Bolivijský horník zachráněný z chilského dolu dostal ve své vlasti luxusní práci

La Paz - Bolivijský havíř, který s 32 chilskými kolegy strávil přes dva měsíce v zavaleném dole, dostal ve své vlasti luxusní práci s vysokým platem. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Bolívie přivítala jedenadvacetiletého Carlose Mamaniho jako hrdinu. Z mezinárodního letiště El Alto, které se nachází u města La Paz, jej vyzvedli dva ministři a eskortovali do prezidentského paláce za Evo Moralesem.

Prezident s Mamanim poobědval a nabídl mu práci ve státní naftařské společnosti Yacimientos Petrolíferos Fiscales Bolivianos (YPFB).

"Něco takového jsem vůbec nečekal. Jsem za to velice vděčný," řekl Mamani reportérům poté, co se rozloučil s Moralesem.

Měsíčně bude vydělávat tisíc dolarů (téměř 18 tisíc korun), což je v chudé jihoamerické zemi desetinásobek minimální mzdy.

Třiatřicet horníků uvízlo v dole na měď a zlato 5. srpna. V hloubce více než šest set metrů pod zemí strávili 69 až 70 dnů. Navázat kontakt se světem se horníkům podařilo až po sedmnácti dnech od zavalení dolu. Minulý týden během středy a čtvrtka byli v úzké kabině vytaženi šachtou na povrch.

Od té chvíle je zaplavily pracovní nabídky a dárky. Mamani se však rozhodl pro návrat domů. Přispěl k tomu zřejmě i tlak chilských médií. Z horníků se přes noc staly celebrity uháněné novináři.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků

Bezpečnostní opatření okolo amerických prezidentských voleb už jedou naplno. Zátarasy a jiná fyzická bezpečností opatření jsou zajištěna v okolí sídel kandidátů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Své podniky chrání rovněž soukromníci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy