Bush chtěl válku, manipuloval s informacemi

Washington – Americká média věnují velkou pozornost událostem, které se staly před 12 lety. Spojené státy vedené Georgem W. Bushem tehdy podnikly invazi do Iráku. Této události se dostává pozornosti především proto, že současný prezidentský kandidát, Jeb Bush, bratr bývalého prezidenta, prohlásil, že i on by na základě tehdy dostupných informací zásah podnikl. Schytal za to silnou kritiku nejen médií, ale i části politické veřejnosti.

„Válka v Iráku nebyl nevinný omyl nebo podnik provedený na základě zpravodajských informací, které se ukázaly jako špatné. Amerika podnikla invazi do Iráku, protože Bushova administrativa chtěla válku. Veřejné ospravedlnění pro invazi nebylo nic než záminka, zfalšovaná záminka. Byli jsme, v pravém slova smyslu, velháni do války," píše novinář Paul Krugman v deníku The New York Times.

Přesto Bush a jeho tehdejší viceprezident Dick Cheney nechtějí přiznat pravdu. „V posledních dnech byl Jeb Busch dotazován ohledně války v Iráku. Začal rozšiřovat fiktivní příběh, že jeho bratr akci zahájil, protože měl mizernou tajnou službu. Ale teď je tu nový svědek - Michael Morell, dlouholetý úředník CIA," upozorňuje server motherjones.com. Ten v interview prohlásil, že tajná služba věděla, že Saddám Husajn se pokoušel získat jaderné zbraně.

Zároveň ale přiznal, že vládnou prezentované pojítko mezi Al-Kaidou a Irákem, které Bushova administrativa zdůrazňovala, neexistovalo. „Myslím, že se snažili, aby měli silnější důvod pro válku," přiznal Morell.

A proč vlastně Američané válku chtěli? Podle NY Times je jedním z možných důvodů snaha zvýšit americkou sílu a její vliv po celém světě. Někteří se na tento krok dívají jako na jakýsi druh pilotního projektu zaměřeného na přípravu série změn režimů. „A je těžké se vyhnout podezření, že tam šlo o silný prvek na posílení republikánské značky," spekuluje deník.

„Ale na pravdě záleží, a to nejen proto, že ti, kteří se odmítají poučit z historie, jsou odsouzeni i tomu ji opakovat. Kampaň lží, která nás přivedla do Iráku, se stala poměrně nedávno, ale i přesto je stále důležité přivést jednotlivé viníky k zodpovědnosti. Nevadí, že Jeb Bush slovně klopýtl. Zamysleme se místo toho nad týmem jeho zahraniční politiky, v čele s lidmi, kteří byli přímo zapojeni do spřádání falešných argumentů pro válku," varuje novinář NY Times.

„Takže pojďme uvést příběh Iráku na pravou míru. Ano, z národního hlediska byla invaze chyba. Ale bylo to horní než omyl, byl to zločin," dodává Krugman.

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin chtěl svou válku na Ukrajině. V Gruzii bránil myšlenku ruského impéria, říká diplomat

Bývalý americký diplomat Daniel Fried poskytl gruzínské verzi stanice RFE/RL rozhovor o pozici Washingtonu vůči ruské válce proti Gruzii z roku 2008. Podle něj prokázala, že je ruský prezident Vladimir Putin ochoten jít do války, aby „bránil svou verzi ruského impéria“. „Je to lekce, kterou jsme se všichni naučili v souvislosti s Ukrajinou, ale nejprve jsme se ji naučili s Gruzií,“ uvedl. 
bush, george w. jr.

Exprezident Bush vyjádřil hluboký smutek nad "tragickým" vývojem v Afghánistánu

Bývalý americký prezident George Bush mladší a jeho žena Laura sledují vývoj v Afghánistánu s "hlubokým smutkem". Pár to uvádí v prohlášení vydaném v noci na dnešek po rychlém postupu radikálního hnutí Tálibán zakončeném obsazením hlavního města Kábulu. Podle Bushových by Spojené státy měly Afgháncům prchajícím před islamisty zajistit možnost opustit jejich vlast.

Více souvisejících

George W. Bush (jr.) Jeb Bush Irák

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 1 hodinou

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 1 hodinou

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní

ATACMS, neboli Army Tactical Missile System, je pokročilý balistický raketový systém vyvinutý společností Lockheed Martin. Tento systém slouží především k přesným úderům na dlouhé vzdálenosti a je určen k ničení strategických cílů, jako jsou velitelská stanoviště, letiště, sklady munice nebo nepřátelská dělostřelectva. ATACMS se stal klíčovou součástí arzenálu Spojených států a jejich spojenců díky své spolehlivosti, flexibilitě a vysoké ničivé síle. 

před 3 hodinami

Tomáš Dvorský

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Jak mohou údery raketami ATACMS v Rusku změnit průběh války?

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket ATACMS pro útoky na ruském území může mít zásadní dopady na průběh války a na budoucí politiku Spojených států pod vedením Donalda Trumpa. Tento krok přichází ve chvíli, kdy do Bidenova odchodu z úřadu zbývají jen dva měsíce a objevují se obavy, že Trumpova administrativa by mohla přerušit nebo výrazně omezit americkou podporu Kyjevu, uvedl server BBC.

před 5 hodinami

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump

Jochen Flasbarth, německý ministr pro rozvoj a jedna z klíčových postav probíhajícího summitu OSN o změně klimatu COP29, vyzval delegáty, aby překonali rozdíly a dosáhli dohody o klimatickém financování. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy