Zemřel Henry Kissinger, bývalý ministr zahraničí USA a nositel Nobelovy ceny

Ve středu ve věku 100 let zemřel bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger. Podle Reuters zemřel ve svém domě ve státě Connecticut.

Kissingerovo působení jako šéfa diplomacie za prezidentů Nixona a Forda zanechalo v zahraniční politice USA trvalý otisk, zdůraznila Reuters. V roce 1973 získal Nobelovu cenu za mír za svou roli v diplomatických jednáních ohledně války ve Vietnamu, což však vyvolalo kontroverze kvůli jeho rozhodnutí o intenzivním bombardování Severního Vietnamu.

V 70. letech hrál Kissinger klíčovou roli v diplomatickém otevření Číny, rozhovorech o kontrole zbraní mezi USA a Sovětským svazem, posílení vztahů mezi Izraelem a arabskými sousedy a pařížských mírových dohodách se Severním Vietnamem.

I po rezignaci Nixona v roce 1974 zůstal Kissinger vlivným, ačkoli jeho oficiální role skončila. Aktivně komentoval mezinárodní politiku a poskytoval rady mnoha významným osobnostem. Oceněn byl i za svou roli jako poradce Hillary Clintonové, ačkoliv politicky patřil k republikánům.

Henry Kissinger se narodil v německém Fürthu v židovské rodině a emigroval s rodinou do USA v roce 1938. Pracoval v továrně od 15 let, ale nakonec dosáhl titulu doktora filozofie a stal se profesorem na Harvardově univerzitě.

Kissinger byl klíčovou postavou v americké politice a diplomacii, a to zejména ve druhé polovině 20. století. Jeho politická kariéra zahrnovala poradenské role u několika amerických prezidentů, včetně Dwighta D. Eisenhowera, Johna F. Kennedyho a Lyndona B. Johnsona. Větší význam a výraznější veřejnou pozornost si získal během prezidentského mandátu Richarda Nixona, který jej jmenoval hlavním poradcem pro národní bezpečnost v roce 1969.

Kissinger následně zastával pozici ministra zahraničních věcí USA od roku 1973 do roku 1977 pod prezidenty Nixonem a později Geraldem Fordem. Za svou roli v diplomatických jednáních ohledně války ve Vietnamu obdržel v roce 1973 Nobelovu cenu za mír. Byl architektem politiky "détente" – uvolňování napětí mezi Spojenými státy, Sovětským svazem a Čínou.

Kissinger sehrál klíčovou roli v diplomatickém otevření vztahů s Čínou a jednáních o omezení jaderného zbrojení se Sovětským svazem. Rovněž byl zapojen do mírových dohod na Blízkém východě, zejména při ukončení Jomkipurské války v roce 1973.

Po skončení své vládní kariéry založil Kissinger konzultační společnost Kissinger Associates a pokračoval ve formování mezinárodní politiky svými názory a radami. Jeho odkaz je však kontroverzní, a to zejména kvůli jeho podpoře autoritářským režimům v Latinské Americe a rozhodnutím souvisejícím s válkou ve Vietnamu.

Související

Henry Kissinger slaví 100 let.

Henry Kissinger slaví 100 let. Diplomat, který změnil dějiny a varoval před apokalypsou

Významný státník poválečného období Henry Kissinger je uznáván jako jedna z hlavních osobností americké zahraniční politiky. Jeho přínos k ukončení bojů ve Vietnamu mu v roce 1973 vynesl Nobelovu cenu za mír. Dodnes si udržuje politický vliv, jeho slova mají váhu a vyvolávají respekt. V sobotu 27. května slaví Henry Kissinger 100 let. Je poradcem dvou bývalých amerických prezidentů pro národní bezpečnost a také bývalým americkým ministrem zahraničí.

Více souvisejících

Henry Kissinger

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

ANO lže, jako když Rudé právo tiskne. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 15 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

Zdroj: David Holub

Další zprávy