Kolumbijská vláda a povstalci podepsali novou mírovou dohodu, původní občané odmítli

Bogotá – V kolumbijské Bogotě dnes byla podepsána nová verze mírové dohody mezi vládou a povstalci z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Ta by měla ukončit více než padesát let trvající konflikt.

Jde o druhou, upravenou verzi dohody; tu první kolumbijští voliči v říjnovém referendu odmítli. „Ať slovo je jedinou zbraní Kolumbijců," prohlásil po slavnostním podpisu lídr FARC Rodrigo Londoňo, známý také jako Timoleón Jiménez či Timošenko. Podle šéfa FARC revidovaná dohoda zakotvila „důležité změny předchozího textu". Kromě něj podepsal dohodu kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který za ukončení konfliktu dostal letos Nobelovu cenu za mír.

Dohoda byla symbolicky podepsána perem, které bylo vyrobeno z nábojnic. Prezident také uvedl, že dohoda musí být ihned převedena do praxe. Uvedl rovněž, že očekává schválení dohody v Kongresu již příští týden a že 90 dní poté začne odzbrojování povstalců. „FARC jako ozbrojená skupina přestane existovat... Zločiny proti lidskosti budou vyšetřeny a jejich aktéři odsouzeni," prohlásil kolumbijský prezident. Právě obavy, že povstalci uniknou trestům, jsou jedním z argumentů odpůrců dohody.

Vůdce povstalců se v projevu na dnešním ceremoniálu v Bogotě zmínil i o budoucím americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. „Doufáme, že Trumpova vláda bude hrát vedoucí úlohu ve světovém míru," prohlásil Londoňo.

Původní dohoda o konci více než padesátileté občanské války v Kolumbii, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána letos 26. září. Předcházela jí čtyřletá jednání v Havaně. Voliči ji ale 2. října v referendu odmítli. Jejím odpůrcům, které vede exprezident a senátor Álvaro Uribo, se nelíbí zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života.

Upravenou dohodu, která byla dojednána 12. listopadu v Havaně, již vláda voličům k lidovému hlasování nepředloží. Schvalovat by ji měly obě komory parlamentu. Odpůrci původní dohody nesouhlasí ani s tou novou, která se podle nich jen málo liší od první. Příznivci dokumentu však mají podle kolumbijských médií v parlamentu dost hlasů na to, aby návrh prošel.

Související

Medellín, ilustrační fotografie.

Městská zeleň v létě může zachránit životy. Česká města se mohou inspirovat v Kolumbii

Abychom ve zdraví přežili úmorná letní vedra, potřebujeme městskou zeleň. Dokazuje to případ kolumbijského Medellínu, který se díky unikátnímu projektu výsadby zelených koridorů za poslední roky ochladil průměrně o dva stupně. Letní vedra jsou obzvláště nepříjemná ve městech, kde přímý sluneční svit zachytávají stavební materiály a vypouštějí ho v noci.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie FARC Juan Manuel Santos

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 46 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy