
Santiago de Chile - Když 11. září 2001 došlo k tragickým událostem v USA, jen málokdo si uvědomil, že ono datum se už jednou zapsalo do amerických dějin, byť se jednalo o jižní kontinent. V roce 1973 došlo v Chile k vojenskému puči.
"Demokracie v sobě nese zárodek svého zániku. Proto je třeba ji občas vykoupat v krvi, aby mohla dále existovat," tato slova pronesl Augusto Pinochet Ugarte a svůj výrok hodlal dokázat celému světu. Podle vlastních slov zachránil Chile před komunistickým nebezpečím, jiné zdroje ho označily za kariéristu a bezohledného diktátora, jemuž nešlo o nic jiného než o moc.
Předehra dramatu
Salvador Allende Gossens byl zvolen po své čtvrté kandidatuře na prezidentský post do úřadu v roce 1970. Jeho "socialistické" kroky, jako znárodnění bank a převzetí kontroly zahraničního obchodu vzbudilo nebyly v určitých kruzích přijaty s pochopením. Nelíbilo se to ani Spojeným státům, které nechtěly v Jižní Americe "novou Kubu". Byla vypracována operace Kentaur, posvěcená osmi miliony dolarů. Hlavní roli v ní měla hrát chilská armáda.
Už v červenci 1973 došlo k prvnímu pokusu o vojenský převrat a rozhlasová stanice Agricultura podporující spiklence dokonce hlásila, že prezidentský palác byl dobyt. Pravda byla taková, že Allende dokázal ještě přimět generály, mezi nimi i Pinocheta, k potlačení vzpoury. Sto tisíc lidí po uklidnění situace vyjadřovalo podporu prezidentovi a krize se zdála být zažehnána. Pro Allendeho bohužel ne nadlouho.
Z paláce odejdu pouze mrtvý
Ráno 11. září 1973 povstalo ve Valparaisu chilské válečné námořnictvo a jedním z jeho požadavků byla Allendova rezignace. Prezident se ještě bez problémů dostal do vládního paláce La Moneda, ale okolnosti už mu naznačovaly, že záhy dojde k finálnímu střetu. Nefungovalo telefonní spojení, podstatná část posádky v paláci přešla na stranu vzbouřenců. Ti už od rána kontrolovali telefonní ústředny, zásobování strategickými surovinami a podařilo se jim eliminovat rozhlasové stanice.
Krátce před osmou hodinou stanice Agricultura jménem pučistů žádá Allenda, aby odstoupil a svěřil moc do rukou vojenské junty. Oznámila jména čtyř velitelů, mezi nimiž byl na prvním místě Augusto Pinochet. Allende však kapitulaci odmítl: "Nedopustím se zrady jako vy. Zrádci v generálských uniformách nevědí, co je to čest. Budu bojovat až do konce."
Přes několik nabídek na bezpečný odchod z paláce, mezi nimiž byl i osobní návrh Pinocheta, Allende setrvává. V jedenáct hodin začínají na palác pálit tanky, čtyři proudové stíhačky nalétávají na budovu. Allende a jeho věrní se brání téměř tři hodiny. Poté vzbouřenci proniknou do budovy. V boji muže proti muži je prezident zaskočen v Červeném sále. Střílí po útočnících z kalašnikova s vyrytým věnováním od Fidela Castra, ale po prvním zásahu do břicha další dávka do hrudi ukončí jeho život.
Dohady, fabulace a koncentrační tábor
Pinochetova junta záhy vydala oficiální prohlášení, že prezident spáchal sebevraždu, ale neměla důkaz, kterým by toto tvrzení doložila. V den prezidentovy smrti zrádný generál - v latinskoamerické oblasti se bere jako vrcholná ztráta cti situace, kdy se voják postaví proti svému veliteli - vytvořil z fotbalového stadionu Nacional shromaždiště politicky nepohodlných lidí, které bylo později označeno za prostředí podobné koncentračnímu táboru. Nikdo se nedozvěděl, kolik lidí tu bylo mučeno a zabito - oficiální zprávy hovoří o 1400 obětech (mezi nimi byl i známý chilský básník Victor Jara), což podle svědků rozhodně neodpovídá skutečnosti.
Chilští vlastenci byli na stadionu drženi až do listopadu 1973, teprve poté byl Estadio Nacional, kde se mimochodem hrálo finále MS 1962 ve fotbale s československou účastí, definitivně vyklizen. Jak EuroZprávy informovaly, tato událost způsobila i krizi v řadách fotbalové asociace FIFA kvůli kvalifikačnímu zápasu Chile-SSSR.
Allendovy osudy a události na stadionu byly námětem k nemalému počtu publikací literatury faktu a existují minimálně dva hrané filmy - lotyšský To sladké slovo svoboda (1973) má konspirační nádech, podle nějž byl Alllende zajat, podařilo se mu utéci z vězení vykopaným tunelem, ale na svobodě zemřel na srdeční selhání. Snímek Noc nad Chile (1977) v koprodukci chilských a sovětských filmařů zachycuje události na Estadio Nacional.
Augusto Pinochet se nechal oslavovat jako zachránce Chile, i když ne každý měl na věc stejný názor. Tři dny před třináctým výročím vojenského převratu (8. 9. 1986) dokonce unikl nedaleko Santiaga pokusu o atentát. V roce 1990 po změně politických poměrů v Chile nebyl znovu zvolen prezidentem, nicméně si udržel pozici v armádě. Po roce 1998 byl obviněn ze zločinů a dlouhodobá snaha ho postavit před soud vyvrcholila v roce 2004 domácím vězením, ve kterém setrval až do své smrti v roce 2006.
A zavražděný prezident? Nelze říci, že by se na něj docela zapomnělo, v roce 1990, poté, co Pinochet neuspěl v prezidentských volbách, byl Allende symbolicky pohřben se státními poctami. Sedmnáct let po své smrti...
Související

Při nehodě vrtulníku zemřel významný exprezident Chile Sebastián Piňera

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa
Chile , Salvador Allende Gossens
Aktuálně se děje
před 48 minutami

Nový podvod na WhatsAppu. Lidé přicházejí o tisíce, policisté varují
před 1 hodinou

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč
před 2 hodinami

Kde byl Fico, ptají se lidé. Při přehlídce v Moskvě se zachoval jako Zeman
před 2 hodinami

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek
Aktualizováno před 4 hodinami

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě
před 4 hodinami

Papeži přeje moudrost i odvahu. Pavel pogratuloval nové hlavě katolické církve
před 4 hodinami

Policie objasnila pokus o vraždu v Klatovech. Roli sehrál spor o peníze
před 6 hodinami

Fico je v Moskvě. Pobaltí mu bránilo, letadlo zvolilo jinou trasu
před 7 hodinami

Meteorologové promluvili. Teplejší počasí v Česku zatím slíbit nemohou
včera

Německo zažilo nepříjemný incident. Záchranné složky řešily vážné komplikace
včera

Trump se raduje z amerického papeže. Nástupci Františka popřál i Fiala
Aktualizováno včera

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
včera

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim
včera

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev
včera

S Bartoškou odchází kus české kultury, říká prezident Pavel. Kondoloval i Fiala
včera

Počasí nepřeje vodáckým radovánkám. Víkendové srážky zřejmě nepomohou
včera

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo
včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách
včera

Policie řeší případy šikany na Znojemsku. Lidé brali spravedlnost do svých rukou
včera
Zemřel Jiří Bartoška
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Zdroj: Jan Hrabě