USA podporují brutální diktatury a zaplatí za to, varují experti

"Je egyptský prezident Abdal Fattáh al-Sisí skutečným spojencem v našem stávajícím boji proti islámskému džihádismu a terorismu na Blízkém východě? Zdá se, že je to momentálně převažující pohled. Bret Stephens z The Wall Street Journal ho nazvala geopolitickým darem z nebes. George F. Will z The Post v televizi Fox News naznačil, že by měl obdržet Nobelovu cenu (zřejmě za nějakou novou kategorii, jako masové vraždění a mučení)," začíná komentář historika Roberta Kagana a expertky na mezinárodní vztahy Michele Dunneové. Na serveru Washington Post zkritizovali podporu Obamovy administrativy diktátorským režimům na Blízkém východě.

Útlak znamená radikalizaci

"Minulý týden dal prezident Obama Sisímu nejvyšší požehnání, když obnovil vojenskou pomoc, která byla pozastavena v roce 2013 po svržení prvního svobodně zvoleného prezidenta Egypta, navzdory vládnímu nekompromisnímu tažení v porušování lidských práv. Rozhodnutí přišlo jen pár dní poté, co Egypt oznámil, že posílá čtyři vojenské lodě na pomoc Saudské Arábii v jejím boji proti Íránem podporovaným rebelům v Jemenu. Tudíž to vypadá, že Obamovo rozhodnutí bylo odměnou za egyptské zapojení se do tohoto konfliktu," připomíná komentář.   

"Bohužel myšlenka, že Sisí bude efektivním spojencem proti islámským teroristům, je chybná. Ve skutečnosti se stal jedním z nejefektivnějších nástrojů pro verbování džihádistů. Je prostým faktem, že od doby, kdy se Sisí dostal k moci, je počet teroristických útoků v Egyptě na vzestupu; za 22 měsíců jich bylo spácháno přes 700, zatímco v předchozích 22 měsících pouhých 90. Je obtížnější zjistit, kolik mladých lidí se radikalizovalo v důsledku Sisího represí, ale můžeme předpokládat, že jejich počet je značný a dále narůstá. Velmi uznávané egyptské právní organizace odhadují, že v zemi je zadržováno 42 tisíc politických vězňů - mučení a sexuální útoky v průběhu jejich věznění jsou údajně velmi rozšířené. Za masové zabíjení v roce 2013 nebyl nikdo hnán k odpovědnosti. Amnesty International řadí Egypt mezi dva státy, které nejčastěji udělují trest smrti - v roce 2014 k němu bylo odsouzeno 509 osob," konstatují experti.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Většina politické opozice, včetně sekulárních mladých aktivistů i Muslimského bratrstva, které ve volbách v roce 2012 získalo nejvíce hlasů, je ve vězení a ti, kdo jsou stále na svobodě, čelí právní i mimoprávní šikaně. Po puči z roku 2013 obnovený aparát vnitřní bezpečnosti má žně. Poté, co se objevilo video, jak v lednu maskovaný policejní důstojník zezadu zastřelil aktivistu Šajmu al-Sabágha během pokojné demonstrace v Káhiře, veřejné pobouření přinutilo vládu vraždu vyšetřit a uvěznit pachatele. Ale bezpečnostní aparát se následně pomstil a uvěznil svědka, který se nebál vystoupit a svědčit," uvádí Kagan a Dunneová.   

"Je překvapivé, že se v takovém prostředí pravidelně objevují zprávy o radikalizujících se trendech mezi egyptskou mládeží, včetně dříve mírových islamistů? Sisího brutální akce hovoří mnohem hlasitěji než jeho pár slov o reformě islámu - věřit, že on či náboženské instituce jeho vlády mohou mít pozitivní vliv na mladé lidi náchylné k radikalizaci, je více než zbožné přání. Bylo by to i směšné, pokud by se nejednalo o nebezpečný sebeklam," míní odborníci.

Návrat ke starým chybám

"Jeden by řekl, že jsme se poučili z historie. Myšlenka podpory diktátorů jako spojencům v boji proti radikalismu na Blízkém východě není nová. Stejně jako není tajemstvím ponížené selhání této strategie. Podporovali jsme íránského šáha, který drtil umírněnou i radikální opozici, což vedlo k jeho svržení nejradikálnějším islámským hnutím v minulém století. Podporovali jsme pákistánského vojenského diktátora Muhammada Zia-ul-Haqa, v jehož éře došlo k bezprecedentní islámské radikalizaci. Podporovali jsme Saudskou Arábii a měkčí egyptskou diktaturu Husního Mubáraka, abychom nakonec viděli, že jejich represe vytvořily Al-Káidu a pachatele teroristických útoků z 11. září," varuje komentář.    

