New York - Jeden z nejvýznamnějších politiků druhé poloviny minulého století současnou americkou zahraniční politiku kritikou nešetří. V obsáhlém rozhovoru, který v červenci poskytl Jacobu Heilbrunnovi, redaktorovi amerického časopisu The National Interest, se Kissinger dotkl několika aktuálních světových témat. V prvé řadě pak čtenářům nabídl alternativní pohled na současnou ukrajinskou krizi.
"Prolomení Ruska se stalo cílem současných amerických představitelů, přitom dlouhodobou snahou by měla být jeho integrace. Pokud se k Rusku budeme chovat jako k velmoci, potřebujeme si nejprve uvědomit, zda se jeho obavy mohou ocitnout v souladu s našimi potřebami." uvedla v rozhovoru dnes již dvaadevadesátiletá politická legenda.
Henry Kissinger zastával během své kariéry mimo jiné funkci amerického ministra zahraničí či poradce pro národní bezpečnost. Spolu s prezidentem Nixonem se v sedmdesátých letech stal otcem politiky détente, která se přičinila o uvolnění napětí mezi supervelmocemi. Kissinger je také držitelem Nobelovy ceny míru, která mu byla udělena v roce 1973 za jeho podíl na ukončení války ve Vietnamu.
Kissinger dal v rozhovoru najevo svůj nesouhlas s americkou a evropskou politikou vůči Ukrajině a jeho snahami ji integrovat do západních struktur. Právě Západ podle něj nese část viny za kulminaci ukrajinské krize. První kroky pak představují neuvážené kroky Evropské unie, které zemi prakticky stavělo před rozhodnutí, zda se obrátí k Západu či přijme ekonomickou pomoc Ruska.
Při této příležitosti Kissinger znovu zopakoval svou dřívější tezi, že Ukrajina by se měla stát prostředníkem mezi Západem a Ruskem. Měla by být neutrální zónou, která nebude spadat ani do jednoho vojenského bloku. Tím Kissinger odmítl západní myšlenku případného ukrajinského začlenění do NATO.
"Vztah mezi Ukrajinou a Ruskem bude mít vždy zvláštní povahu. Nikdy nemůže být omezen na vztah dvou tradičních suverénních států, a to možná nejen z ruské strany, ale dokonce možná ani z ukrajinské. Proto to, co se děje na Ukrajině nemůže být aplikováno do jednoduchých principů, jež sice fungují v západní Evropě, v blízkosti Stalingradu a Moskvy již však nikoliv."
Jakmile Janukovyč v listopadu 2013 odmítl podepsat asociační dohodu, EU zpanikařila, Rusko začalo být příliš sebejisté a USA zůstaly i nadále pasivní. "Každá ze stran tak jednala podle svých racionálních úsudků, které byly nicméně utvořeny na nepochopení ostatních aktérů, smyslné společné politické diskuze pak chyběly."
Ukrajinská krize se mění v tragédii, a to proto, že mate dlouhodobé zájmy globálního pořádku s okamžitou potřebou obnovení ukrajinské identity." shrnul vysloužilý diplomat.
Psali jsme: Porošenko je pro Západ nebezpečný, varuje analytik. Co hrozí? Putinova propaganda? Odborníci vyvrátili ruské mýty a lžiPoté se stočila řeč na Německo a jeho roli při udržování evropského pořádku, kterou Kissinger rozhodně nepodceňuje: „Paradoxem je, že sedmdesát let poté, co byly poraženy německé snahy o ovládnutí Evropy. Tehdejší vítězové nyní prosí, a to především z ekonomických důvodů, aby Německo začalo vést Evropu. Německo může a mělo by hrát významnou roli při budování evropského i mezinárodního řádu."
Vzápětí nicméně Kissinger dodává, že kvůli blízkosti hranic s Ruskem, není Německo ideálním partnerem pro vyjednávání o bezpečnosti Evropy. Proto je podle něj nezbytný také příspěvek USA.Ty nicméně však dosud nepředložily vlastní představu o řešení krize, kromě ničím nepodloženého předpokladu, že se Rusko jednou automaticky připojí ke světovému společenství.
Související
Zemřel Henry Kissinger, bývalý ministr zahraničí USA a nositel Nobelovy ceny
Události Petra Nutila: Prezidentské přílepky, klauni z Moskvy a Vémola na padrť
Henry Kissinger , USA (Spojené státy americké) , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
před 52 minutami
Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku
před 2 hodinami
Feri zůstává ve vězení. S dovoláním k Nejvyššímu soudu neuspěl
před 2 hodinami
Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva
před 3 hodinami
Aktuální počasí: Česko překvapila ledovka. Meteorologové varují
před 4 hodinami
Počasí a první konkrétní výhled na Štědrý den. Scénář z loňska se nemá opakovat
včera
Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara
včera
FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie
včera
Obchody se o Vánocích musí řídit zákonem. Otevírací doba je daná už teď
včera
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
včera
První český PPP projekt je hotový. Dálnici D4 prodloužil o desítky kilometrů
včera
Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS
včera
Počasí: Vydrží oteplení až do Vánoc? Meteorologové prozradili, co teď vidí
Aktualizováno včera
Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše
včera
Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu
včera
Netanjahu odcestoval do Káhiry jednat o příměří s Hamásem, tvrdí Reuters. Jeho mluvčí to popírá
včera
Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?
včera
Ruské ztráty na Ukrajině jsou enormní. Armáda musela nasadit do akce techniku sovětské éry
včera
Mateřské drony a lasery. Ukrajina představila průlomové zbraně v boji s Ruskem
včera
Severokorejští vojáci jsou ideologičtější, což je může činit fanatičtějšími a ochotnějšími zemřít, řekl Motyl pro EZ
Severokorejští vojáci bojující po boku ruské armády čelí jazykové bariéře a neznalosti ruských vojenských praktik. Zároveň mohou fanatičtější a ochotnější zemřít. Pro EuroZprávy.cz to řekl uznávaný americký politolog a historik Alexander J. Motyl.
Zdroj: Jakub Jurek