Klavíristka kritizovala Ukrajinu, teď nesmí hrát

Toronto – Torontský symfonický orchestr zrušil vystoupení na Ukrajině narozené pianistky Valentiny Lisitsové. Důvodem jsou vyjádření, která klavíristka zveřejnila na sociálních sítích a které byly údajně nepřátelské vůči současné ukrajinské vládě.

Prezident orchestru Jeff Melanson uvedl, že koncerty byly zrušeny kvůli „opakovaným slovním útokům na ukrajinská média". Ten celou kauzu odmítl pro kanadský deník The Globe and Mail dále komentovat, odkázal pouze na facebooková a twitterová vyjádření hudebnice.

„Nejhorší věc, které se může jakékoliv zemi stát, je bratrovražedná válka. To se přihodilo mé krásné Ukrajině. Mé srdce krvácí. Všichni jste v televizi viděli, jak se Ukrajinci zuřivě postavili proti zkorumpovaným vládcům, aby měli lepší život. Byla jsem na svoje lidi tak pyšná," uvedla na Facebooku Lisitsová.

Problémem ale podle ní je, že o rok později jsou u moci stejní bohatí lidé, zatímco všude je chudoba a bída a tisíce mrtvých. „Proto jsem si založila na Twitteru účet pod jménem @NedoUkraïnka. Začala jsem překládat reportáže z ukrajinských webových stránek, překládala jsem svědectví očitých svědků o zvěrstvech. Odhalovala jsem podvody zveřejněné v západních sdělovacích prostředcích," napsala také hudebnice, která popisuje, jak pracovala na sociálních sítích.

Kanadský deník ale také poukazuje na tweety, ve kterých žena srovnávala Ukrajinu s nacistickým Německem. „V nové evropské Ukrajině budou tábory pro podlidi (etnické Rusy) odsouzené a poslané do plynových komor. Aspoň tak sníží svoji uhlíkovou stopu," napsala Lisitsová.

Právě tímto vyjádřením mimo jiné argumentuje Paul Grod, prezident ukrajinsko-kanadského kongresu, který měl podle všeho vliv na zrušení koncertu. Není to ale podle něj jediné problematické vyjádření. Kanadský list také poukazuje na to, že není úplně jasné, jak by mohla pianistka při vystoupení ohrozit pověst orchestru.

Klavíristka je etnická Ruska, která se narodila na Ukrajině a hovoří ukrajinsky, v současné době ale žije v Severní Karolíně. Její tweety podle kanadských médií silně podporují ruskou menšinu na Ukrajině. Na druhou stranu ale Lisitsová nesouhlasí s občanskou válkou. „Dalo by se říct, že některá má vyjádření jsou urážlivá, ale satira a nadsázka jsou nejlepší literární nástroje pro boj se lží," komentovala celou kauzu pianistka.

„Orchestr, který sídlí v jedné z nejsvobodnějších zemí světa, klesl na úroveň lidí, kteří mě pomáhají zavraždit – ne jako člověka, ale jako muzikanta. Ano, budou mi platit za to, že nebudu hrát, protože jsem využila právo na svobodu slova. A já si myslela, že něco takového je možné jen v Turecku," dodala ke zrušení koncertu Lisitsová.

Související

Více souvisejících

Kanada Ukrajina Klavír

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy