Záchrana chilských horníků by mohla začít už dnes

Santiago - Přípravy k záchraně 33 chilských horníků, kteří jsou již více než dva měsíce uvězněni v dole na severu země, probíhají rychleji, než se předpokládalo. Někteří horníci by se tak mohli dostat na povrch už v úterý, informuje server RP-Online.

Koordinátor záchranných prací André Sougarret v pondělí večer napsal na sociální síti Twitter: "Dnes všichni horníci naposledy spí společně".

Oficiálně ale nadále platí, že záchranná operace začne v úterý o půlnoci místního času (středa 05:00 SELČ).

Záchranáři v pondělí dokončili montáž únikové šachty, kterou na téměř stometrovém úseku vyztužili ocelovou konstrukcí. Chtějí zabránit tomu, aby ze stěn šachty padalo kamení na záchrannou kabinu s horníky.

Vytažení jednoho horníka by mělo trvat 1,5 až dvě hodiny. Záchrana všech 33 horníků tak bude trvat asi dva dny.

Chilští představitelé už sestavili seznam horníků, který určuje, v jakém pořadí budou vytáhnuti na povrch. Jako první by měl být vytáhnut silný jedinec, který bude schopen se vypořádat s případným zaseknutím v úzké šachtě či s dalšími problémy. Po svém vytažení by měl poradit dalším horníkům, jak zvládnout cestu na povrch.

Jako další přijdou na řadu oslabení, tedy nemocní a starší horníci. Na závěr budou vytaženi fyzicky a duševně nejsilnější jedinci, kteří se dokážou vyrovnat s dlouhým čekáním a s tím, že jejich kamarádi jeden po druhém mizí na zemský povrch.

O konečném pořadí ještě rozhodnou dva zdravotníci, kteří budou k horníkům spuštěni a každého z nich prohlédnou. Podle lékařů jsou horníci v překvapivě dobrém zdravotním stavu, jen někteří z nich trpí vyrážkami.

Horníci, kteří už jsou netrpěliví a nervózní, by se s rodinami měli shledat nejpozději v pátek. Nejbližší však budou čekat na povrchu přímo u dolu, a tak se horníci s nimi budou moci obejmout před tím, než je vrtulníky odvezou do nemocnice.

Skupina strávila v hloubce 700 metrů více než dva měsíce. Od lidí na povrchu dostávají horníci prostřednictvím úzkého vrtu potraviny a předměty denní potřeby. Jsou také v přímém spojení s rodinami.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Horníci

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 45 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Válka v Libanonu se vyostřuje. Íránu se podle Bacika zapojení nevyplatí

Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ulice Tel Avivu

Libanon vypálil rakety na izraelský Tel Aviv

V izraelském Tel Avivu se v úterý rozezněly sirény varující před leteckým útokem poté, co hranici s Izraelem proletěly střely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský podává demisi. U Pirátů končí

Ministr zahraničí Jan Lipavský se rozhodl ukončit své členství v Pirátské straně. Nesouhlasí s odchodem Pirátů z vlády a se stranou se prý rozchází v některých věcech. Napsal také, že dnes podává demisi.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy