Henry Kissinger slaví 100 let. Diplomat, který změnil dějiny a varoval před apokalypsou

Významný státník poválečného období Henry Kissinger je uznáván jako jedna z hlavních osobností americké zahraniční politiky. Jeho přínos k ukončení bojů ve Vietnamu mu v roce 1973 vynesl Nobelovu cenu za mír. Dodnes si udržuje politický vliv, jeho slova mají váhu a vyvolávají respekt. V sobotu 27. května slaví Henry Kissinger 100 let. Je poradcem dvou bývalých amerických prezidentů pro národní bezpečnost a také bývalým americkým ministrem zahraničí.

Heinz Alfred Kissinger se narodil 27. května 1923 v bavorském městě Fürth. Po patnácti letech musela jeho rodina Německo opustit, uvádí Britannica. Před nacisty utekla v roce 1938 do USA, kde si změnil jméno na Henry. Už od patnácti let pracoval v továrně a současně navštěvoval večerní školu. Po skončení druhé světové války, během které sloužil v americké armádě, vystudoval historii a filozofii na Harvardově univerzitě, kde získal v roce 1954 doktorát. V roce 1962 byl na této univerzitě jmenován profesorem.

Potkala ho funkce poradce pro národní bezpečnost prezidenta Richarda Nixona a později prezidenta Geralda Forda. Následně sloužil jako ministr zahraničních věcí Spojených států od roku 1973 do roku 1977. Během svého působení se významně podílel na politice détente, která vedla ke snižování napětí mezi USA, Sovětským svazem a Čínou. Jeho diplomatické úsilí přispělo k uzavření dohod o omezení jaderného zbrojení mezi USA a Sovětským svazem. Navzdory svému významu a renomé se po opuštění funkce ministra zahraničí nevrátil do oficiální vládní funkce.

V roce 1971 se konalo mistrovství světa ve stolním tenisu v japonském městě Nagoje, které se využilo k normalizaci vztahů mezi USA a Čínou. Tato událost se stala známou jako "pingpongová diplomacie". V roce 1972 pak americký prezident Richard Nixon historicky navštívil Čínu, což se stalo významným mezníkem ve vztazích mezi oběma zeměmi.

Kissingerovi se podařilo přispět k ukončení arabsko-izraelské Jomkipurské války v roce 1973 prostřednictvím kyvadlové diplomacie. Jeho největším úspěchem realpolitiky bylo zprostředkování mírové dohody, která ukončila válku ve Vietnamu a přivedla americká vojska zpět domů. Za tuto úlohu obdržel Nobelovu cenu za mír v roce 1973.

Stal se terčem kritiky veřejnosti a lidskoprávních organizací v souvislosti s odtajněním dokumentů, které odhalily americkou politiku v Jižní Americe a ve Východním Timoru.

I ve svém pokročilém věku, se stále aktivně angažuje a vyjadřuje odvážná stanoviska. Jednou z jeho významných výroků bylo prohlášení, že "pro porozumění Putinovi musíte číst Dostojevského, nikoli Mein Kampf."

Kissinger se ve svých rozhovorech vyjádřil, že současná vojensko-politická situace připomíná období před první světovou válkou. Konflikty a neshody mezi vojensko-ekonomickými bloky rostou, zatímco snaha o dialog se snižuje.

Kissinger také zdůraznil, že válka již není nedotknutelným tabu, které inspirovalo vznik Organizace spojených národů. Úsilí OSN je zaměřeno na zabránění válek a jejich politické řešení. Mírové jednání a ukončení ozbrojených konfliktů jsou prioritou před vítězstvím, což je základní hodnota chráněná Listinou OSN.

Širokou diskusi vyvolala jeho slova, která byla do té doby pro mnohé tabu. V květnu 2022 je adresoval prostřednictvím telemostu účastníkům Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Prohlásil, že s Moskvou je nutné jednat, když naznačil, že Ukrajina by se měla vzdát části svého území, aby dosáhla mírové dohody s Ruskem.

V lednu 2023 v online projevu pro účastníky Světového ekonomického fóra v Davosu Kissinger nevyloučil možnost členství Ukrajiny v NATO. Toto stanovisko potvrdil nedávným rozhovorem s prestižním britským týdeníkem The Economist. Podle Kissingera, zkušeného diplomata, je důležité, aby Kyjev vstoupil do NATO, aby byl chráněn aliancí a zároveň byl omezován.

Velmi pečlivě sleduji události na Ukrajině, strávím denně několik hodin zkoumáním mnoha zdrojů informací, včetně těch západních, ukrajinských, ruských, čínských a vietnamských, uvedl Medium Seznam.

Nedávno jsem narazil na video z Ruska, ve kterém tazatelé ptali náhodných lidí, co si myslí o Putinovi a jeho politice. Většina respondentů ho velebila, s výjimkou starší ženy, která vyjádřila svou nenávist kvůli válce a obětem, které způsobil. Tazatel se snažil argumentovat, že Putin obnovuje historické hranice Ruska.

Avšak odpověď této babičky obsahovala moudrost, která se vyrovná Kissingerovým slovům a překonává fanatické krvavé výkřiky z obou stran: "Čert vezmi hranice, nejsou jediný lidský život hodny."

Kissingrova doktrína zůstává aktuální i v současnosti: pokud suverénní země odmítnou zapadnout do širších amerických plánů, americký národní zájmový stát rychle reaguje podkopáním jejich suverenity. Bez ohledu na politickou stranu ve vedení Bílého domu je to pro USA běžná praxe a Kissinger, stále aktivní, zůstává jedním z hlavních architektů tohoto status quo. Upozorňuje na vliv politika The Guardian.

Související

Více souvisejících

Henry Kissinger USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024) Prohlédněte si galerii

Český astronaut Aleš Svoboda má za sebou první fázi výcviku

Český astronaut Aleš Svoboda se ve středu na tiskové konferenci v Praze podělil o zážitky z první fáze výcviku. Svoboda je prvním Čechem, který se tohoto výcviku účastní. Před dvěma lety si armádního pilota vybrala Evropská kosmická agentura (ESA). 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

FSB (ruská kontrarozvědka)

Rusové zadrželi podezřelého z útoku na generála Kirillova. Terorismus, tvrdí Moskva

Rusko pokročilo s vyšetřováním bombového útoku na generála Igora Kirillova a jeho asistenta v Moskvě. Tajné služby oznámily, že v souvislosti s případem zadržely devětadvacetiletého Uzbeka. Rusové tvrdí, že podezřelého ke splnění úkolu najaly ukrajinské tajné služby, napsala BBC s odvoláním na ruské státní zpravodajské agentury. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 

včera

Mekka, Saúdská Arábie

FIFA rozhodla o dalších pořadatelích MS. Po šesti zemích má následovat Saúdská Arábie

Jeden z největších sportovních svátků, tedy fotbalové mistrovství světa, se v příštích letech rozprostře do šesti zemí a taktéž zase zavítá do Arábie. On-line kongres Mezinárodní fotbalové federace FIFA během minulého týdne rozhodl, že světový šampionát v roce 2030 se nebude konat jen ve Španělsku, Portugalsku a Maroku, ale vzhledem ke stoletému výročí fotbalového MS i v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. O čtyři roky později se pak šampionát představí opět v Arábii. Poté, co se předloni konal v Kataru, se v roce 2034 bude konat v Saúdské Arábii.

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Francie, anebo Chorvatsko, ale i Faerské ostrovy a Gibraltar. To jsou čeští soupeři v boji o MS

Nejen čeští fotbalisté se v pátek dozvěděli své soupeře pro nadcházející kvalifikaci na mistrovství světa, které se v roce 2026 bude konat ve Spojených státech, v Kanadě a Mexiku a kterého se nově zúčastní až 48 týmů. Páteční los ve švýcarském Curychu určil, že se český tým v kvalifikační skupině L utká s poraženým z duelu mezi Francií a Chorvatskem (podle toho jak dopadne jejich vzájemný duel ve vyřazovací části Ligy národů), Černou Horou, Faerskými ostrovy a Gibraltarem. Nový kvalifikační cyklus pro svěřence kouče Ivana Haška odstartuje 22. března.

včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

včera

Očkovací kampaň v metropoli Demokratické republiky Kongo

Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo oznámilo, že dříve neznámá nemoc, která se šíří v oblasti Panzi, je těžkou formou malárie. Tato nemoc, která vyvolává respirační potíže a je zhoršována podvýživou, již v listopadu ve jihozápadní provincii Kwango zabila 143 lidí.

včera

včera

Bundeswehr, němečtí mariňáci

Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?

Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.

včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Mateřské drony a lasery. Ukrajina představila průlomové zbraně v boji s Ruskem

Velitel Sil bezpilotních systémů Ozbrojených sil Ukrajiny, plukovník Vadym Sucharevskyj, oznámil, že Ukrajina vyvinula laserovou zbraň nazvanou „Trojzubec“. Na konferenci „Evropský obranný průmysl: Perspektivy spolupráce s ukrajinským obranným průmyslem“, kterou pořádalo analytické centrum We Build Ukraine, také představil projekt tzv. mateřských dronů.

včera

včera

Pokus o vraždu papeže: František se měl stát terčem atentátu

Papež František v připravované autobiografii Spera (Naděje) odhalil, že během své historické návštěvy Iráku v roce 2021 unikl pokusu o dvojitý sebevražedný atentát. Atentát byl zmařen díky spolupráci britské rozvědky a irácké policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy