
Významný státník poválečného období Henry Kissinger je uznáván jako jedna z hlavních osobností americké zahraniční politiky. Jeho přínos k ukončení bojů ve Vietnamu mu v roce 1973 vynesl Nobelovu cenu za mír. Dodnes si udržuje politický vliv, jeho slova mají váhu a vyvolávají respekt. V sobotu 27. května slaví Henry Kissinger 100 let. Je poradcem dvou bývalých amerických prezidentů pro národní bezpečnost a také bývalým americkým ministrem zahraničí.
Heinz Alfred Kissinger se narodil 27. května 1923 v bavorském městě Fürth. Po patnácti letech musela jeho rodina Německo opustit, uvádí Britannica. Před nacisty utekla v roce 1938 do USA, kde si změnil jméno na Henry. Už od patnácti let pracoval v továrně a současně navštěvoval večerní školu. Po skončení druhé světové války, během které sloužil v americké armádě, vystudoval historii a filozofii na Harvardově univerzitě, kde získal v roce 1954 doktorát. V roce 1962 byl na této univerzitě jmenován profesorem.
Potkala ho funkce poradce pro národní bezpečnost prezidenta Richarda Nixona a později prezidenta Geralda Forda. Následně sloužil jako ministr zahraničních věcí Spojených států od roku 1973 do roku 1977. Během svého působení se významně podílel na politice détente, která vedla ke snižování napětí mezi USA, Sovětským svazem a Čínou. Jeho diplomatické úsilí přispělo k uzavření dohod o omezení jaderného zbrojení mezi USA a Sovětským svazem. Navzdory svému významu a renomé se po opuštění funkce ministra zahraničí nevrátil do oficiální vládní funkce.
V roce 1971 se konalo mistrovství světa ve stolním tenisu v japonském městě Nagoje, které se využilo k normalizaci vztahů mezi USA a Čínou. Tato událost se stala známou jako "pingpongová diplomacie". V roce 1972 pak americký prezident Richard Nixon historicky navštívil Čínu, což se stalo významným mezníkem ve vztazích mezi oběma zeměmi.
Kissingerovi se podařilo přispět k ukončení arabsko-izraelské Jomkipurské války v roce 1973 prostřednictvím kyvadlové diplomacie. Jeho největším úspěchem realpolitiky bylo zprostředkování mírové dohody, která ukončila válku ve Vietnamu a přivedla americká vojska zpět domů. Za tuto úlohu obdržel Nobelovu cenu za mír v roce 1973.
Stal se terčem kritiky veřejnosti a lidskoprávních organizací v souvislosti s odtajněním dokumentů, které odhalily americkou politiku v Jižní Americe a ve Východním Timoru.
I ve svém pokročilém věku, se stále aktivně angažuje a vyjadřuje odvážná stanoviska. Jednou z jeho významných výroků bylo prohlášení, že "pro porozumění Putinovi musíte číst Dostojevského, nikoli Mein Kampf."
Kissinger se ve svých rozhovorech vyjádřil, že současná vojensko-politická situace připomíná období před první světovou válkou. Konflikty a neshody mezi vojensko-ekonomickými bloky rostou, zatímco snaha o dialog se snižuje.
Kissinger také zdůraznil, že válka již není nedotknutelným tabu, které inspirovalo vznik Organizace spojených národů. Úsilí OSN je zaměřeno na zabránění válek a jejich politické řešení. Mírové jednání a ukončení ozbrojených konfliktů jsou prioritou před vítězstvím, což je základní hodnota chráněná Listinou OSN.
Širokou diskusi vyvolala jeho slova, která byla do té doby pro mnohé tabu. V květnu 2022 je adresoval prostřednictvím telemostu účastníkům Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Prohlásil, že s Moskvou je nutné jednat, když naznačil, že Ukrajina by se měla vzdát části svého území, aby dosáhla mírové dohody s Ruskem.
V lednu 2023 v online projevu pro účastníky Světového ekonomického fóra v Davosu Kissinger nevyloučil možnost členství Ukrajiny v NATO. Toto stanovisko potvrdil nedávným rozhovorem s prestižním britským týdeníkem The Economist. Podle Kissingera, zkušeného diplomata, je důležité, aby Kyjev vstoupil do NATO, aby byl chráněn aliancí a zároveň byl omezován.
Velmi pečlivě sleduji události na Ukrajině, strávím denně několik hodin zkoumáním mnoha zdrojů informací, včetně těch západních, ukrajinských, ruských, čínských a vietnamských, uvedl Medium Seznam.
Nedávno jsem narazil na video z Ruska, ve kterém tazatelé ptali náhodných lidí, co si myslí o Putinovi a jeho politice. Většina respondentů ho velebila, s výjimkou starší ženy, která vyjádřila svou nenávist kvůli válce a obětem, které způsobil. Tazatel se snažil argumentovat, že Putin obnovuje historické hranice Ruska.
Avšak odpověď této babičky obsahovala moudrost, která se vyrovná Kissingerovým slovům a překonává fanatické krvavé výkřiky z obou stran: "Čert vezmi hranice, nejsou jediný lidský život hodny."
Kissingrova doktrína zůstává aktuální i v současnosti: pokud suverénní země odmítnou zapadnout do širších amerických plánů, americký národní zájmový stát rychle reaguje podkopáním jejich suverenity. Bez ohledu na politickou stranu ve vedení Bílého domu je to pro USA běžná praxe a Kissinger, stále aktivní, zůstává jedním z hlavních architektů tohoto status quo. Upozorňuje na vliv politika The Guardian.
Související

Události Petra Nutila: Prezidentské přílepky, klauni z Moskvy a Vémola na padrť

Legendární šéf diplomacie Kissinger varuje. Bude válka USA s Čínou?
Henry Kissinger , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 47 minutami

Spor o polské dodávky zbraní na Ukrajinu pokračuje. USA žádají vysvětlení
před 1 hodinou

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo
před 2 hodinami

Minimální mzda od příštího roku vzroste až o 2100 korun
před 3 hodinami

Tureckému prezidentovi vadí výzdoba OSN, která mu připomíná „barvy LGBT“
před 3 hodinami

Na Valném shromáždění OSN chybí přední politici, například Macron. Poslankyně mluví o ztrátě
před 3 hodinami

Víkendové počasí: Teploty až na výjimky nepřekročí dvacítku
včera

Tragický výbuch na Prostějovsku šetří policie. Řekla, s jakou teorií pracuje
Aktualizováno včera

Německo by mohlo obnovit kontroly na hranicích s ČR kvůli nelegální migraci
včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let
včera

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie
včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek
Aktualizováno včera

Írán předvedl dron, který údajně předčí veškerou konkurenci v doletu
včera

Nizozemsko potvrdilo ukončení těžby na největším plynovém poli ke konci září
včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC
včera

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů
včera

Le Penová vrací Evropskému parlamentu 330 000 za fitkivní zaměstnance. Splácí i ruské dluhy
včera

Ukrajinské síly podnikly raketový útok na sídlo Černomořské flotily v Sevastopolu
včera

Česká pošta propustí do konce roku téměř 300 lidí. Chce ušetřit stovky milionů
včera

Babiš označil Fialu za "plyšového mimoně". Poslanci se ke schválení konsolidačního balíčku nedostali
včera
Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží
Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě.
Zdroj: Libor Novák