"Je vtipné, že Sisí zbraně nepotřebuje. Egypt jich má velké zásoby a Spojené státy mu vždy zároveň poskytovaly klíčovou protiteroristickou pomoc. Co Sisí chtěl a potřeboval, byl signál plné podpory Spojených států, aby posílil svou legitimitu. Obamova administrativa mu nyní náležitě předala tento dar. Výměnou za co? Potřebujeme Sisímu platit za to, že bojuje s radikalismem? Jde o další velkou pošetilost americké zahraniční politiky: myšlenka, že si musíme zavazovat diktátory stovkami milionů dolarů, abychom jim umožnili dělat přesně to, co si zamanou. Sisí bude bojovat s radikalismem svou specifickou cestou bez ohledu na to, zda mu zaplatíme, či nikoliv. Jediným rozdílem je naše spoluúčast. Nyní, když náš spojenec zavírá a mučí mladé Egypťany a možné tím z nich činí teroristy, budou mít větší cíl, na který zamířit," deklarují Kagan a Dunneová.    

"V Egyptě jsme se vrátili ke starému kurzu. Jde o Nixonovu doktrínu se vším všudy a opět jsme se stali kořistí té samé iluze, že diktatura znamená stabilitu a brutální represe jsou odpovědí na radikalizaci. Posilujeme Sisího, stejně jako jsme posilovali šáha, Mubáraka a další blízkovýchodní diktátory před ním. On je náš chlapec - od teď až do dne, kdy jeho režim zkolabuje. Geopolitický dar z nebes? Spíše geopolitická časovaná bomba," uzavírají experti.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Setkání egyptského prezidenta Abd al-Fattáha as-Sísího (vpravo) s předsedou amerického sboru náčelníků štábů generálem Charlesem Brownem v Káhiře 25. srpna 2024.

Hamás odmítá nové požadavky Izraele na příměří v Gaze

V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.

Více souvisejících

Egypt USA (Spojené státy americké) Abd Fattáh Sísí

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasan Nasralláh

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh je mrtev, oznámil Izrael

Izraelská armáda (IDF) v sobotu oznámila, že během pátečních náletů na libanonské hlavní město Bejrút zlikvidovala Hasana Nasralláha, šéfa militantního hnutí Hizballáh. Představitelé Hizballáhu zatím úmrtí nejvyššího vůdce nepotvrdili. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kamala Harrisová

Klíčové státy pro Harrisovou, ukazuje nový průzkum. Rozhodnuto ale není

Do listopadových prezidentských voleb v USA zbývá jen několik týdnů. Podle nejnovějšího průzkumu má viceprezidentka Kamala Harrisová těsný náskok před exprezidentem Donaldem Trumpem v šesti ze sedmi klíčových států, které jsou označovány jako tzv. swing states. V sedmém je souboj vyrovnaný, vyplývá z šetření agentury Bloomberg News a společnosti Morning Consult.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Miroslav Krobot ve filmu Konec světa režiséra Bohdana Slámy.

RECENZE: Slámův Konec světa osciluje mezi Svěrákem a nezvládnutým vyprávěním

Je to sotva něco málo přes půl roku od premiéry snímku Sucho a Bohdan Sláma do českých kin přichází s dalším filmem. Ačkoli opět rozplétá složité rodinné vztahy, tentokrát děj zasazuje na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve své podstatě jde o nejvíce atypický režisérův film, jehož podnětnost paradoxně nejvíce spočívá v rozpačitosti.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Na Nedvěda nenavázal. I nadále bude na lavičce hokejového národního týmu pokračovat Židlický

Před startem hokejové reprezentační sezóny je potřeba vyřešit, kdo bude český národní tým, jenž bude příští rok na jaře usilovat o obhajobu titulu mistrů světa, vést po boku hlavního trenéra Radima Rulíka. Ten se po úterku může těšit z toho, že i v té nadcházející se může spoléhat na spolupráci s Markem Židlickým. Ten tak tedy zůstává v realizačním týmu české hokejové reprezentace na rozdíl od Petra Nedvěda, jenž během léta rezignoval na post generálního manažera.

včera

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

včera

včera

SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Izrael se připravuje na pozemní ofenzívu do Libanonu

Izrael se bude snažit co nejrychleji ukončit případnou pozemní ofenzívu proti proíránskému hnutí Hizballáh v Libanonu, uvedl v pátek nejmenovaný představitel izraelských bezpečnostních složek. Uvedl to server Times of Israel.

včera

Chřipka, covid, nachlazení, zápal plic, černý kašel... V Česku začíná sezóna respiračních onemocnění

Nyní je ideální doba na očkování kvůli rostoucímu počtu respiračních onemocnění. I když je zatím případů chřipky jen málo, denně je hlášeno více než tisíc případů covidu. Na tiskové konferenci to uvedla hlavní hygienička Barbora Macková. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy