Největší váleční zločinci trestu unikají, tvrdí známý právník. O koho jde?

Damašek/Washington – S pokračující syrskou krizí se zvyšuje tlak na Spojené státy, aby upustily od snah o svržení syrského prezidenta Bašára Asada a spolupracovaly na porážce syrských teroristických skupin v čele s Islámským státem. David Crane, bývalý vrchní prokurátor OSN, který v současnosti působí jako profesor práva na Syrakuské univerzitě ve státě New York, se ale nyní snaží sestavit databázi Asadových válečných zločinů. Informoval o tom německý magazín Der Spiegel.

Podrobný obraz syrské války

David Crane, který v roce 2012 pomohl dostat za mříže liberijského diktátora Charlese Taylora, vede projekt s názvem Projekt syrské odpovědnosti. V rámci tohoto projektu studenti za pomoci profesorů shromažďují důkazy a připravují se na chvíli, kdy bude syrský prezident Bašár Asad za své zločiny postaven před soud.

Jak magazín vysvětluje, Crane doufá, že po skončení války v Sýrii bude ustanoven speciální tribunál, který bude soudit válečné zločince tohoto konfliktu. Už nyní proto on i jeho studenti shromažďují důkazy a informace z celého světa, zaznamenávají zprávy očitých svědku a spolupracují s humanitárními organizacemi.

Důkladně také prochází média a vládní zprávy, dokumentují každý den konfliktu a vytváří tak přesný a detailní obraz syrské krize. Výsledky pak pravidelně posílají OSN a Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zatím celá databáze zabírá 17 tisíc stran dokumentace.

Do prosince roku 2015 zaznamenali celkem 12 252 incidentů, přičemž téměř dvě třetiny z toho měly na svědomí jednotky prezidenta Asada. Současná obžaloba Asada je 20 stran dlouhá a obviňuje ho mimo jiné ze „zločinů proti lidskosti" a „válečných zločinů".

Caesarovy fotografie

V databázi nejsou zaznamenány jen vraždy, kterým Asad přihlížel, nebo které nařídil, ale například i mučící techniky Asadových tajných složek, které zahrnují například lámání kostí, ale i upalování zaživa.

Jak také magazín připomíná, velká část důkazů o hrůzách, které Asad a jeho režim páchají, pochází od syrského válečného fotografa, který vystupoval pod pseudonymem Caesar a který během několika měsíců na USB disku ukrytém ve své botě propašoval ze Sýrie důkazy včetně 55 tisíc fotografií 11 tisíc těl, které prokazují systematické zabíjení lidí Asadem.

Tyto materiály se nejprve přes syrské rebely dostaly ke Katarské vládě, ta následně prostřednictvím britské právnické firmy Cater-Ruck najala Crana , který měl spolu se dvěma dalšími nezávislými experty ověřit pravost těchto fotografií.

Závěry byly jasné: „Tyto fotografie jsou na 100 % pravé," uvedl Crane. Potvrdil také, že Caesar je skutečná osoba. Za své činy nechtěl žádné peníze, musel ale každý den fotografovat těla více než 50 obětí mučení. Když se mezi nimi objevil i jeho kamarád, Caesar se rozhodl uprchnout. Nyní žije někde v Evropě.

Váleční zločinci

Crane je přesvědčen, že Caesarovy fotografie ukazují jen zlomek pravdy, protože pochází ze tří zařízení v Damašku, přičemž v zemi jich je asi 50.

Magazín ale podotýká, že Cranova pozice je velmi obtížná, protože v rámci Bezpečnostní rady OSN Číno a Rusko opakovaně hlasovaly proti vytvoření válečného tribunálu v Sýrii. Spojené státy ale nyní v tomto ohledu zvyšují tlak.

Ačkoliv Crane dlouhou dobu pracoval pro americké ministerstvo obrany, události posledních desetiletí v něm vyvolaly zklamání ze své země. Tvrdě například vystupoval proti válce v Iráku, která podle něj „měla jen jediný důvod, ropu".

„Crane se domnívá, že je mimořádné, že největší váleční zločinci – Spojené státy, Čína a Rusko – nikdy nebyli souzeni, protože zneužívají své výhody práva veto v Radě bezpečnosti OSN," uvádí magazín a dodává: „Jak Crane říká, cesta ke spravedlnosti je dlouhá a plná překážek, ale lze jí dosáhnout. Koneckonců se mu to už jednou povedlo."

Související

USS Truxtun (DDG-103)

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Syrská krize Bašár Asad

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

před 38 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 10 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy