Zavalení chilští horníci nevěřili v záchranu, psali dopisy na rozloučenou

Madrid - Chilští horníci zavalení v dole San José nevěřili, že se dostanou zpátky na povrch. Někteří z 33 havířů dokonce napsali dopisy na rozloučenou, v rozhovoru pro španělskou rozhlasovou stanici to uvedl jeden z nich Franklin Lobo, ve středu o tom informovala agentura AFP.

"Neviděli jsme žádnou možnost záchrany. Všude jsme hledali únikovou cestu, pálili jsme pneumatiky a oblečení, abychom na sebe upozornili," popsal Lobo situaci v dole u města Copiapó. "Přišly okamžiky, kdy jsme nevěřili, že se dostaneme ven. Ale vždy jsme věřili v boha, a že s jeho pomocí budeme zachráněni," dodal.

Bývalý člen národního fotbalového týmu Chile přirovnal chvíle, kdy se na něj a jeho kolegy valila hornina k pádu budov Světového obchodního centra. "Všechno za mnou se hroutilo," řekl.

Horníci uvízli v podzemí 5. srpna a zůstali bez kontaktu s okolím celých 17 dní. "Měli jsme 15 konzerv tuňáka pro 33 lidí. Jedli jsme jednu čajovou lžičku za 24 hodin, potom za 48 hodin a ke konci jsme měli tu jednu lžičku na 72 hodin," vzpomínal muž.

Po sedmnácti dnech záchranný tým vyvrtal malý kanál, kterým s horníky komunikoval a posílal jim jídlo. "Uklidnilo nás to, ale ne zcela. Stále jsme slyšeli děsivé zvuky a nikdy jsme úplně nevěřili, že se můžeme dostat ven," uvedl.

Lobo i zbylých 32 havířů se po 70 z dolu dostalo. Z 600 metrové hloubky jednoho po druhém vytáhla speciální kabina.

"Znovu jsem se narodil. Byl to skutečně děsivý zážitek a bude nám trvat, než se z toho vzpamatujeme," uzavřel.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

před 1 hodinou

Izraelská armáda

Válka v Libanonu se vyostřuje. Íránu se podle Bacika zapojení nevyplatí

Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ulice Tel Avivu

Libanon vypálil rakety na izraelský Tel Aviv

V izraelském Tel Avivu se v úterý rozezněly sirény varující před leteckým útokem poté, co hranici s Izraelem proletěly střely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský podává demisi. U Pirátů končí

Ministr zahraničí Jan Lipavský se rozhodl ukončit své členství v Pirátské straně. Nesouhlasí s odchodem Pirátů z vlády a se stranou se prý rozchází v některých věcech. Napsal také, že dnes podává demisi.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy