Vojenský puč a převrat? Zapomenuté výročí vraždy chilského prezidenta

Santiago de Chile - Když 11. září 2001 došlo k tragickým událostem v USA, jen málokdo si uvědomil, že ono datum se už jednou zapsalo do amerických dějin, byť se jednalo o jižní kontinent. V roce 1973 došlo v Chile k vojenskému puči.

"Demokracie v sobě nese zárodek svého zániku. Proto je třeba ji občas vykoupat v krvi, aby mohla dále existovat," tato slova pronesl Augusto Pinochet Ugarte a svůj výrok hodlal dokázat celému světu. Podle vlastních slov zachránil Chile před komunistickým nebezpečím, jiné zdroje ho označily za kariéristu a bezohledného diktátora, jemuž nešlo o nic jiného než o moc.

Předehra dramatu

Salvador Allende Gossens byl zvolen po své čtvrté kandidatuře na prezidentský post do úřadu v roce 1970. Jeho "socialistické" kroky, jako znárodnění bank a převzetí kontroly zahraničního obchodu vzbudilo nebyly v určitých kruzích přijaty s pochopením. Nelíbilo se to ani Spojeným státům, které nechtěly v Jižní Americe "novou Kubu". Byla vypracována operace Kentaur, posvěcená osmi miliony dolarů. Hlavní roli v ní měla hrát chilská armáda.

Už v červenci 1973 došlo k prvnímu pokusu o vojenský převrat a rozhlasová stanice Agricultura podporující spiklence dokonce hlásila, že prezidentský palác byl dobyt. Pravda byla taková, že Allende dokázal ještě přimět generály, mezi nimi i Pinocheta, k potlačení vzpoury. Sto tisíc lidí po uklidnění situace vyjadřovalo podporu prezidentovi a krize se zdála být zažehnána. Pro Allendeho bohužel ne nadlouho.

Z paláce odejdu pouze mrtvý

Ráno 11. září 1973 povstalo ve Valparaisu chilské válečné námořnictvo a jedním z jeho požadavků byla Allendova rezignace. Prezident se ještě bez problémů dostal do vládního paláce La Moneda, ale okolnosti už mu naznačovaly, že záhy dojde k finálnímu střetu. Nefungovalo telefonní spojení, podstatná část posádky v paláci přešla na stranu vzbouřenců. Ti už od rána kontrolovali telefonní ústředny, zásobování strategickými surovinami a podařilo se jim eliminovat rozhlasové stanice. 

Krátce před osmou hodinou stanice Agricultura jménem pučistů žádá Allenda, aby odstoupil a svěřil moc do rukou vojenské junty. Oznámila jména čtyř velitelů, mezi nimiž byl na prvním místě Augusto Pinochet. Allende však kapitulaci odmítl: "Nedopustím se zrady jako vy. Zrádci v generálských uniformách nevědí, co je to čest. Budu bojovat až do konce."

Přes několik nabídek na bezpečný odchod z paláce, mezi nimiž byl i osobní návrh Pinocheta, Allende setrvává. V jedenáct hodin začínají na palác pálit tanky, čtyři proudové stíhačky nalétávají na budovu. Allende a jeho věrní se brání téměř tři hodiny. Poté vzbouřenci proniknou do budovy. V boji muže proti muži je prezident zaskočen v Červeném sále. Střílí po útočnících z kalašnikova s vyrytým věnováním od Fidela Castra, ale po prvním zásahu do břicha další dávka do hrudi ukončí jeho život. 

Dohady, fabulace a koncentrační tábor

Pinochetova junta záhy vydala oficiální prohlášení, že prezident spáchal sebevraždu, ale neměla důkaz, kterým by toto tvrzení doložila. V den prezidentovy smrti zrádný generál - v latinskoamerické oblasti se bere jako vrcholná ztráta cti situace, kdy se voják postaví proti svému veliteli - vytvořil z fotbalového stadionu Nacional shromaždiště politicky nepohodlných lidí, které bylo později označeno za prostředí podobné koncentračnímu táboru. Nikdo se nedozvěděl, kolik lidí tu bylo mučeno a zabito - oficiální zprávy hovoří o 1400 obětech (mezi nimi byl i známý chilský básník Victor Jara), což podle svědků rozhodně neodpovídá skutečnosti. 

Chilští vlastenci byli na stadionu drženi až do listopadu 1973, teprve poté byl Estadio Nacional, kde se mimochodem hrálo finále MS 1962 ve fotbale s československou účastí, definitivně vyklizen. Jak EuroZprávy informovaly, tato událost způsobila i krizi v řadách fotbalové asociace FIFA kvůli kvalifikačnímu zápasu Chile-SSSR.

Allendovy osudy a události na stadionu byly námětem k nemalému počtu publikací literatury faktu a existují minimálně dva hrané filmy - lotyšský To sladké slovo svoboda (1973) má konspirační nádech, podle nějž byl Alllende zajat, podařilo se mu utéci z vězení vykopaným tunelem, ale na svobodě zemřel na srdeční selhání. Snímek Noc nad Chile (1977) v koprodukci chilských a sovětských filmařů zachycuje události na Estadio Nacional.

Augusto Pinochet se nechal oslavovat jako zachránce Chile, i když ne každý měl na věc stejný názor. Tři dny před třináctým výročím vojenského převratu (8. 9. 1986) dokonce unikl nedaleko Santiaga pokusu o atentát. V roce 1990 po změně politických poměrů v Chile nebyl znovu zvolen prezidentem, nicméně si udržel pozici v armádě. Po roce 1998 byl obviněn ze zločinů a dlouhodobá snaha ho postavit před soud vyvrcholila v roce 2004 domácím vězením, ve kterém setrval až do své smrti v roce 2006.

A zavražděný prezident? Nelze říci, že by se na něj docela zapomnělo, v roce 1990, poté, co Pinochet neuspěl v prezidentských volbách, byl Allende symbolicky pohřben se státními poctami. Sedmnáct let po své smrti...

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Salvador Allende Gossens

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody dnes podléhají zákonu. Zákaz bude platit i na podzim

Dnes je Den vítězství, státní svátek, při kterém si připomínáme konec druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Na mnoha místech probíhají pietní akce, zatímco obchody zejí prázdnotou. Může za to zákon, který v Česku platí už téměř dekádu. 

včera

Andrij Sybiha

Rusové nedodržují Putinovo přehlídkové příměří, tvrdí Kyjev

Rusové nedodržují aktuální příměří, které vyhlásil jejich prezident Vladimir Putin, konstatoval ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha. Odvolává se na informace od velení ukrajinské armády. Podle vojáků byl klid zbraní porušen ve více než sedmi stovkách případů. 

včera

včera

včera

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

včera

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

včera

včera

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy