Další třaskavý skandál? Server WikiLeaks zveřejnil tajné dokumenty. Všichni jsme v ohrožení, volá Assange

Londýn – Server Juliana Assange WikiLeaks zveřejnil novou várku přísně tajných dokumentů, které ukazují, že americká Agentura pro národní bezpečnost (NSA) odposlouchávala soukromá setkání významných světových vůdců včetně generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, německé kancléřky Angely Merkelové nebo premiérů Itálie a Izraele.

NSA měla odposlouchávat jednání na vysoké úrovni na téma změny klimatu nebo globální ekonomiky. „Dnes jsme ukázali, že uzavřená jednání generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna na téma jak zachránit planetu před klimatickými změnami byly odposlouchávány zemí, která má v úmyslu ochránit své největší ropné společnosti," uvedl zakladatel a editor serveru WikiLeaks Assange.

Dodal, že očekává, že OSN na tyto informace brzy zareaguje. „Již dříve jsme publikovali příkazy Hillary Clintonové, že mají američtí diplomaté ukrást DNA generálního tajemníka. Americká vláda podepsala s OSN dohody, že se nezapojí do takového chování vůči OSN – nemluvě o jejím generálním tajemníkovi," uvedl.

RELEASE: NSA intercept of Netanyahu talking to Belusconi about Israel's bust up with Obama https://t.co/erYje26bPp pic.twitter.com/BpT255Xqx8

— WikiLeaks (@wikileaks) 23. Únor 2016

„Bude zajímavé sledovat reakci OSN, protože v případě, že generální tajemník může být cílem špehování bez následků, pak jsou všichni od světových vůdců po zametače ulice v ohrožení," tvrdí Assange.

Přísně tajné dokumenty také poukazují na to, že NSA odposlouchávala jiná setkání mezi světovými vůdci, včetně jednoho mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a italským premiéra Berlusconim v roce 2010, během něhož Netanjahu žádal Berlusconiho, aby mu pomohl „vypořádat se s americkým prezidentem Obamou".

Italské ministerstvo zahraničí si převolalo amerického velvyslance v Římě Johna Phillipse, aby vysvětlil informaci o odposleších rozhovorů Berlusconiho. Politici Berlusconiho strany Vzhůru Itálie požadují vytvoření parlamentní vyšetřovací komise k odposlechové kauze.

Agentura také špehovala schůzi klíčových členů EU a japonského ministra obchodu, na které se řešily konečné kompromisy, které by mohly být provedeny jako součást kroků Světové obchodní organizace. NSA také měla přístup k informacím z tajných rozhovorů mezi mezi bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a bývalým italským premiérem Silviem Berlusconim, během kterého Sarkozy řekl, že italský bankovní systém brzy „vybouchne jako zátka".

Špehování se nevyhnula ani Agentura pro uprchlíky OSN, agenti měli sledovat telefonní linku vedoucích představitelů včetně Bernarda Boyla, regionálního zástupce Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky OSN (UNHCR) pro Střední Asii. Napíchnuta byla také švýcarská linka patřící řediteli jedné z divizí Světové obchodní organizace Johannu Humanovi.

Související

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.
Zatčení Juliana Assangeho

Julian Assange nemá být vydán do USA, rozhodl britský soud

Britský soud dnes rozhodl, že zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán do Spojených států, kde čelí obviněním z porušení špionážního zákona a ze spiknutí s cílem získat americké tajné dokumenty nabouráním se do vládních počítačů. Rozhodnutí bylo zdůvodněno obavou z vazebních podmínek v USA a z toho, že by Assange mohl spáchat sebevraždu. Informovala o tom agentura Reuters. Devětačtyřicetiletému Australanovi by v USA hrozil trest až 175 let vězení.

Více souvisejících

Wikileaks Julian Assange NSA (The National Security Agency)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy