Největší Obamova chyba? Americký prezident otevřeně promluvil

Washington – Americký prezident Barack Obama otevřeně promluvil o největší chybě, kterou ve své funkci udělal. Podle něj to byl „nedostatek plánování“ v období kolem roku 2011, kdy došlo ke svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Uvedl to v neděli pro stanice Fox News.

Intervenci v Libyi Obama stále považuje za správnou, připouští ale, že věc nebyla dobře naplánována a že tak v zemi po svržení diktátora nastal zmatek.

Jak podotýká CNN, není to poprvé, co se v posledních týdnech hovoří o Libyi a o zásahu, které vedlo NATO. Ten vyústil v říjnu 2011 smrtí Kaddáfího.

Už minulý měsíc prezident uvedl, že britský premiér David Cameron byl po zásahu „rozptylován řadou dalších věcí". Cameron, spolu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, schytali hlavní nápor Obamovy kritiky.

Intervence v africké zemi podle Obamy šla tak, „jak nejlépe to bylo možné", přesto prý ale dnes v Libyi panuje „nepořádek".

V prohlášení pro CNN mluvčí Národní bezpečnostní rady Obamovy poznámky mírnil a ujistil, že spojenectví mezi Velkou Británií a Spojenými státy je i nadále silné.

„Premiér Cameron je velmi blízkým partnerem a my si jsme hluboce vážíme příspěvků Velké Británie k našim společným cílům národní bezpečnosti a zahraniční politiky, které odrážejí naši speciální a základní vztah," uvedl mluvčí NSC Ned Price.

Související

Více souvisejících

Barack Obama Libye Muammar Kaddáfí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy