Do Dvojčat že narazila letadla? Nesmysl, říká bývalý pilot CIA

New York – Dění kolem 11. září 2001 vyvolává mnohé konspirační teorie, podle kterých do Světového obchodního centra žádné letadlo nenarazilo. Konspirátoři například tvrdí, že v obou budovách explodovaly nastražené nálože. Jejich teorie teď podpořil i syn slavného leteckého výrobce John Lear.

I po 14 letech ve Spojených státech existují tisíce těch, kteřá nevěří oficiální verzi o tom, co se stalo 11. září 2001. V roce 2004 o této verzi pochybovala polovina obyvatel New Yorku a 41 % všech obyvatel USA. O dva roky později se 42 % obyvatel domnívalo, že "vláda skrývá nebo odmítá do vyšetřovnání zařadit důkazy, které protiřečí oficiální verzi". Ta podle nich byla jen krycí verzí.. V roce 2013 se k tomuto názoru přihlásilo už jen 11% lidí, přesto v Americe žijí statisíce lidí, kteří i dnes nevěří, že útok na Světové obchodní centrum proběhlo tak, jak tvrdí americké úřady.

John Lear je synem Billa Leara, zakladatele firmy Learjet specializující se na výrobu vojenských i civilních letadel, a bývalý pilot CIA. Ten podle serveru allday.com podepsal čestné prohlášení, ve kterém tvrdí, že Dvojčata nemohla být zasažena žádným letadlem. Ve svém posudku tvrdí, že není možné, aby boeing 767 mohl zasáhnout budovy tak, jak tvrdí vláda a média.

„Takový pád by nenastal, protože je to fyzicky nemožné," tvrdí Lear a vše dokládá na konkrétních příkladech. Skutečnému boeingu by se podle něj okamžitě po nárazu do čtrnáctipalcových ocelových sloupů pomačkala kapota. „Vertikální i horizontální ocas by se okamžitě oddělily od letadla a spadly by na zem," píše Lear ve svém posudku.

Motory by podle něj byly nalezeny v celku a neponičené, což se také nestalo. Navíc by v troskách byly nalezeny velké kusy letadla, ne jen malé kousky, které údajně našli vyšetřovatelé. Experti navíc na místě neštěstí údajně našli kousky oken po stranách, to ale podle pilota neodpovídá tomu, že letadlo narazilo do ocelových sloupů.

Trosky by podle něj měly také obsahovat masivní kusy boeingu 767 včetně motoru a 3 motorových jader, které by vážily asi 9 tisíc liber (asi 4 tuny). I proto by mělo být snadné kusy letadla nalézt. Ale ani to se nestalo. „Řízený sestup k New Yorku by byl pro začínajícího pilota příliš obtížný, protože by byl jen těžko schopen přiměřeně ovládat letadlo," uvedl již dříve Lear.

Konspiračním teoretikům také nahrává třeba to, že vznikla skupina pilotů pilotsfor911truth.org, která podobná prohlášení potvrzuje a tvrdí také, že vyšetřovací komise, která se 11. zářím zabývala mezi lety 2002 až 2004, nevzala podobné důkazy jako relevantní.

Sám Lear je syn slavného výrobce letadel. Pracoval jako pilot CIA a v leteckých kruzích je velmi uznávaným odborníkem. Za svůj život létal ve více než 100 druzích letadel v 60 zemích světa.

Související

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001. Komentář

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Více souvisejících

11. září 2001 USA (Spojené státy americké) Boeing 767

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy