V Libyi je binec. Obama sjel Camerona a Sarkozyho kvůli zásahu v roce 2011

Washington - Vojenská operace v Libyi v roce 2011 proti režimu Muammara Kaddáfího se stala důvodem kritiky od amerického prezidenta Baracka Obamy. Nebývale ostrá slova byla směřována na britského premiéra Davida Camerona a francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho.

Cameron a Sarkozy v roce 2011 prosazovali bombardování pozic Kaddáfího bezpečnostních sil. V Libyi ale od konce diktátorova režimu propukly násilnosti. Země má dvě vlády i parlamenty a o moc se přetahuje řada uskupení a bojůvek. Sporů mezi různými stranami a milicemi využili navíc radikálové z hnutí Islámský stát, kteří v Libyi posilují své pozice.

"Když se dívám zpět a ptám se sám sebe, co se pokazilo... tak je tu prostor pro kritiku, protože jsem více věřil Evropanům, že se vzhledem k blízkosti Libye budou v této zemi angažovat," uvedl Obama.

Cameron se podle něj od Libye odvrátil, neboť "jej rozptylovala řada jiných věcí". Tehdejší francouzský prezident Sarkozy zase "chtěl roztroubit své úspěchy v letecké kampani, a to přesto, že už jsme vyřadili všechny protiletadlové obranné systémy a v zásadě zřídili veškerou infrastrukturu" nezbytnou pro intervenci, dodal Obama.

Dále zdůraznil, že operace v Libyi měla mandát OSN, nálety si nevyžádaly množství civilních obětí a téměř jistě zabránily dlouhé a krvavé občanské válce. "A přesto všechno je v Libyi binec," uvedl Obama, který se časopisu The Atlantic také svěřil, že v soukromí používá pro situaci v této zemi mnohem jadrnější výraz.

Podle britského listu The Independent je to poprvé, co se úřadující americký prezident takto pustil do britského lídra. Cameronova mluvčí deníku řekla, že premiér dal několikrát jasně najevo, že zásah v Libyi byl "absolutně správný".

Související

Více souvisejících

Barack Obama David Cameron Libye

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy