Americké tajné služby čeká revoluce. Jak skončí Snowden?

"Je zde paradox. Edward Snowden se nachází v exilu v Moskvě. Ví, že pokud se vrátí na Západ, což by rád, téměř jistě zamíří do vězení. Nyní ale zároveň nikdo nepochybuje o tom, že Snowden zažehl globální debatu o soukromí, která v neděli vyústila v to, že americký Senát přitáhl uzdu pravomocem Národní bezpečnostní agentury (NSA), především v oblasti sběru telefonních záznamů milionů Američanů," konstatuje úvodník server The Guardian. Britský deník se domnívá, že jde o potvrzení správnosti Snowdenova jednání a bývalý spolupracovník amerických tajných služeb by měl být ve své vlasti omilostněn.

Snowdenovo odhalení přepisuje zákony

"Platnost tří opatření Vlasteneckého zákona přijatého po 11. září vypršela a zatímco legislativní náhrada bude schválena velmi brzy, je pravděpodobné, že bude obsahovat jisté post-snowdenovské reformy. Americký psanec tedy přepisuje americké zákony," deklaruje úvodník.

"Snowden stále vzbuzuje vlny i jinde, především v Německu. V zemi, která se těžce učila brát soukromí vážně, běží vyšetřování Bundestagu ohledně spolupráce s NSA. V tomto světě změn je Británie zemí samolibého klidu. Zásadní změnou agendy je poskytnutí formálního povolení tajným službám, aby pokračovaly v tom, u čeho byly přistiženy," kritizuje The Guardian.   

"Britskou debatu doprovází okouzlení Bletchley Parkem a Jamesem Bondem, což vyústilo v předpoklad, že ti, kdo špehují pro stát nikdy nemohou mít jiný motiv než chránit národ. Královna ve své řeči minulý týden stroze představila nový racionalizovaný datový zákon jako nezbytné poskytnutí nástrojů policii a zpravodajským službám, které udrží vás i vaše rodiny v bezpečí," parafrázuje deník.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

"Jinde ve světě by se tento přístup 'věř nám a my tě ochráníme' změnil v podezření. Především z důvodu, že příslib pomoci je mnohdy zbaven jakékoliv povinnosti vysvětlit jak - stačí se podívat, jak (Downing Street) 10 nadále zadržuje poslední zprávu Davida Andersona dohlížející nad dodržováním protiteroristického zákona," zuří The Guardian.

Debata je u konce

"V mnoho jiných zemích se očekává, že zákonodárci budou klást vládě otázky spíše než pro ni získávat podporu - parlamentní výbory, které dohlíží nad tajnými službami nejsou vybíráni předsedou vlády - a podezření ze zneužití státní moci jde napříč politickým spektrem, není koncentrováno na liberální jádro, jako tomu je v Británii. Zbaveni svých někdejších liberálně-demokratických partnerů, nejenže konzervativci oživili špehovací zákon umožňující hromadně sbírat data, ale rovněž navrhují usnadnit tajným službám přístup k věcnému obsahu dalších zpráv," připomíná komentář.   

"Cílem je vždy nahromadit více sena do stohu, aniž by se někdo ptal, zda tajné služby mohou rozumně využít ohromné množství materiálu, k němuž již mají přístup. Hromada dat nikterak nepomohla při zvěrských útocích jako ve Woolwichi. Přesto jsou nyní záznamy běžně dostupné v každodenním vyšetřování, kdy policejní důstojníci žádají o nový přístup každé dvě minuty a v devíti z deseti případů ho od svých policejních kolegů, kteří představují jedinou kontrolu, dostanou," shrnuje britskou praxi deník.     

"Nejdůležitější stránku v knize pravidel pro chod tajných služeb a policie poskytuje zákon o lidských právech, který se Konzervativní strana snaží vytrhnout. Tento posun od univerzálních k přiznaným právům Britů pouze posílí nebezpečnou omezenost debaty ve Spojeném království," varuje úvodník.   

"Od doby, kdy The Guardian před dvěma lety poprvé zveřejnil Snowdenova odhalení, zuřila hádka, zda je zrádce či informátor. Nyní, když Kapitol cítil potřebu napravit jisté špatnosti, na které (Snowden) poukázal, by tato hádka měla skončit. (Snowden si zaslouží doma milost, či alespoň azyl v západní Evropě za to, že odhalil pravdu, která si podle amerických zákonodárců zasloužila reakci. Je na čase, aby se probudil také Westminster," apeluje závěrem The Guardian.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Edward Snowden Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy