Město duchů na Aljašce: Zašlá sláva těžby mědi na severu Ameriky

Kennecott - Omezené zásoby přírodního bohatství a pomíjivost lidského zájmu. Rovnítkem jsou opuštěné a chátrající prostory někdejšího centra těžby mědi na severu Spojených států.

Psal se srpen 1900 a dva zlatokopové, Jack „Tarantula" Smith a Clarence Warner zpozorovali na svahu mezi Kennicottským ledovcem a McCarthy Creek zelenou skvrnu, která zdálky vypadala jako pás trávy vhodný pro koňskou pastvu. Záhy však zjistili, že se na tomto místě nachází měděná ruda (později byl právě tady otevřen důl Bonanza). Jako správní Američané okamžitě změnili svůj předmět zájmu a stali se majiteli společnosti. S dalšími devíti přáteli založili Chitina Mining & Exploration Company. V roce 1901 byl Smithem osloven zástupce U.S. Geological Survey, čerstvě promovaný důlní inženýr Stephen Birch, odebral vzorky a zjistil, že půda obsahuje 70% mědi a navíc ještě stopy stříbra a zlata. Stačilo tedy být ve správnou chvíli na tom nejlepším místě. Birch informoval o svém šetření známé osobnosti – finančníka J. P. Morgana a Guggenheimovu rodinu, s jejich podporou a hlavně šekem na 275.000 $ získal podíl ve společnosti a jak ukázalo následujících 20 let, byl to nadmíru šťastný krok – zdejší naleziště co do koncentrace mědi bylo nejbohatším známým místem na světě.

Rubejme, co to dá

Těžba začala prakticky okamžitě. Ruda byla vyvážena na povrch koňskými spřeženími a po železnici dopravována do Valdezu (pojmenovaného po španělském námořním důstojníkovi z 18. století). Záhy začali proti těžbě protestovat ekologičtí aktivisté, kteří si na údajné škody na životním prostředí stěžovali až v kanceláři prezidenta USA Theodora Roosevelta. Jejich námitky nebyly akceptovány a těžba se mohla rozjet naplno.

V roce 1903 Morgan a Guggenheimové, oficiálně po vzájemné dohodě, od Birche převzali pozemky a z jejich popudu vznikla společnost Kennecott Mines Corporation (v roce 1915 změnila svůj titul na Kennecott Copper Corporation). Název byl odvozen od ledovce Kennicott, pojmenovaném po přírodovědci a herpetologovi Robertu Kennicottovi (1835-1866), zakladateli Chicagské akademie věd, který na Aljašce v polovině 19. století prováděl věděcké výzkumy. A onen drobný rozdíl ve jménech? Došlo k ní údajně při zápisu společnosti do obchodního rejstříku v důsledku chybného hláskování. Proto všechny přírodní oblasti nesou Kennicottovo jméno, zatímco lidmi vytvořené společnosti a hornické základny mají formu Kennecott. Ačkoliv pokud někoho z místních požádáte o hláskování názvu, obvykle zvolí variantu s –i-.Kennecott soustřeďoval pět dolů: Bonanza, Jumbo, Mother Lode, Erie and Glacier. Posledně jmenovaný byl v podstatě rozšířením původní Bonanzy, šlo o důl povrchový, kde práce probíhaly pouze v létě. Bonanza a Jumbo se nacházely na hřebenu Bonanza Ridge asi pět kilometrů od Kennecottu, Mother Lode byl na východní straně. Až na Glacier byly doly propojeny navzájem tunely. Nejdále od Kennecottu byl důl Erie – z Kennecottu to k němu bylo 6 kilometrů daleko. Ruda se do Kennecottu svážela závěsnými vozíky přes Bonanzu a Jumbo. Z Kennecottu byla ruda přepravována většinou ve 140 kg pytlích na ocelových plošinových vozech. O přepravu do Cordovy se starala Copper River & Northwestern Railway (CRNW), založená majiteli dolů v Kennecottu a vyprojektovaná stavitelem Michaelem J. Heneyem. Trať měřila 315 kilometrů, stavěla se od jara 1908 do roku 1911. Vůbec první vlak vyrazil do Cordovy 8. dubna 1911 a přepravil 70% rudu v hodnotě 250 000 $. Poté rudu převzala společnost Alaska Steamship Company loděmi putovala do Tacomy (stát Washington) k dalšímu zpracování.

Co muselo nutně přijítV dolech samotných těžilo 200 – 300 horníků, dalších 300 zaměstnanců pracovalo v mlýně. V Kennecottu byla zřízena nemocnice (v níž byl na Aljašce poprvé použit rentgen), obchod, základní škola, zubařská ordinace a mlékárenský obchod. Myslelo se i na zábavu – obyvatelé mohli navštívit společenský sál, kde byly pořádány taneční večer, oslavy vánočních svátků, zimní basketbalové turnaje, v provozu bylo kluziště, hřiště pro míčové hry a tenis. Ve městě se také přísně dbalo na dodržování pravidel slušného chování. Nejbližším městem v sousedství Kennecottu bylo McCarthy (původně Suchana Junction). I tady působili horníci, mající k dispozici restaurace, plavecký bazén, hotely, saloony, dvoje noviny, obchod s oblečením, fotografický obchod, garáže a autoopravny, obuvnictví, železářství... V oblasti obydlené na 800 lidmi jim byl poskytnut veškerý komfort.

V roce 1916 dosáhla těžba vrcholu, během tohoto roku se vytěžila měděná ruda v hodnotě 32,4 milionu dolarů. Pak už následoval zpočátku pozvolný, ale trvalý pokles těžby. V roce 1925 provedli zástupci Kennecottské těžební společnosti geologický průzkum, který jasně prokázal, že zásoby rudy se tenčí. Když nastala hospodářská krize, byl jako první uzavřen důl Glacier (1929), v červenci 1938 osiřel Mother Lode. Pak už následoval rychlý konec – v září byla ukončena těžba ve zbývajících třech dolech. Poslední vlak z Kennecottu do Cordovy vyjel v noci z 10. na 11. listopadu 1938. Během 27 let bylo vyprodukováno 4 625 milionů tun rudy o průměrném obsahu 13% mědi – což představovalo hodnotu odpovídající 207 000 000 $ - čistý zisk společnosti odhadem činil 100 000 000 $. Kromě toho jako vedlejší činnost běžela i těžba stříbra, za nějž se utržilo mezi 4,5 – 9 milionů dolarů.

(zdroj: youtube.com)

Kennecott byl od roku 1939 prakticky opuštěným místem, zůstávali tu pouze tři strážní, kteří však v roce 1952 také odešli. V 60. letech se na místo vrátili optimisticky naladění podnikatelé, kteří přišli s nápadem zpracovat hlušinu pro následný letecký transport, ale záhy se tento záměr ukázal být jako nerentabilní. Proto prakticky ve stejné době společnost Kennecott Mines Company, mající vlastnická práva na pozemky, nařídila zbourání opuštěných budov, aby předešla případným soudním sporům v důsledku eventuálních úrazů turistů. Práce sice začaly a několik budov na okraji Kennecottu bylo strženo, ale pak byly demoliční čety odvolány a podstatná část města zůstala stát. Návštěvníci a obyvatelé okolních samot a vesnic však odnesli z opuštěného místa mnoho drobných předmětů a artefaktů. Počet obyvatel se na počátku 21. století pohybuje kolem 30 osob, které poskytují služby turistům a provádějí nejnutnější údržbu objektů.

Turisté a lovci Měst duchů, jediná naděje Kennecottu

Pokud do oblasti Kennecottu zavítáte a nehodláte se zrovna věnovat ledovcové turistice nebo horolezeckým výstupům v ledových stěnách, můžete si prohlédnout opuštěný centrální mlýn na zpracování rudy. Lze také navštívit doly Bonanza, Jumbo a Erie, což ovšem představuje celodenní namáhavý pochod; odměnou za výstup k Erie podél hřebenu je krásný výhled na Stairway Icefall.

Ještě malou zmínku o CRNW – její činnost byla ukončena zároveň s těžbou. V roce 1941 společnost Kennecott Corporation darovala pozemky a mosty, po nichž trať probíhala, vládě Spojených států pro výstavbu nové dálnice. Byl zbudován 48 mil dlouhý úsek z Cordovy k Million Dollar Bridge, ale při Velkém pátečním zemětřesení v roce 1964 jeho poškození další stavbu zastavilo. V roce 2005 byl konečně opraven.

Související

Více souvisejících

města duchů USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

včera

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

včera

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

včera

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

včera

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

včera

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

včera

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy