Zemřel Henry Kissinger, bývalý ministr zahraničí USA a nositel Nobelovy ceny

Ve středu ve věku 100 let zemřel bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger. Podle Reuters zemřel ve svém domě ve státě Connecticut.

Kissingerovo působení jako šéfa diplomacie za prezidentů Nixona a Forda zanechalo v zahraniční politice USA trvalý otisk, zdůraznila Reuters. V roce 1973 získal Nobelovu cenu za mír za svou roli v diplomatických jednáních ohledně války ve Vietnamu, což však vyvolalo kontroverze kvůli jeho rozhodnutí o intenzivním bombardování Severního Vietnamu.

V 70. letech hrál Kissinger klíčovou roli v diplomatickém otevření Číny, rozhovorech o kontrole zbraní mezi USA a Sovětským svazem, posílení vztahů mezi Izraelem a arabskými sousedy a pařížských mírových dohodách se Severním Vietnamem.

I po rezignaci Nixona v roce 1974 zůstal Kissinger vlivným, ačkoli jeho oficiální role skončila. Aktivně komentoval mezinárodní politiku a poskytoval rady mnoha významným osobnostem. Oceněn byl i za svou roli jako poradce Hillary Clintonové, ačkoliv politicky patřil k republikánům.

Henry Kissinger se narodil v německém Fürthu v židovské rodině a emigroval s rodinou do USA v roce 1938. Pracoval v továrně od 15 let, ale nakonec dosáhl titulu doktora filozofie a stal se profesorem na Harvardově univerzitě.

Kissinger byl klíčovou postavou v americké politice a diplomacii, a to zejména ve druhé polovině 20. století. Jeho politická kariéra zahrnovala poradenské role u několika amerických prezidentů, včetně Dwighta D. Eisenhowera, Johna F. Kennedyho a Lyndona B. Johnsona. Větší význam a výraznější veřejnou pozornost si získal během prezidentského mandátu Richarda Nixona, který jej jmenoval hlavním poradcem pro národní bezpečnost v roce 1969.

Kissinger následně zastával pozici ministra zahraničních věcí USA od roku 1973 do roku 1977 pod prezidenty Nixonem a později Geraldem Fordem. Za svou roli v diplomatických jednáních ohledně války ve Vietnamu obdržel v roce 1973 Nobelovu cenu za mír. Byl architektem politiky "détente" – uvolňování napětí mezi Spojenými státy, Sovětským svazem a Čínou.

Kissinger sehrál klíčovou roli v diplomatickém otevření vztahů s Čínou a jednáních o omezení jaderného zbrojení se Sovětským svazem. Rovněž byl zapojen do mírových dohod na Blízkém východě, zejména při ukončení Jomkipurské války v roce 1973.

Po skončení své vládní kariéry založil Kissinger konzultační společnost Kissinger Associates a pokračoval ve formování mezinárodní politiky svými názory a radami. Jeho odkaz je však kontroverzní, a to zejména kvůli jeho podpoře autoritářským režimům v Latinské Americe a rozhodnutím souvisejícím s válkou ve Vietnamu.

Související

Henry Kissinger slaví 100 let.

Henry Kissinger slaví 100 let. Diplomat, který změnil dějiny a varoval před apokalypsou

Významný státník poválečného období Henry Kissinger je uznáván jako jedna z hlavních osobností americké zahraniční politiky. Jeho přínos k ukončení bojů ve Vietnamu mu v roce 1973 vynesl Nobelovu cenu za mír. Dodnes si udržuje politický vliv, jeho slova mají váhu a vyvolávají respekt. V sobotu 27. května slaví Henry Kissinger 100 let. Je poradcem dvou bývalých amerických prezidentů pro národní bezpečnost a také bývalým americkým ministrem zahraničí.

Více souvisejících

Henry Kissinger

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy