Dolní Manhattan se od 11. září 2001 změnil k nepoznání

New York - Dolní část Manhattanu se po útocích na Světové obchodní středisko (WTC) 11. září 2011 změnila k nepoznání. Výstavba, kterou financuje stát a ochotně i privátní sektor, se přitom ještě nezastavila.

Revitalizace "ground zero", zajištěná státními i soukromými investicemi v hodnotě 30 miliard dolarů (720 miliard korun), dala vyrůst nejen novému WTC, ale i dvěma obchodním střediskům, desítkám restaurací a novým hotelům s tisíci lůžek.

Zatímco před tragickým 11. zářím 2001 bylo na dolním Manhattanu v okolí WTC šest hotelů, nyní jich tam je podle agentury AP devětadvacet. Loni ubytovaly rekordních 14 milionů hostů. V místě bydlí 60.000 lidí, což je oproti roku 2001 trojnásobek.

Psali jsme:
Útok 11. září připomíná atentát na Kennedyho. Konspirace potvrzují i experti
USA o zřícení dvojčat v New Yorku lhaly? Něco tady nehraje, zpochybňují fyzikové vyšetřování  

Zatímco řada turistických lákadel, včetně vzpomínkového parku, je návštěvníkům otevřena zdarma, za mnoho jiných jsou turisté ochotni zaplatit poměrně vysoké částky. Vstupenka do muzea 11. září stojí 24 dolarů (580 korun), a přesto tamní expozici od jejího otevření v květnu 2014 navštívilo už 6,7 milionu lidí. Vyhlídka na vrcholku první věže WTC, která je přístupná za 34 dolarů (820 korun), přilákala za 15 měsíců od otevření tři miliony turistů. Sochu Svobody pro srovnání ročně navštíví zhruba čtyři miliony lidí.

Oblast dolního Manhattanu byla před rokem 2001 kancelářskou čtvrtí, která žila od devíti ráno do pěti odpoledne. Její rytmus určovali obchodníci z Wall Streetu a úředníci z nedaleké newyorské radnice. V noci a o víkendech bylo na dolním Manhattanu mrtvo. S přestavbou po 11. září se všechno změnilo a jih Manhattanu ovládl čilý ruch.

Hlavním cílem návštěvníků dolního Manhattanu zůstává místo, kde před 15 lety letouny řízené teroristy změnily dvě věže WTC v trosky kouřícího betonu, pokroucené oceli a sutin.

Související

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001. Komentář

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Více souvisejících

11. září 2001 New York USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy