Kolumbijská vláda a povstalci podepsali novou mírovou dohodu, původní občané odmítli

Bogotá – V kolumbijské Bogotě dnes byla podepsána nová verze mírové dohody mezi vládou a povstalci z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Ta by měla ukončit více než padesát let trvající konflikt.

Jde o druhou, upravenou verzi dohody; tu první kolumbijští voliči v říjnovém referendu odmítli. „Ať slovo je jedinou zbraní Kolumbijců," prohlásil po slavnostním podpisu lídr FARC Rodrigo Londoňo, známý také jako Timoleón Jiménez či Timošenko. Podle šéfa FARC revidovaná dohoda zakotvila „důležité změny předchozího textu". Kromě něj podepsal dohodu kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který za ukončení konfliktu dostal letos Nobelovu cenu za mír.

Dohoda byla symbolicky podepsána perem, které bylo vyrobeno z nábojnic. Prezident také uvedl, že dohoda musí být ihned převedena do praxe. Uvedl rovněž, že očekává schválení dohody v Kongresu již příští týden a že 90 dní poté začne odzbrojování povstalců. „FARC jako ozbrojená skupina přestane existovat... Zločiny proti lidskosti budou vyšetřeny a jejich aktéři odsouzeni," prohlásil kolumbijský prezident. Právě obavy, že povstalci uniknou trestům, jsou jedním z argumentů odpůrců dohody.

Vůdce povstalců se v projevu na dnešním ceremoniálu v Bogotě zmínil i o budoucím americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. „Doufáme, že Trumpova vláda bude hrát vedoucí úlohu ve světovém míru," prohlásil Londoňo.

Původní dohoda o konci více než padesátileté občanské války v Kolumbii, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána letos 26. září. Předcházela jí čtyřletá jednání v Havaně. Voliči ji ale 2. října v referendu odmítli. Jejím odpůrcům, které vede exprezident a senátor Álvaro Uribo, se nelíbí zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života.

Upravenou dohodu, která byla dojednána 12. listopadu v Havaně, již vláda voličům k lidovému hlasování nepředloží. Schvalovat by ji měly obě komory parlamentu. Odpůrci původní dohody nesouhlasí ani s tou novou, která se podle nich jen málo liší od první. Příznivci dokumentu však mají podle kolumbijských médií v parlamentu dost hlasů na to, aby návrh prošel.

Související

Medellín, ilustrační fotografie.

Městská zeleň v létě může zachránit životy. Česká města se mohou inspirovat v Kolumbii

Abychom ve zdraví přežili úmorná letní vedra, potřebujeme městskou zeleň. Dokazuje to případ kolumbijského Medellínu, který se díky unikátnímu projektu výsadby zelených koridorů za poslední roky ochladil průměrně o dva stupně. Letní vedra jsou obzvláště nepříjemná ve městech, kde přímý sluneční svit zachytávají stavební materiály a vypouštějí ho v noci.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie FARC Juan Manuel Santos

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy