Západ by měl pochopit historické vazby mezi Ukrajinou a Ruskem, tvrdí Henry Kissinger

New York - Jeden z nejvýznamnějších politiků druhé poloviny minulého století současnou americkou zahraniční politiku kritikou nešetří. V obsáhlém rozhovoru, který v červenci poskytl Jacobu Heilbrunnovi, redaktorovi amerického časopisu The National Interest, se Kissinger dotkl několika aktuálních světových témat. V prvé řadě pak čtenářům nabídl alternativní pohled na současnou ukrajinskou krizi.

"Prolomení Ruska se stalo cílem současných amerických představitelů, přitom dlouhodobou snahou by měla být jeho integrace. Pokud se k Rusku budeme chovat jako k velmoci, potřebujeme si nejprve uvědomit, zda se jeho obavy mohou ocitnout v souladu s našimi potřebami." uvedla v rozhovoru dnes již dvaadevadesátiletá politická legenda.

Henry Kissinger zastával během své kariéry mimo jiné funkci amerického ministra zahraničí či poradce pro národní bezpečnost. Spolu s prezidentem Nixonem se v sedmdesátých letech stal otcem politiky détente, která se přičinila o uvolnění napětí mezi supervelmocemi. Kissinger je také držitelem Nobelovy ceny míru, která mu byla udělena v roce 1973 za jeho podíl na ukončení války ve Vietnamu.

Kissinger dal v rozhovoru najevo svůj nesouhlas s americkou a evropskou politikou vůči Ukrajině a jeho snahami ji integrovat do západních struktur. Právě Západ podle něj nese část viny za kulminaci ukrajinské krize. První kroky pak představují neuvážené kroky Evropské unie, které zemi prakticky stavělo před rozhodnutí, zda se obrátí k Západu či přijme ekonomickou pomoc Ruska.

Při této příležitosti Kissinger znovu zopakoval svou dřívější tezi, že Ukrajina by se měla stát prostředníkem mezi Západem a Ruskem. Měla by být neutrální zónou, která nebude spadat ani do jednoho vojenského bloku. Tím Kissinger odmítl západní myšlenku případného ukrajinského začlenění do NATO.

"Vztah mezi Ukrajinou a Ruskem bude mít vždy zvláštní povahu. Nikdy nemůže být omezen na vztah dvou tradičních suverénních států, a to možná nejen z ruské strany, ale dokonce možná ani z ukrajinské. Proto to, co se děje na Ukrajině nemůže být aplikováno do jednoduchých principů, jež sice fungují v západní Evropě, v blízkosti Stalingradu a Moskvy již však nikoliv."

Jakmile Janukovyč v listopadu 2013 odmítl podepsat asociační dohodu, EU zpanikařila, Rusko začalo být příliš sebejisté a USA zůstaly i nadále pasivní. "Každá ze stran tak jednala podle svých racionálních úsudků, které byly nicméně utvořeny na nepochopení ostatních aktérů, smyslné společné politické diskuze pak chyběly."

Ukrajinská krize se mění v tragédii, a to proto, že mate dlouhodobé zájmy globálního pořádku s okamžitou potřebou obnovení ukrajinské identity." shrnul vysloužilý diplomat.

Psali jsme:
Porošenko je pro Západ nebezpečný, varuje analytik. Co hrozí? Putinova propaganda? Odborníci vyvrátili ruské mýty a lži
NATO rázně varovalo Rusko před vyhrocením konfliktu na Ukrajině
 

Poté se stočila řeč na Německo a jeho roli při udržování evropského pořádku, kterou Kissinger rozhodně nepodceňuje: „Paradoxem je, že sedmdesát let poté, co byly poraženy německé snahy o ovládnutí Evropy. Tehdejší vítězové nyní prosí, a to především z ekonomických důvodů, aby Německo začalo vést Evropu. Německo může a mělo by hrát významnou roli při budování evropského i mezinárodního řádu."

Vzápětí nicméně Kissinger dodává, že kvůli blízkosti hranic s Ruskem, není Německo ideálním partnerem pro vyjednávání o bezpečnosti Evropy. Proto je podle něj nezbytný také příspěvek USA.Ty nicméně však dosud nepředložily vlastní představu o řešení krize, kromě ničím nepodloženého předpokladu, že se Rusko jednou automaticky připojí ke světovému společenství.

Související

Více souvisejících

Henry Kissinger USA (Spojené státy americké) Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Izraelská armáda vyzvala k dalším evakuacím z východní části Rafahu

Izraelská armáda vyzvala k dalším evakuacím z východní části Rafáhu na jihu Pásma Gazy a také z oblastí na severu tohoto palestinského území, kde od října probíhají boje s radikálně islamistickým hnutím Hamás. Informoval o tom deník Haarec.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy