10 věcí, které jste zaručeně nevěděli o islámu

New York - Počet vyznavačů muslimského náboženství narůstá a v nejen Česku se postupně objevují skupiny, které islámskou víru ve své zemi odmítají. Ne vše, co prezentuje radikální uskupení Islámský stát, ale k islámu jako takovému opravdu patří. Přinášíme vám proto přehled deseti faktů o islámu, o kterých jste podle serveru Huffington Post určitě nevěděli.

1. Homosexualita není zločin

Pravděpodobně už všichni slyšeli o veřejných popravách homosexuálů prováděných Islámským státem. A ve více než tuctu muslimských zemích je trestem za homosexualitu smrt. Pravda je ale taková, že islám homosexualitu nezakazuje ani neodsuzuje. Na rozdíl od křesťanství totiž hřích posuzuje na základě činností, nikoliv touhy a emocí.

2. Změna pohlaví je naprosto v pohodě

Transgenderoví lidé mají k islámu cestu otevřenou. Změna pohlaví totiž muslimské víře nijak neodporuje. Írán je dokonce druhou zemí na světě, kde se provádí nejvíce těchto operací a můžete na ně dokonce získat vládní dotaci. Jde totiž o vrozenou věc, za kterou se lidé nemusí nijak stydět.

3. Antikoncepce a potrat? Žádný problém

Podobně jako v prvním případě i zde je muslimská víra silně odlišná od křesťanství. Islám sice zakazuje mimomanželský sex, antikoncepci ale podpořil i prorok Mohamed. Potrat je už téma diskutabilní, podle proroka ale plod není považován za osobu první čtyři měsíce své existence.

4. Muslimové nemají problém s Darwinovou evoluční teorií

Charles Darwin sice jako první formuloval myšlenky přirozeného výběru, teorie o evoluci ale sahají daleko před něj. Jako jeden z prvních evolučních teoretiků je označován Al-Jahiz, který byl členem hnutí Mu'tazila napadající doslovné interpretace Písma. 

5. Arabové nejsou vyvolení

Arabští muslimové si arogantně myslí, že jsou nadřazení oproti ostatním věřícím. Server sice přiznává, že Adam a Eva se po svém vyhnání z nebes poprvé sešli v Mekce. Abraham postavil první dům Boží v Mekce. Abraham také vzal svého syna do hor Mekky. Prorok Mohamed byl Arab, narozený v Mekce. A Korán sám o sobě je v arabštině a byl poprvé odhalen v Mekce. Ale muslimové přijímají náboženství Hebrejské Tóry a ctnostný národ nepotřebuje vedení z nejoblíbenějšího božího Proroka. 

6. Nemůžete spálit Korán

Hořící Korán je oblíbeným nástrojem odpůrců islámu. Pravdou je, že Korán není kniha, proto spálit nelze. Je to zjevení Boha, tedy slova samotná. Písemné rukopisy, které muslimové čtou, se naýávají Mus'haf, v překladu sbírka stránek. A pálení těchto knih provádí i sami muslimové, když jsou na konci své životnosti.

7. Duchové neexistují

Muslimové na duchy nevěří. Nevěří v to, že by se mrtví lidé vraceli. Jakmile zemřete, jste pryč. Vaše existence na této rovině reality skončila a vy musíte jít dál. Oproti tomu věří na džiny, které popisují jako bytosti z čisté energie.Prorok Mohamed se také vyslovil proti astrologům, věštcům jasnovidcům a dalším povoláním bez podložených vědecky prokazatelných účinků.

8. Muslimové vynalezli vědu

Muslimové nám dal moderní vědecké metody, a to díky muži, který by mohl směle konkurovat Ensteinovi. Vědec z 10. století Hasan Ibn Al-Haytham je na západě známý jako Alhazen. Na základě skeptického myšlení tvrdil, že bez pokusů nelze teorii nikdy ověřit. Vyvinul proto experimentální vědecké metody, kterým vděčíme za každý technologický pokrok dosažený v posledním tisíciletí.

9. 5+2 dieta

Vědecky potvrzeno,doktory schváleno, dieta 5+2 funguje. A pochází z islámu. Co dodat?

10. Mohamed a jeho učedníci měli sexuální otroky

Střet civilizací mezi islámem a křesťanstvím položil základy křížových výprav, které se udály v reakci na rozšiřování muslimského práva napříč Středním východem. Není pochyb o tom, že na obou stranách došlo k mnoha válečným zločinům, pravidla války stanovená prorokem Mohamedem ale mají morální převahu. Pravidla totiž zakazují vraždit ženy, děti a civilisty, zakazují vojákům zabíjet zvířata a ničit nepřátelům zemědělství a zdroje vody. Islám tak položil základy Ženevské úmluvy o zacházení s vězni. Na druhou stranu otroctví bylo na denním pořádku, a jak vidíme právě u IS, který tuto otázku znovu otevřel, zotročování a pohlavní zneužívání dodnes nevymřelo.

Související

Více souvisejících

Muslimové islám žebříčky

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 10 minutami

před 20 minutami

před 38 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy