pomoc, která byla pozastavena v roce 2013 po svržení prvního svobodně zvoleného prezidenta Egypta, navzdory vládnímu nekompromisnímu tažení v porušování lidských práv. Rozhodnutí přišlo jen pár dní poté, co Egypt oznámil, že posílá čtyři vojenské lodě na pomoc Saudské Arábii v jejím boji proti Íránem podporovaným rebelům v Jemenu. Tudíž to vypadá, že Obamovo rozhodnutí bylo odměnou za egyptské zapojení se do tohoto konfliktu," připomíná komentář.   

"Bohužel myšlenka, že Sisí bude efektivním spojencem proti islámským teroristům, je chybná. Ve skutečnosti se stal jedním z nejefektivnějších nástrojů pro verbování džihádistů. Je prostým faktem, že od doby, kdy se Sisí dostal k moci, je počet teroristických útoků v Egyptě na vzestupu; za 22 měsíců jich bylo spácháno přes 700, zatímco v předchozích 22 měsících pouhých 90. Je obtížnější zjistit, kolik mladých lidí se radikalizovalo v důsledku Sisího represí, ale můžeme předpokládat, že jejich počet je značný a dále narůstá. Velmi uznávané egyptské právní organizace odhadují, že v zemi je zadržováno 42 tisíc politických vězňů - mučení a sexuální útoky v průběhu jejich věznění jsou údajně velmi rozšířené. Za masové zabíjení v roce 2013 nebyl nikdo hnán k odpovědnosti. Amnesty International řadí Egypt mezi dva státy, které nejčastěji udělují trest smrti - v roce 2014 k němu bylo odsouzeno 509 osob," konstatují experti.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Většina politické opozice, včetně sekulárních mladých aktivistů i Muslimského bratrstva, které ve volbách v roce 2012 získalo nejvíce hlasů, je ve vězení a ti, kdo jsou stále na svobodě, čelí právní i mimoprávní šikaně. Po puči z roku 2013 obnovený aparát vnitřní bezpečnosti má žně. Poté, co se objevilo video, jak v lednu maskovaný policejní důstojník zezadu zastřelil aktivistu Šajmu al-Sabágha během pokojné demonstrace v Káhiře, veřejné pobouření přinutilo vládu vraždu vyšetřit a uvěznit pachatele. Ale bezpečnostní aparát se následně pomstil a uvěznil svědka, který se nebál vystoupit a svědčit," uvádí Kagan a Dunneová.   

"Je překvapivé, že se v takovém prostředí pravidelně objevují zprávy o radikalizujících se trendech mezi egyptskou mládeží, včetně dříve mírových islamistů? Sisího brutální akce hovoří mnohem hlasitěji než jeho pár slov o reformě islámu - věřit, že on či náboženské instituce jeho vlády mohou mít pozitivní vliv na mladé lidi náchylné k radikalizaci, je více než zbožné přání. Bylo by to i směšné, pokud by se nejednalo o nebezpečný sebeklam," míní odborníci.

Návrat ke starým chybám

"Jeden by řekl, že jsme se poučili z historie. Myšlenka podpory diktátorů jako spojencům v boji proti radikalismu na Blízkém východě není nová. Stejně jako není tajemstvím ponížené selhání této strategie. Podporovali jsme íránského šáha, který drtil umírněnou i radikální opozici, což vedlo k jeho svržení nejradikálnějším islámským hnutím v minulém století. Podporovali jsme pákistánského vojenského diktátora Muhammada Zia-ul-Haqa, v jehož éře došlo k bezprecedentní islámské radikalizaci. Podporovali jsme Saudskou Arábii a měkčí egyptskou diktaturu Husního Mubáraka, abychom nakonec viděli, že jejich represe vytvořily Al-Káidu a pachatele teroristických útoků z 11. září," varuje komentář.    

"Je vtipné, že Sisí zbraně nepotřebuje. Egypt jich má velké zásoby a Spojené státy mu vždy zároveň poskytovaly klíčovou protiteroristickou pomoc. Co Sisí chtěl a potřeboval, byl signál plné podpory Spojených států, aby posílil svou legitimitu. Obamova administrativa mu nyní náležitě předala tento dar. Výměnou za co? Potřebujeme Sisímu platit za to, že bojuje s radikalismem? Jde o další velkou pošetilost americké zahraniční politiky: myšlenka, že si musíme zavazovat diktátory stovkami milionů dolarů, abychom jim umožnili dělat přesně to, co si zamanou. Sisí bude bojovat s radikalismem svou specifickou cestou bez ohledu na to, zda mu zaplatíme, či nikoliv. Jediným rozdílem je naše spoluúčast. Nyní, když náš spojenec zavírá a mučí mladé Egypťany a možné tím z nich činí teroristy, budou mít větší cíl, na který zamířit," deklarují Kagan a Dunneová.    

"V Egyptě jsme se vrátili ke starému kurzu. Jde o Nixonovu doktrínu se vším všudy a opět jsme se stali kořistí té samé iluze, že diktatura znamená stabilitu a brutální represe jsou odpovědí na radikalizaci. Posilujeme Sisího, stejně jako jsme posilovali šáha, Mubáraka a další blízkovýchodní diktátory před ním. On je náš chlapec - od teď až do dne, kdy jeho režim zkolabuje. Geopolitický dar z nebes? Spíše geopolitická časovaná bomba," uzavírají experti.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt USA (Spojené státy americké) Abd Fattáh Sísí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy