Britský soud dnes rozhodl, že zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán do Spojených států, kde čelí obviněním z porušení špionážního zákona a ze spiknutí s cílem získat americké tajné dokumenty nabouráním se do vládních počítačů. Rozhodnutí bylo zdůvodněno obavou z vazebních podmínek v USA a z toho, že by Assange mohl spáchat sebevraždu. Informovala o tom agentura Reuters. Devětačtyřicetiletému Australanovi by v USA hrozil trest až 175 let vězení.
Americká vláda oznámila, že se hodlá proti verdiktu britského soudu odvolat, a Mexiko nabídlo Assangeovi politický azyl.
Americké úřady Assange viní ze zveřejnění tajných vojenských záznamů a diplomatických zpráv prostřednictvím WikiLeaks. Assange zveřejněním utajovaných informací podle USA ohrozil více než 100 lidí a zhruba 50 obdrželo pomoc - někteří uprchli se svými rodinami z vlasti do USA nebo jiné bezpečné země, píše Reuters.
Assangeovi právníci naopak označili stíhání za politické motivované a stupňované americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Upozorňují, že jejich klient působil jako novinář a že zveřejnění uniklých dokumentů odhalujících protiprávní jednání americké armády v Iráku a v Afghánistánu podléhá prvnímu dodatku americké ústavy, jenž zaručuje svobodu projevu. O propuštění na kauci z londýnské věznice, kde je Assange zadržován již více než rok a půl, chce jeho právní tým požádat při soudním stání ve středu.
Soudkyně Vanessa Baraitserová dnes zamítla téměř všechny námitky Assangeova právního týmu. V případě, že by se Assangeova vina prokázala, šlo by podle ní o trestné činy i podle britské jurisdikce a nevztahovala by se na ně svoboda projevu. Nic podle ní nenasvědčuje tomu, že by se Assangeovi v USA nedostalo spravedlivého procesu.
Rozhodnutí Assange nevydat zdůvodnila rizikem, že by mohl spáchat sebevraždu. Poznamenala přitom, že Australan trpí střední až těžkou klinickou depresí, předloni se v jeho cela našla půlka žiletky a Assange místnímu personálu svěřil, že přemýšlí o sebevraždě.
Stella Morisová, s níž má Assange dva syny, rozsudek označila za "první krok ke spravedlnosti". Doufá, že její přítel nakonec bude propuštěn, a vyzvala Trumpa, aby před odchodem z Bílého domu Assangeovi udělil milost. Není jasné, zda bude administrativa příštího prezidenta Joea Bidena ve stíhání pokračovat, ale americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že hodlá o extradici usilovat i nadále. Právníci zastupující americkou vládu uvedli, že jsou spokojeni s tím, že soud zamítl Assangeovy argumenty o politicky motivovaném stíhání.
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador řekl, že Mexiko je připraveno Assangeovi poskytnout ochranu. "Je to novinář a zaslouží si dostat šanci," řekl s tím, že požádá ministerstvo zahraničí, aby začalo vyjednávat s britskou vládou a dosáhlo vydání do Mexika.
Nadace pro ochranu svobody tisku rozsudek uvítala, přestože nebyl svobodou projevu zdůvodněn. Server WikiLeaks na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters. Server poté mimo jiné zveřejnil množství tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009, a tajných amerických diplomatických depeší.
Assange byl v prosinci 2010 v Británii zatčen na základě zatykače, který vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Australan tuto kauzu považoval za zástěrku, jak dosáhnout jeho předání americké justici. V Británii byl ještě v prosinci 2010 propuštěn na kauci, kterou ale porušil, když reálně hrozilo jeho vydání do Švédska: v červnu 2012 se Assange uchýlil na ekvádorskou ambasádu v Londýně a získal politický azyl. Ten mu byl ale předloni odebrán, načež ho znovu zatkla britská policie.
Související

Assange se po 14 letech vrátil do rodné Austrálie, přivítaly ho zástupy příznivců

Assange je volný, do USA už ale nesmí, rozhodly úřady
Julian Assange , Velká Británie , USA (Spojené státy americké) , Wikileaks
Aktuálně se děje
před 19 minutami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 47 minutami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 1 hodinou

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 1 hodinou

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 2 hodinami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 2 hodinami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 4 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
včera

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
včera

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
včera

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
včera

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
včera

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
včera

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
včera
Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
Počasí v Česku si dnes a zítra žádá varování před vydatným deštěm a povodňovými jevy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal nové znění výstrahy, které upřesňuje její časovou a územní platnost. Nadále platí, že nejvíce srážek má spadnout v Jeseníkách a Beskydech.
Zdroj: Jan Hrabě